O pechu

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier
Zobacz teksty użytkownika:

O pechu

Post#1 » 8 sty 2020, o 22:49

Te dwa kamienie leżały obok siebie całe miliony lat. Jeden bałamuci pobliskie zioła, pławi się w deszczach i wystawia brzuch do słońca. Drugi, podniesiony i wystrzelony z procy, przypadkowo trafił jakiegoś ważniaka. Oburzony majestat ze złością kopnął niewinną, zaspaną stagnację w stronę rewolucji, a ta rykoszetem zbrukała nudne dzieje narodu. Szczęśliwie ofiar nie było, bo ludzi bardziej interesował kolejny już mecz stulecia w tym roku. 

Ale o kamieniu nie zapomnieli: uznany za iskrę, prowokatora i bohatera tego zamieszania, został oczywiście skazany na dożywocie. Gnije teraz o suchym pysku w lokalnym muzeum. Wieczne odpoczywanie... i światłość.

Gdzie mądrość nie musi, tam złe jakieś mnie czasami posyła. Ech, życie przewrotne...

Tagi:

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

O pechu

Post#2 » 9 sty 2020, o 12:41

Oryginalne, pomysłowe i dwuznaczne. 

Jeden bałamuci pobliskie zioła, pławi się w deszczach i wystawia brzuch do słońca.

Pozostawiłbym jednak czas przeszły występujący w sąsiednich zdaniach: 

Jeden bałamucił pobliskie zioła, pławił się w deszczach i wystawiał brzuch do słońca. 

Szczęśliwie ofiar nie było, bo ludzi bardziej interesował drugi już mecz stulecia w tym roku.

"drugi" już było. W tak krótkim tekście razi każde powtórzenie. Może "kolejny"?

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

O pechu

Post#3 » 12 sty 2020, o 00:42

...i dlatego warto dostrzegać. 

...a to, co dostrzeżemy zachować w pamięci. 

Potem można podzielić się z drugim człowiekiem.

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#4 » 12 sty 2020, o 17:23

Gorgiasz - dzięki. Skorzystałem z Twojej rady, ale w połowie. Bo te kamienie nadal tam leżą: jeden wolny i szczęśliwy gdzieś w polach, drugi pechowo na cokole :).  

szczepantrzeszcz - staram się, staram, zanim oślepnę :)

Dziękuję i pozdrawiam.

Gdzie mądrość nie musi, tam złe jakieś mnie czasami posyła. Ech, życie przewrotne...

Awatar użytkownika
Zdzisław
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#5 » 13 sty 2020, o 12:24

Ui. też uważam, że lepiej zachować czas przeszły. To, że dalej leży, nie zmienia sensu miniaturki. 

Ciekawy tekst - dla wielu ludzi ważniejszy jest mecz czy piknik niż zaangażowanie się w ważne sprawy dla społeczności - tak, długo, jak mają kiełbasę i piwo. Ruszają d... dopiero, kiedy tego zabraknie. Zjawisko znane w polityce od rzymskich metod uspokajania tłumu: "chleba i igrzysk".

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#6 » 17 sty 2020, o 08:50

Dzięki. Zostałem przekonany, w najbliższym czasie zmienię ten czas. Pozdrawiam.

Melibea
zaklęty miecz
zaklęty miecz

O pechu

Post#7 » 17 sty 2020, o 14:48

Miniatura ta jest kolejnym dowodem, że światem (bardzo często) rządzi przypadek. Ważne, by znaleźć się (lub wręcz przeciwnie) w odpowiednim miejscu i czasie. 

Bardzo przyjemny w odbiorze, a jednocześnie zmuszający do refleksji tekst.

Melibea

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#8 » 17 sty 2020, o 15:54

Masz rację. Ślepy traf zniszczy lub zbuduje. Może na tym między innymi polega urok życia? Dziękując pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

O pechu

Post#9 » 20 sty 2020, o 08:16

Już wcześniej przeczytałam, ale jakoś wyszłam bez zostawiania komentarza i zapomniałam. 

Ciekawa miniatura, niejednoznaczna i z pomysłem. Przyjemnie się czytało. 

Poprzedni komentujący już wskazali zgrzyty, więc nie będę po nich powtarzać.

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Marian
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

O pechu

Post#10 » 26 sty 2020, o 15:50

Bardzo dobry tekst. Aż nie wiem, jak skomentować zawarty w nim sens.  

Chyba zgodzę się z tym, że "ślepy traf zniszczy lub zbuduje" chociaż to smutny wniosek. 

Pozdrawiam.

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#11 » 27 sty 2020, o 22:37

Dziękuję Karen i Marian. Przyjemnie było poczytać te dobre słowa. Chyba miałem szczęście napisać o pechu :). Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

O pechu

Post#12 » 28 sty 2020, o 11:04

Bardzo ciekawy, oryginalny i nieoczywisty tekst. Może troszkę szkoda, że jest tylko jednym długim akapitem (a może nie, ale tak wyświetla mi się na telefonie, że nie widać, by to był więcej niż jeden), bo wizualnie nie wygląda to korzystnie. A wiadomo - przeniesienie do nowego akapitu potrafi podkreślić wydźwięk zdania, które je rozpoczyna. Dlatego "Szczęśliwie..." lub "Ale..." przeniosłabym do nowego, ale poza tym nie mam uwag.

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#13 » 16 lut 2020, o 19:12

Cam - bardzo Cię przepraszam, jakimś dziwnym przypadkiem przeoczyłem Twoją wizytę. Dziękuję za miły komentarz i dobre rady. Masz rację, poproszę kogoś bardziej biegłego w piśmie o korektę. Pozdrawiam - Ślepowron Rozpaczliwy.

AtamanRozhovorny
lekki sztylet
lekki sztylet

O pechu

Post#14 » 17 lut 2020, o 23:48

Podobuje mnie siem, jak wszystkie Twoje teksty zresztą ;))

Ui
runiczny rapier
runiczny rapier

O pechu

Post#15 » 18 lut 2020, o 23:48

Bardzo mnie to ucieszyło. Dziękuję.

Wróć do „Miniatury i drabble”