Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Gdy nic nie wiesz

Miejsce spoczynku wierszy opublikowanych kilka lat temu.
Awatar użytkownika
i_am
użytkownik nieaktywny
Zobacz teksty użytkownika:

Gdy nic nie wiesz

Post#1 » 21 gru 2016, o 14:36

Oj, jak dawno mnie tu nie było! :D
Macie, jakiś wygrzebany skądś, nawet nie wiem, kiedy go napisałem, ale ze spokojem mógłbym go napisać właśnie w ten sposób nawet teraz...

co zrobić, gdy nic nie wiesz?

nie znam takiego przepisu,
ale być może, kiedy weźmiesz miskę
obojętnie jakiego koloru świata,
ułożysz się w niej wygodnie
i wmiksujesz sobie flaki w głębię
siebie, o której nie wiedziałeś,
być może wtedy nie pozostanie Ci
nic innego jak tylko

odpuścić.
I potser no seré el teu amic,
ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Gdy nic nie wiesz

Post#2 » 17 sty 2017, o 18:27

Chyba nie jestem przyzwyczajona do takich przewrotnych elementów w wierszach, bo "i wmiksujesz sobie flaki w głębię" trochę mnie zaskoczyło, ale poza tym podoba mi się to końcowe "odpuścić" i sama odpowiedź na tytułowe pytanie.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Gdy nic nie wiesz

Post#3 » 17 lut 2017, o 19:26

No, muszę powiedzieć, że te flaki mnie też trochę znienacka opryskały! Ale cóż zrobić, gdy się nic nie wie, to ręce opadają, wszystko się w środku wywraca na lewą stronę i obojętnie, jak bardzo intensywnie będziemy myśleć, analizować i doprowadzać się do granic szeroko pojętej wytrzymałości, obojętnie, jak żwawo będziemy te wnętrzności miksować, próbując znaleźć chociaż cień odpowiedzi, to czasem się po prostu nie da i już!

Dla mnie na piątkę <ok>

natalkakryczek
scyzoryk
scyzoryk

Gdy nic nie wiesz

Post#4 » 17 lut 2017, o 22:53

Uważam, że wiersz jest dość nowatorski, ciekawy. Szczerze mówiąc, według mnie wymaga zastanowienia się nad głębszym sensem treści.
"być może wtedy nie pozostanie Ci
nic innego jak tylko

odpuścić." - w tym cytacie się absolutnie zakochałam. :)

Awatar użytkownika
Toya
runiczny rapier
runiczny rapier

Gdy nic nie wiesz

Post#5 » 17 lut 2017, o 23:17

Jak dla mnie, trochę za mało na wiersz.

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Gdy nic nie wiesz

Post#6 » 18 lut 2017, o 12:07

Ułożyłam się wygodnie w misce świata, wymiksowałam flaki w głębię siebie...i nie znalazłam tu poezji.
Przykro mi, ale zawsze jestem szczera.
Nie mam monopolu na rację.

mirek13

Gdy nic nie wiesz

Post#7 » 18 lut 2017, o 12:52

Poeta wyklęty.
Tu mamy chyba Rachonia z jego chorobą i jej poetyckim uzewnętrznieniem.
Są dobre momenty,ale całość faktycznie skłania do wymiotów

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Gdy nic nie wiesz

Post#8 » 18 lut 2017, o 13:37

Nie, miksowanie flaków Szczepanowi nie przeszkadza - ostatecznie każdy tak czyni - jednak całe sformułowanie
wmiksujesz sobie flaki w głębię siebie
jest do bani i psuje początkowy efekt. Jesteś pewien, że nie opuściłeś jednego lub kilku wersów? Kiedy wziąłem miskę (obojętnie jakiego koloru świata), spodziewałem się, że utwór bardziej mnie poruszy, chociaż moim skromnym zdaniem niewiele dodać trzeba, aby był to wiersz dobry.

a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Gdy nic nie wiesz

Post#9 » 18 lut 2017, o 14:48

Tak sobie czytam te Wasze komentarze i przyszło mi do głowy, że może faktycznie macie rację i coś ze mną nie tak, może to za mało na wiersz, może powinno mi się nie spodobać i że jedynie doszukuję się drugiego dna, ale zaraz się zreflektowałam - przecież ilu czytelników, tyle definicji dobrego wiersza, a poezja jest pojęciem tak szeroko rozumianym i odbieranym tak różnie, że nie da się jednoznacznie określić, co już jest wierszem, a co jeszcze nie. Próbujemy to wypośrodkować, tworzyć ramy, wyszczególniać kryteria, ale granice wciąż są bardzo płynne, bo prostota i bezpośredniość nie muszą wcale znaczyć mniej od ulotności i metafor, chociaż wiadomo, że brzydota czy obrzydliwość w poezji zawsze jakoś uderzają w poczucie estetyki, czasem tak mocno, że chciałoby się krzyknąć: Fuj, to nie sztuka!

A jednak bywa różnie - ot, takie tam sobotnie przemyślenia! Podtrzymuję swoje stanowisko, mi się podoba :D

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Gdy nic nie wiesz

Post#10 » 18 lut 2017, o 15:24

a_cappella pisze:...a poezja jest pojęciem tak szeroko rozumianym i odbieranym tak różnie, że nie da się jednoznacznie określić, co już jest wierszem, a co jeszcze nie.
Che, che, che... A pamiętacie te dyskusje o zawartości prozy w prozie? ...przy okazji utworów zamieszczanych w dziale z poezją :))

Poezja powstała wraz z wynalezieniem mowy. Patrzę na siebie i nie mogę odgonić wrażenia, że łatwo i wygodnie jest zwalić problem formułowania myśli na swojego rozmówcę. Nieoznaczoność słowa nie stanowi formy, nie stanowi sposobu wyrażania owych myśli. Jak to nazwać? Konformizm? Nieoznaczoność stanowi zaspokojenie potrzeby... wszyscy jesteśmy poetami. :))

Wróć do „Szuflada poetycka”