Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Miś Klusek

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów
Zobacz teksty użytkownika:

Miś Klusek

Post#1 » 4 cze 2019, o 21:23

Do kolekcji, Alicjo. 

Był jednym z podarków świątecznych dla przedszkola. Z niecierpliwością czekał, aż małe dziecięce rączki rozerwą zdobiony w gwiazdki papier opakowania i otworzą kolejny karton niespodziankę. W ciemności słyszał okrzyki zachwytu maluchów, rozpakowujących zabawkowe prezenty. Kiedy przyszła jego kolej, najpierw oślepiło go światło, a potem jakiś chłopięcy głos zawołał. 

- Rany, ale klusek. Misiek grubasek. Nazwiemy go Klusek. 

I tak już zostało. Do tej pory był zadowolony ze swoich krągłości. Teraz zaczął się jednak tego wstydzić. Był łakomczuchem, jak to misie. Wiedział, że lubi miodek, choć nigdy go jeszcze nie próbował. Oczywiście lubił dzieci. Wszystkie pluszaki lubią dzieci. Ale czy dzieci polubią jego, grubego kluska? Nachodziły go wątpliwości, zwłaszcza gdy zadziorny Piotruś krzyknął do kolegi, podnoszącego misia z podłogi, żeby go nie ruszał. 

- Zostaw tego klucha, pobawimy się żołnierzykami w prawdziwą wojnę.  

Rzucony w kąt przyglądał się prowadzonej przez chłopców batalii. Właściwie niespecjalnie rozumiał, co zabawnego jest w ustawianiu naprzeciw siebie żołnierzy, przewracaniu ich, aby udawali, że są martwi. Na półce sklepowej widział kiedyś martwą muchę. Inne latały, wesoło bzykały, a ta nic, tylko leżała bez ruchu. Bycie martwym chyba nie jest zabawne, kiedy wcześniej można było zwiedzać rożne miejsca.  

-Jednak – pomyślał – chyba wolałbym być żołnierzem niż grubym Kluskiem. Bawiłbym się z chłopcami. Najlepiej gdybym był generałem. Szczupłym, ubranym w mundur oficerski, prowadziłbym do boju całą armię żołnierzyków. Nazywałbym się Pankracy. To piękne imię. No i wszyscy chłopcy z całego przedszkola bawiliby się ze mną. A tu w kącie tak nudno i smutno. Już miał się rozpłakać, kiedy obok niego pojawiła się pulchna dziewczynka z mysim ogonkiem.  

- Cześć Klusku, nazywam się Kasia, chociaż chłopcy czasami wołają na mnie pyza. Ale ja lubię pyzy i lubię też kluski. Masz piękne imię. Wiesz, moja mama na wigilię robi kluski z makiem i z miodem. Pycha, mówię ci. Jak chcesz, to przyniosę ci odrobinę zaraz po świętach.  

Oblizał się ukradkiem. Fajna ta mała Kasia. Pyza i Klusek. To dopiero będzie z nas para przyjaciół. Chyba jednak nie włożę munduru generalskiego. Zresztą, byłby na mnie za ciasny. Myślę, że jednak dobrze jest być misiem. A przede wszystkim dobrze jest być sobą. 

Grubym czy chudym, co za różnica. Miś Klusek brzmi bardzo smacznie.

Tagi:

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Miś Klusek

Post#2 » 4 cze 2019, o 21:31

Żeby tu nie było czczych moich zachwytów nad tekstem, napiszę,że też byłam świadkiem wyboru imienia dla nowego misia. Pluszak został nazwany Słodkim Miodkiem.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Miś Klusek

Post#3 » 4 cze 2019, o 21:35

Krótko. Lepiej, jakby Klusek przeżył jakąś traumę, a potem, ryzykując własnym futrem, wybawił Kasię z kłopotów. 

...to takie luźne myśli. Wiem, że mój pomysł jest do bólu schematyczny, ale w dzieciństwie naoglądałem się dobranocek. To nie mogło pozostać bez wpływu na moją wątłą psychikę.

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Miś Klusek

Post#4 » 4 cze 2019, o 21:39

Szczepantrzeszcz, ładnie rzecz ująłeś. Klusek chyba już przeżył traumę, bo został nazwany Kluskiem.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Miś Klusek

Post#5 » 4 cze 2019, o 21:41

Niektóre dobranocki były gorsze od Baśni Andersena. 

A te kazały mi szukać potworów pod łóżkiem. 

Nie mam pojęcia, dlaczego wciskano je małym dzieciom. 

Może chodziło o skandynawskie hartowanie?

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Miś Klusek

Post#6 » 4 cze 2019, o 21:43

Myślałem o głębszej traumie. Jakiś konflikt z żołnierzykami, jakiś wredny typ pociągnął kasię za warkoczyk, czy może (w skrajnym przypadku) jedno dziecko zabrało drugiemu komórkę.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Miś Klusek

Post#7 » 4 cze 2019, o 21:45

Tyle, że Klusek został dopiero co rozpakowany.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Miś Klusek

Post#8 » 4 cze 2019, o 21:45

Alchemik pisze:Niektóre dobranocki były gorsze od Baśni Andersena. 

A te kazały mi szukać potworów pod łóżkiem.

Bolek i Lolek, kiedy znaleźli dżina (a ja ciągle o dżinie) w butelce. Złapałem wtedy odrę, miałem gorączkę... cholera, Duch Spielberga mniej mnie wystraszył. Dobrze, że spałem na tapczanie ;))

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Miś Klusek

Post#9 » 4 cze 2019, o 21:49

szczepantrzeszcz pisze:Myślałem o głębszej traumie. Jakiś konflikt z żołnierzykami, jakiś wredny typ pociągnął Kasię za warkoczyk, czy może (w skrajnym przypadku) jedno dziecko zabrało drugiemu komórkę.

Dzisiejszy przedszkolak obrazi się, jeśli ktoś je nazwie maluchem, a co mówić o szarpaniu za warkoczyk. Wtedy to już sprawa sądowa. :? Miś nie może być inny. 8-)

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Miś Klusek

Post#10 » 4 cze 2019, o 21:50

Jeśli ktoś go nazwie maluchem.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów