Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Panie, pan wstanie!

Wszelkie formy krótkie prozatorskie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Zobacz teksty użytkownika:

Panie, pan wstanie!

Post#1 » 23 sty 2019, o 22:20

Zasiedział się.
- Panie, jak do domu?
Wyprowadziłem go za oborę.
- Widzisz dąb na górce?
- Widzę.
- Idź prosto, twój dom po lewo.
Wróciłem, ledwie pomodliłem, oczy na wyrku zmrużyłem, bębni ktoś do szyby.
- Panie, pan wstanie! Całe niebo gra!
- Co tam?
- Jak do domu?
Wyprowadziłem go za miedzę.
- Widzisz dąb na górce?
- Widzę.
- Idź tam, twój dom po lewo.
Zasnąłem. Bębni ktoś do szyby.
- Panie, pan wstanie! Całe niebo gra!
Wyprowadziłem za dziką gruszę. Wyprawiłem do domu. Ledwie przysnąłem, ten znowu bębni. Odprowadziłem go pod samą furtkę. Posiedziałem na pniaku, nuż wylezie. Głowa mi dzisiaj pęka, a jemu całe niebo grało.

Tagi:

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Panie, pan wstanie!

Post#2 » 24 sty 2019, o 08:42

Niestety nie ma tu równych stu słów, więc trzeba by tu troszkę dopilnować, ale poza tym ciekawy tekścik. Rzadko kiedy spotykam się z drabblami tak napisanymi i opartymi na pomysłach tego typu, więc dla mnie ma swój specyficzny urok i charakter.
Ale czy to powinno być drabble? Tu mam wątpliwości. Tekst zyskałby na lekkim rozbudowaniu, bo choćby parę zdań opisu samego "zagubionego" dałoby tu nieco głębi i dopełniłoby obrazu; niby nie byłyby konieczne, bo można sobie wiele rzeczy dopowiedzieć - ale pytanie, czy nie już zbyt wielu.

oczy na wyrku zmrużyłem

To jest już zbyt duży skrót myślowy. Oczu nie da się zmrużyć na łóżku, da się zmrużyć oczy, leżąc na nim.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Panie, pan wstanie!

Post#3 » 24 sty 2019, o 20:25

Dziękuję za komentarz, Camenne. Zastanowię się nad rozbudową tekściku.
Opracowuję właśnie częściowo niegdyś zapisane opowieści rodziców z czasów ich młodości czy nawet dzieciństwa. Może coś ciekawego z tego wyjdzie?

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Panie, pan wstanie!

Post#4 » 25 lut 2019, o 09:34

...i wtedy Pan, chcąc pokarać ludzkość w grzechu pogrążoną, wprowadził do literatury formę drabbla.

Odczucia podobne jak u Camenne.

Mam wątpliwość:
Kawka pisze:oczy na wyrku zmrużyłem
Czy nie jest to przypadniem pełnoprawna wyrzutnia (elipsą również zwana). Nie przepadam za taką figurą, wolę metafory, ale jak ktoś chce krótko, elypsa sie nadawa.

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Panie, pan wstanie!

Post#5 » 9 mar 2019, o 16:50

Cześć Szczepan. Dzięki za słowo :)

Wróć do „Miniatury i drabble”