Ogłoszenia 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do oddania głosów na najlepszy tekst! Trwa dogrywka  

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

Polsko-polska wojna o węgiel

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Ada
Drabblemistrz 2018
Zobacz teksty użytkownika:

Polsko-polska wojna o węgiel

Post#1 » 22 kwie 2019, o 12:34

Na piąte urodziny mojej córki przyjechała cała rodzina. Ciocie, wujkowie, kuzyni, babcia i dziadek. Po życzeniach, rozpakowaniu prezentów i zjedzeniu tortu solenizantka przestała być w centrum zainteresowania i wszystkie dzieci poszły się bawić, a dorośli rozmawiali przy stole. O rzeczach ważnych i mniej ważnych. Mąż mojej siostry – pracownik jednej z jastrzębskich kopani – podjął temat strajku górników.  

- Tym to ciągle mało – wyraziłam swoje zdanie – Zarabiają najwięcej w Polsce, a co chwilę strajkują. Mają trzynastki, czternastki, deputaty węglowe i jeszcze chcą więcej. 

Siostra stanęła oczywiście po stronie męża i próbowała mi wytłumaczyć, że to trudny zawód, niebezpieczny dla zdrowia, a każdy dzień może być ostatnim. 

- Nikt im nie każe zjeżdżać pod ziemię. Mogą zmienić pracę – nie dałam się przekonać. 

Mogłabym nie mówić nic więcej. Ktoś pewnie zmieniłby temat rozmowy i na tym by się ta dyskusja zakończyła. Jednak postanowiłam ją kontynuować: 

- Wcale tak ciężko nie pracują. Zanim zjadą tą szolą i w ogóle dojdą na miejsce albo jeszcze na taśmie dojadą, to już im pół szychty minie. A jeszcze muszą wrócić, to kiedy oni faktycznie coś robią? A rząd wiecznie tylko ratuje górnictwo i do niego dopłaca. 

Tutaj też mogłabym zakończyć. Jednak nie zrobiłam tego. Słuchałam siostry, która opowiadała o wypadkach i pylicy, ale nie interesowało mnie to. Powiedziałam jeszcze: 

- A w ogóle to te głupie ryle oszukują na węglu. Oni tam, na dole go z kamieniami mieszają i teraz węgiel w ogóle się nie pali, nie to co kiedyś. 

- Dziadek to głupi ryl? - zapytała moja córka przerywając nam, dorosłym. 

W tym momencie spojrzałam w smutne oczy ojca, który nic nie mówiąc pokręcił głową. Zapomniałam, że jest i nas słucha. Też górnik. Rencista. Stracił nogę w wypadku w kopalni. 

Moja córka nie rozumie, co to jest strajk, ani co to znaczy „ryl”. Wie, że dziadek był górnikiem, bo na Barbórkę zrobiła dla niego laurkę w przedszkolu. Wie też, co to znaczy być głupim. Uczyłam ją, żeby nie używała tego słowa. Ale nauka właśnie poszła w las.  

Po tygodniu strajk się skończył. Ale słowa pozostały. Czarniejsze od węgla.

Tagi:

Irys
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Polsko - polska wojna o węgiel

Post#2 » 23 kwie 2019, o 14:49

Bardzo fajna miniatura, ostatnie zdanie bardzo do mnie przemawia, chociaż chyba zamiast kropki, przed "ale" może lepszy byłby przecinek.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#3 » 23 kwie 2019, o 20:56

Dobra miniatura. 

Irys pisze:...ostatnie zdanie (...) zamiast kropki, przed "ale" może lepszy byłby przecinek.
Byłoby płynniej. Tak, jak napisane, jest mocniej i chyba lepiej. 

Ada, nie wypada czynić eleganckie wcięcia przy akapitach, a pomijać takowe przy dialogach.  

Nie jestem również pewien czy tytuł poprawnie zapisany. "Polsko-polska" bez spacji również lepiej się prezentuje.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#4 » 23 kwie 2019, o 23:00

Ciekawa miniatura. Porusza ważne i aktualne tematy, chociaż w innej grupie zawodowej, niż te, które w ostatnim czasie strajkują. Porusza też kwestię tej niefajnej mentalności, która każe innym krytykować i sądzić, że pracujący nie powinni walczyć o swoje i powinni pokornie i z wdzięcznością przyjąć narzucaną im płacę, jakby praca była służbą, a nie sposobem na utrzymanie siebie i rodziny. 

Jedyne, czego mi tutaj trochę brakuje, to uczuć głównej bohaterki. W końcu jest narratorką, więc bez jej odczuć jest ta narracja pierwszoosobowa trochę taka ''goła''.

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#5 » 24 kwie 2019, o 12:21

Karen pisze:Porusza też kwestię tej niefajnej mentalności, która każe innym krytykować i sądzić, że pracujący nie powinni walczyć o swoje i powinni pokornie i z wdzięcznością przyjąć narzucaną im płacę, jakby praca była służbą, a nie sposobem na utrzymanie siebie i rodziny.

Dokładnie. 

Trafny tekst, ale mam wrażenie, że skończył się, zanim na dobre zdążył się rozpocząć. Za to bardzo zgrabnie i elegancko potrafisz poruszać tematy trudne i złożone, które nie tak łatwo jednoznacznie ocenić; nie ma tu moralizowania, nie ma stawiania na jeden obraz sytuacji, ostrych i kategorycznych komentarzy, tylko wniosek i to bardzo celny.  

Podoba mi się też ostatni akapit - dobrze zamyka tekst. 

szczepantrzeszcz pisze:Nie jestem również pewien czy tytuł poprawnie zapisany. "Polsko-polska" bez spacji również lepiej się prezentuje. 

Szczepan ma rację.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany! 

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Ada
Drabblemistrz 2018

Post#6 » 28 kwie 2019, o 18:10

Dziękuję wszystkim za uwagi. 

Nie chciałam już pisać wprost o nauczycielach, choć w gruncie rzeczy o nich chodziło. Rzecz w tym, że nie jest ważne kto strajkuje. Można strajk popierać lub nie, ale nie należy się od razu wyzywać od "nierobów", albo "nieuków".

Wróć do „Miniatury i drabble”