Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

Koniec dyplomatów

Wszelkie formy krótkie prozatorskie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
RebelMac
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Koniec dyplomatów

Post#1 » 31 mar 2019, o 08:19

Nad miastem Nimjegen unosił się duch Dyplomaty – Mickiewicza. Wraz z widmem Lenina przemierzał pole bitwy, bitwy wojsk Napoleona z Prusakami. Rosjanin o nic nie pytał, tylko notował w kajecie przybycie posiłków, imiona i nazwiska dowódców, a do tego ołówkiem rysował karabiny, armaty i konie. Polak wręcz przeciwnie, głośno opisywał, preorował czy to udaną szarżę Francuzów, czy celną nawałę artyleryjską Niemców.
Zaatakował najemny pułk szkocki. Z przerażeniem nie dokończył natarcia, tylko rozbrzmiały krzyki żołnierzy – Ghosts! - zwątpienie, niczym fala, wstąpiło w oddział– Spectres!
Na przód wyszedł jeden odważny z Wielostrzałem, strzelbą o ośmiu lufach. Z biodra i nie celując wystrzelił! Kule zygzakiem dosięgały kolejne projekcje Mickiewicza, jego duchy przodków, rodzinę, którą wezwał na pomoc. I kiedy ostatni pocisk zmierzał w serce Dyplomaty, został wchłonięty przez pomarańczowo- czerwoną kulę, która pojawiła się nagle, a powietrze wokół niej rozgrzało się i zagulgotało.
- Tatuś...
Tak uratował nieżycie Adamowi jego zapomniany syn ale nie poprzestał na tym, wysyłając wirującą kulę poprzez wojska Prusaków, zniszczenie, pożogę, śmierć. Bitwa wygrana!

Jeńców prowadzono na urwisko, tam smagając i popędzając batem, kolejni wojacy spadali w przepaść. A na dole już handlowano najemnikami, jeden z nich wskazując kikutem Nimjegen krzyczał – Na co to wszystko!
Mickiewicz zwrócił się do Lenina – Zerwano kontakty po obu stronach. Koniec dyplomatów.
May The Force Be WIth You!

Tagi:

Awatar użytkownika
Alchemik
magiczna kosa
magiczna kosa
Zobacz teksty użytkownika:

Koniec dyplomatów

Post#2 » 31 mar 2019, o 14:45

Interesujący pomysł. Przez swoją niezależność od rzeczywistości rzeczywistości staje się ciekawy w czytaniu. Ani chybi to zaświaty niezależne od czasu. Spotkanie na polu bitwy dwojga tak różnych osobowości dodaje smaczku. Mam jednak wrażenie, że pomysł nie jest zbyt dobrze wykorzystany. Taki szkic, raczej, możliwości. Brak interakcji pomiędzy Leninem a Mickiewiczem. Te zaświaty pachną mi symulacją, a nawet światem wirtualnym gier bez zasad. Dyplomacja nie mogła skończyć się raz na zawsze, bo zawsze można powtórzyć dany czas i przestrzeń.
Opowiadanie nie jest zbyt spójne i przypomina raczej sen. Taki oniryczny świat równoległy. Niemniej sam pomysł można wykorzystać w bardziej spójnym dziele. Myślę, że ten tekst jest rodzajem metafory, a nawet alegorii. Zestawienie tak różnych osób w oglądzie przypadkowo wybranej bitwy byłoby ciekawsze z interakcją pomiędzy nimi. To cały świat dialogów i możliwości. Ty postanowiłeś jednak poprzez duchy wpłynąć na przebieg bitwy. To mniej ciekawe, choć zauważyłem, że starałeś się być wierny historii.
Traktuję tę miniaturę jako wprawkę w prozie prawie poetyckiej.

Wróć do „Miniatury i drabble”