Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Gwiazdka

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów
Zobacz teksty użytkownika:

Gwiazdka

Post#1 » 15 sty 2019, o 21:08

- Właśnie tak - zaszeptał mój dziadziuś, kiedy ujrzał gwiaździstą muszlę. 

Miał twarde serce. Miękło jednak, gdy spoglądał na gwiazdy. Znalazł jedną niedaleko plaży zmrożonej Bożonarodzeniowo. Niby muszelka, a przystawiona do ucha śpiewała rock and roll. Dziwny, rytmiczny szum oceanów i mórz. Taki zew dalekich następstw w kościach i wszelkich innych przydatkach, zmiękczający serce, ponaglający do przyszłości, do właśnie poznanej dziewczyny. 

To było w czasach, kiedy świat został spowity mrokiem. A ulubionym marszem Opiekunów było hajli hajlo. 

Opiekunowie segregowali to co czyste, mniej czyste i brudne. Brudne, jak wszelkie inne śmieci spalali w wielkich piecach. A gwiazdy z ich pasiaków, przez komin, trafiały na nieboskłon.  

Dziadek miał twarde serce, jak kamień. Potrafił kłamać, zabijać nawet. Ocalił babcię. Kochał Ją. A Ona kochała Jego. Myślę, że serce zmienia swój stan cyklicznie. Właśnie w zależności od gwiazd, albo tej jednej jedynej. 

Nieważne, że po wojnie stał się alkoholikiem i zapił się na śmierć. Choć i wtedy stworzył wiele, stawiając cegły własnymi rękami. 

Jest moja mama. I moje siostry i...  

- Właśnie tak - zaszeptał wnuczek, kiedy ujrzał muszlę - powinienem sobie sprawić choinkę. Nadaje się na jej czubek. Tylko czy usłyszę rock and rolla z tak wysoka?

Tagi:

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Gwiazdka

Post#2 » 16 sty 2019, o 10:39

Pomysł z gwiazdami z pasiaków na nieboskłonie jest świetny! Nawet wyobraziłem sobie brzmienie mitu za tysiąc lat, o takiej genezie obiektów astronomicznych.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Gwiazdka

Post#3 » 16 sty 2019, o 16:06

Zastanawiałem się, czy takie infantylne ujęcie tematu, nie odstręczy od czytania. 

Ale, w końcu, to proza poetycka. 

Szczerze powiem, że nie przepadam za Świętami. Zwykle spędzam je sam. 

Nie w tym roku, akurat. 

Właśnie pozbierałem się na obie nogi, choć jedna z nich to stalowy artefakt. 

Sam, czy nie sam, zawsze z myślami. 

Tym razem o dziadku, który był swoistym draniem. I do którego jestem bardzo podobny, do jasnej cholery. 

Postanowiłem nazwać ten prozatorsko-poetycki okruch infantylnie nadrzędnym.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Gwiazdka

Post#4 » 17 sty 2019, o 20:46

Dobre. 

Dobre do czytania. Nie do tego, aby komentarze pisać.

Wróć do „Miniatury i drabble”