Zielnik pełen pytań

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Ann2324
scyzoryk
scyzoryk

Zielnik pełen pytań

Post#1 » 16 sty 2018, o 18:10

Wybrałam się w podróż.
Dokąd? Sama nie wiem.
Przyglądam się niebu, ziemi, blasku słońca...
Wiem! Idę do ciebie.
Wołasz mnie od zawsze, wzywaszasz przed swe oblicze
Ile w tobie piękna, tego nie policzę.
Wiem, że jesteś we mnie, a ja częścią ciebie
Widzę cię i słyszę, mówisz ptasim śpiewem
Szumisz swymi źdźbłami, kołyszesz wiatrem lekkim
Biegniesz nieprzerwalnie, z prądem pędzisz rzeki.
Tam gdzie postać drzewa, tam twoja osoba
Gdzie najmniejsze zwierzę, tam i dusza twoja.
Pozwól mi się cieszyć zieloną harmonią, w której brak jest granic, żadnego rygoru.
Uszczknij swej mądrości, zdradz mi tajemnicę
Skąd się wzięłaś, piękna, i kto stworzył życie?

Ann2324
scyzoryk
scyzoryk

Zielnik pełen pytań

Post#2 » 16 sty 2018, o 18:13

Wybaczcie, zgubiłam parę przecinków :-D

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zielnik pełen pytań

Post#3 » 16 sty 2018, o 18:29

Powiem Ci szczerze że ja nigdy nie wiem gdzie powinien być przecinek a gdzie nie:) Taka podróż na łono natury. Wydaje mi się że to Twoje pierwsze próby literackie z czasem nabierzesz wprawy odnajdzie w tym siebie:) Uniknęłaś tego na czym ja pierwszy raz się złapałem:D, czyli pisanie Ciebie/Tobie z małej litery "bo to przecież nie list":) Pytanie iście filozoficzne, nad którym już wielcy filozofowie dumali:) Pisz jak najwięcej i nie zniechęcaj się, początki są najtrudniejsze: Życzę weny:) I Powodzenia:)

Ann2324
scyzoryk
scyzoryk

Zielnik pełen pytań

Post#4 » 16 sty 2018, o 19:28

Dziękuję ;)

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Zielnik pełen pytań

Post#5 » 16 sty 2018, o 20:12

Z poezją jest tak, że można pisać wiersze i bez przecinków, więc zawsze możesz zastanowić się nad zrezygnowaniem z interpunkcji. Osobiście wolę ich brak w zapisie i wydaje mi się, że ogólnie ma to wielu zwolenników, więc przy okazji unikania błędów jest dodatkowa korzyść.

To bardziej zwersyfikowana proza moim zdaniem niż poezja ;)) Nie piszę poezji, więc ciężko mi radzić, ale może spróbuj podejść do tego w mniej bezpośredni sposób?
Na przykład:
Widzę cię i słyszę, mówisz ptasim śpiewem
Szumisz swymi źdźbłami, kołyszesz wiatrem lekkim
Biegniesz nieprzerwalnie, z prądem pędzisz rzeki.

Może bardziej w formie (przeróbka tak bardzo na szybko):
"Widzę cię i słyszę w ptasim śpiewie,
Szumie źdźbeł i lekkim wietrze
Biegniesz z prądem rzeki
Pędzisz nieprzerwanie"

Mniej czasowników i bezpośrednich sformułowań "ty + czasownik", a sensem wychodzi na to samo.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zielnik pełen pytań

Post#6 » 16 sty 2018, o 21:15

Cam ma rację, w poezji ważna jest kondensacja. maximum treści przy minimum użytych słów. Dobrze jest też ubierać wiersze w strofy. Nie chciałem o tym pisać bo myślałem że sama do tego dojdziesz ale jak przedmówczyni już o tym wspomniała to postanowiłem się jeszcze odezwać:) Ja sam mam tendencję do przegadywania wierszy i też cały czas się uczę by ograniczać niepotrzebne zwroty, chociaż różnie to wychodzi:)

Ann2324
scyzoryk
scyzoryk

Zielnik pełen pytań

Post#7 » 16 sty 2018, o 22:33

To życzę nam powodzenia;)

Wróć do „Poezja”