Ogłoszenia 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do udziału! 

Plebiscyt na Komentatora Października 

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

Zwięzłość

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Zwięzłość

Post#1 » 8 lis 2019, o 15:27

– Oni się mnie sprzeciwiają?! Nie chcą mi się poddać?! – Filip aż się zakrztusił z wściekłości. Odkaszlnął, rzucił za siebie niedogryziony udziec barani i gestem przywołał pisarza: - Bierz tabliczkę i pisz do tych zuchwalców. Pisz, co mówię: „Gdy wkroczę do Lakonii, zrównam Lacedemon z ziemią”. Napisałeś? Niech posłaniec natychmiast wyrusza i zaniesie im moje słowo. Ma jechać w dwa konie, jeszcze dziś chcę znać odpowiedź. 

* * * 

– Panie… – Wysłannik króla przerwał, próbując uspokoić oddech po wyczerpującej jeździe. – Panie, przywiozłem odpowiedź od eforów. 

– Mów. – Filip niecierpliwie ponaglił posłańca ruchem ręki. – No mów, co odpowiedzieli. Poddają się? 

– Panie, mam przekazać tylko jedno słowo: „Gdy”.

Tagi:

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Zwięzłość

Post#2 » 8 lis 2019, o 15:35

Odpowiedź zacna, nie wiem tylko, czy nie nazbyt inteligentna, bo król rzucający udźcem baranim na intelektualistę mi nie wygląda. Ale jak zwoła doradców...

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet

Zwięzłość

Post#3 » 8 lis 2019, o 17:05

Gorgiasz pisze:Odpowiedź zacna, nie wiem tylko, czy nie nazbyt inteligentna, bo król rzucający udźcem baranim na intelektualistę mi nie wygląda. Ale jak zwoła doradców...

Król był świetnym wodzem, ale dość prymitywnym w obejściu. Za to jego syn w dzieciństwie za wychowawcę i nauczyciela miał jednego z największych filozofów starożytności...

Melibea
scyzoryk
scyzoryk

Zwięzłość

Post#4 » 8 lis 2019, o 17:32

Zdzisław pisze:– Panie, mam przekazać tylko jedno słowo: „Gdy”.

Odpowiedź godna mieszkańców Lakonii. Nie rozumiem, dlaczego lakonizm postrzegany jest przez niektórych jako wada... ;-)

Melibea

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet

Zwięzłość

Post#5 » 8 lis 2019, o 18:56

Melibea pisze:
Zdzisław pisze:– Panie, mam przekazać tylko jedno słowo: „Gdy”.

Odpowiedź godna mieszkańców Lakonii. Nie rozumiem, dlaczego lakonizm postrzegany jest przez niektórych jako wada... ;-)

Lakoniczność wypowiedzi, kiedy więcej nie trzeba, odbieram pozytywnie.  

Oracje wtedy, kiedy potrzeba. Byle nie tyrady ;)

Melibea
scyzoryk
scyzoryk

Zwięzłość

Post#6 » 8 lis 2019, o 19:15

I z pewnością nie perory :)
Melibea

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet

Zwięzłość

Post#7 » 8 lis 2019, o 19:38

Melibea pisze:I z pewnością nie perory :)

Z pewnością :-D

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Zwięzłość

Post#8 » 9 lis 2019, o 09:29

A ja się wypowiem lakonicznie: DOBRE. 

Pozdrawiam

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Zwięzłość

Post#9 » 9 lis 2019, o 10:20

Zdzisław pisze:Za to jego syn w dzieciństwie za wychowawcę i nauczyciela miał jednego z największych filozofów starożytności...
Nauczył gówniarza, że podróże kształcą... 

Mieszkańcy Lakonii mieli rację. Słowo wymyślono na potrzeby seksu, potem sztuki (co na jedno wychodzi) a politycy gadają zbyt wiele. Robią ze słowa niewłaściwy użytek... tak jak z wszystkiego.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Zwięzłość

Post#10 » 9 lis 2019, o 11:30

Bardzo dobre drabble! Nic tylko być tak lakonicznym, zapamiętam, bo mam tendencje do wodolejstwa :D  

Naprawdę lubię twoją serię historyczną, każdy kolejny tekścik jest lepszy, oby więcej takich.

Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany! 

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet

Zwięzłość

Post#11 » 9 lis 2019, o 22:51

Marian pisze:A ja się wypowiem lakonicznie: DOBRE. 

Pozdrawiam

Zadowolnionym, Marianie. 

Również pozdrawiam. 

Dodano po 5 minutach 43 sekundach: 

szczepantrzeszcz pisze:
Zdzisław pisze:Za to jego syn w dzieciństwie za wychowawcę i nauczyciela miał jednego z największych filozofów starożytności...
Nauczył gówniarza, że podróże kształcą... 

Mieszkańcy Lakonii mieli rację. Słowo wymyślono na potrzeby seksu, potem sztuki (co na jedno wychodzi) a politycy gadają zbyt wiele. Robią ze słowa niewłaściwy użytek... tak jak z wszystkiego.

Mniemam że wątpię, iż nauczyciel myślał o tego typu podróżach, kiedy gówniarz dorósł... :) 

Ponieważ piszesz o politykach, odpowiem w ich stylu: "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam". 

Dodano po 11 minutach 5 sekundach: 

Camenne pisze:Bardzo dobre drabble! Nic tylko być tak lakonicznym, zapamiętam, bo mam tendencje do wodolejstwa :D  

Naprawdę lubię twoją serię historyczną, każdy kolejny tekścik jest lepszy, oby więcej takich.

Dzięki, ale jednocześnie "masz babo placek"! Starsi, doświadczeni ludzie powiadali: "Nigdy nie zdołasz bez końca robić coś coraz lepiej. Wtedy raz spadnij gwałtownie nisko. Gromy się posypią, ale też tylko raz. Każde następne podejście znowu będzie lepsze od poprzedniego, ale pochwał do szczytu będziesz miał więcej, przy każdym stopniu w górę" :-D

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Zwięzłość

Post#12 » 11 lis 2019, o 12:05

Zdzisław pisze:Starsi, doświadczeni ludzie powiadali: "Nigdy nie zdołasz bez końca robić coś coraz lepiej.
Bo tak naprawdę chodzi o to, aby robić i zrobić. A pochwały? Są fajne, jednak satysfakcja z tego, że czegoś nie było, a jest, wydaje mi się większa.

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet

Zwięzłość

Post#13 » 11 lis 2019, o 18:03

szczepantrzeszcz pisze:
Zdzisław pisze:Starsi, doświadczeni ludzie powiadali: "Nigdy nie zdołasz bez końca robić coś coraz lepiej.
Bo tak naprawdę chodzi o to, aby robić i zrobić. A pochwały? Są fajne, jednak satysfakcja z tego, że czegoś nie było, a jest, wydaje mi się większa.

Oczywiście, że najważniejsze, iż coś powstało. Z zastrzeżeniem - aby było w miarę dobre. 

Pzdr.

Wróć do „Miniatury i drabble”