Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Zgnilizna moralna

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Awatar użytkownika
Zdzisław
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Zobacz teksty użytkownika:

Zgnilizna moralna

Post#1 » 2 lis 2019, o 17:55

– Żadnej tolerancji! – Królowa uderzyła dłonią o oparcie tronu. – Jak mogliście do tego dopuścić?! 

Minister zbladł. 

– Wasza Królewska Mość, to było niedopatrzenie ze strony urzędnika. Poniósł już karę. Ale… nad trzewikiem widać tylko kawałek nogi kobiety. Zresztą, nakład gazety z tym zdjęciem już wycofałem. 

– To była tylko kostka?! – Podniesiony głos władczyni wyrażał najgłębsze oburzenie. – Tu nie chodzi o kostkę! Tu chodzi o mój naród! Aby nie popadł w zgniliznę moralną! Zaczyna się od pokazania jednej kostki, a kończy na… – Wzięła oddech i dokończyła: – Ostatni raz! 

Wstała i udała się do alkowy. Jak co wieczór czekał już na nią koniuszy John Brown…

Tagi:

Awatar użytkownika
Woogi
lekki sztylet
lekki sztylet

Zgnilizna moralna

Post#2 » 2 lis 2019, o 17:59

Wstała i udała się do alkowy. Jak co wieczór czekał już na nią koniuszy John Brown…

... któremu pośród zawstydzonych chichotów pokazała kostkę? ;) 

Podoba mi się, choć prosi się o nadanie formy opowiadania lub chociażby miniaturki. :)

Awatar użytkownika
Zdzisław
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zgnilizna moralna

Post#3 » 2 lis 2019, o 18:12

Ten nie. Drabble piszę często w formie dialogów i... małych zagadek/dykteryjek historycznych. Tak, aby wszystko można było wywnioskować z samego dialogu. Powyższy jest właśnie z tej kategorii :) 

PS. Kostkę? Tylko kostkę?! Uff... ;)

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Zgnilizna moralna

Post#4 » 2 lis 2019, o 18:16

Faktycznie tekst zyskałby na rozpisaniu go, ale w formie drabbla zakończonego niedopowiedzeniem, które jest zrozumiałe w odczycie, też moim zdaniem się sprawdza. Tylko ten wielokropek moim zdaniem zbędny, zdanie z kropką brzmiałoby stanowczo, ta zawieszona myśl nieco osłabia moc sedna. 

Ach, ci strażnicy moralności i wybiórczość ich poglądów przeplatana podwójnymi standardami. Podoba mi się pomysł na drabble historyczne, brytyjska monarchia jest pełna ciekawego materiału na takie teksty. Planujesz napisać ich więcej? Chętnie bym czytała.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Zdzisław
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zgnilizna moralna

Post#5 » 2 lis 2019, o 18:42

Przyznaję Tobie rację, Cam. Wielokropek na końcu osłabia. Zmienię w oryginale.  

Po śmierci królowej przyboczny lekarz włożył potajemnie (na jej osobiste polecenie) kilka pamiątek po dawno zmarłym małżonku oraz... puzderko w puklem włosów Johna i jego kilka zdjęć. 

Jak mi wpadnie coś do głowy, to piszę drabble historyczne, właśnie w formie mini-zagadek.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Zgnilizna moralna

Post#6 » 2 lis 2019, o 23:39

Noblesse oblige mawiała księżna Rozamunda (przez lud prosty zwana Chcicą) do swojej zaufanej rękodajnej Andżeliki Noblesse.

Awatar użytkownika
Zdzisław
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zgnilizna moralna

Post#7 » 3 lis 2019, o 09:33

szczepantrzeszcz pisze:Noblesse oblige mawiała księżna Rozamunda (przez lud prosty zwana Chcicą) do swojej zaufanej rękodajnej Andżeliki Noblesse.

... i za zasługi w rękodawaniu Andżelika została nobilem :)

Ui
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Zgnilizna moralna

Post#8 » 3 lis 2019, o 21:04

Ha, wielokropek sugeruje coś jeszcze... :)
Gdzie mądrość nie musi, tam złe jakieś mnie czasami posyła. Ech, życie przewrotne...

Awatar użytkownika
Zdzisław
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zgnilizna moralna

Post#9 » 3 lis 2019, o 21:36

Ui pisze:Ha, wielokropek sugeruje coś jeszcze... :)

Nie przeczę, że wielokropek właśnie miał sugerować :) Ale faktyczniu, zwykła kropka uwydatnia to niedopowiedziane.

Wróć do „Miniatury i drabble”