P

Miejsce spoczynku wierszy opublikowanych kilka lat temu.
8fun
scyzoryk
scyzoryk

P

Post#1 » 3 mar 2018, o 00:02

O

witka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Panie

Post#2 » 3 mar 2018, o 11:08

A na Kargulowe plemię zeslij zagładę.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Panie

Post#3 » 4 mar 2018, o 18:05

...i zabierz Panie puste linie
z wierszy
które nie musza byc wielkie. :))

Niezgorszy tekst. Rezygnacja ze świata i własciwe dane rzeczy słowo, chociaż gdyby Najwyższy usłyszał takie wołanie...

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Panie

Post#4 » 14 mar 2018, o 08:56

Myślę, że gdyby Najwyższy usłyszał takie wołanie nie miałby nic przeciwko, bo dla niego intencja się liczy, nie forma.
W poezji niestety jest trochę inaczej. Forma jest rzeczą najważniejszą obok samego pomysłu. Intencje z kolei są mało ważne. Ja tu niestety nie widzę ani pomysłu, ani formy. Modlitw powstało całe multum - pieśni religijne są chyba najlepszymi jakościowo przykładami takich modlitw. I to one głównie sprawiają, że pisanie wierszy-modlitw to bardzo ciężkie zadanie. Banał nie może gonić banału, bo z modlitwy robi się dewocja.
Poza tym brak konsekwencji interpunkcyjnej i pisowni dużych/małych liter. Jeśli w całym wierszu nie ma interpunkcji, to skąd ten wykrzyknik na końcu wiersza (i warto pamiętać - przed znakami interpunkcyjnymi nie stawiamy spacji; wyjątkami są: "-", który jest otoczony spacjami po obu stronach; różne otwarcia nawiasów, które spacje mają rzeczywiście przed, a już nie po; "/", który stosujemy bez spacji)? Skąd nagle biorą się duże litery - też nie wiem. Także przede wszystkim w wierszu "co?" i "jak?" leży.

Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
PS. No i dobrze przy pisaniu słuchać porządnych tekstów religijnych, polecam "Czarną Madonnę" albo teraz bardzo na czasie "To nie gwoździe Cię przybiły" czy "Rozpięty na ramionach".
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Panie

Post#5 » 14 mar 2018, o 09:34

Poprawione wygląda znacznie lepiej i lepiej się czyta.

Liusah pisze:Myślę, że gdyby Najwyższy usłyszał takie wołanie nie miałby nic przeciwko, bo dla niego intencja się liczy, nie forma.
...no, ale może, zamyślony, popatrzyłby na stadko przelatujących aniołków i podrapałby się po głowie :))

Liusah pisze:Intencje z kolei są mało ważne.
Fun, Liusah ma rację. Na wszystkich parnasach intencjami brukuje się ścieżkę do sławojki. :))

Liusah pisze:Banał nie może gonić banału, bo z modlitwy robi się dewocja.
...bym się nie zgodził. Kiedy prowadzę rozważania w kategoriach dewocja-niedewocja, albo jeszcze mocniej, w kategorii: wołanie do Najwyższego, kwestia banału schodzi na dalszy plan, a intencje znowu zaczynaja odgrywać rolę znaczącą. Pamiętacie taki krótki maryjny wierszyk? "Zdrowaś Maryja" albo jakoś podobnie. Sporo było śmiechu z formy, jednak myśl peela utkwiła w pamięci, przynajmniej w mojej pamięci.

Liusah pisze:Jeśli w całym wierszu nie ma interpunkcji, to skąd ten wykrzyknik na końcu wiersza
Fajny ten wykrzyknik, chociaż spacja przed wykrzyknikiem już nie bardzo. Chodzi mi po głowie awanturniczy pomysł, aby wykrzyknik przenieść do pustej linii. Tani chwyt, nieco pretensjonalny, chociaż kiedy parę miliardów lat temu nasi przodkowie wygramolili się z bezpiecznej wody na ląd, akt ów mógł się wydawać równie pretensjonalnym :))

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Panie

Post#6 » 14 mar 2018, o 22:00

Bym nie widział prawdy ciałem pisanej !

Nie bardzo rozumiem... Co jest złego w prawdzie (jakkolwiek zapisanej) i czemu Bóg miałby wysłuchać prośbę o jej niedostrzeganie?

8fun
scyzoryk
scyzoryk

P

Post#7 » 15 mar 2018, o 02:39

[

Awatar użytkownika
Liusah

Panie

Post#8 » 15 mar 2018, o 08:52

Tylko że nieświadomość zła powoduje, że je popełniamy. Czyli krótko mówiąc Twój peel chce grzeszyć bez wyrzutów sumienia. Ponieważ boli go np. znęcanie się nad zwierzętami, to teraz sam się nad nimi będzie znęcał. Twojemu peelowi wcale nie ulży, tylko stanie się takim samym potworem, jak Ci ludzie, przez których cierpi. Powinien prosić Boga o siłę, by zmieniać takie pojmowanie świata przez ludzi, bo cywilizacja jest dokładnie taka, jaką sobie zbudowaliśmy. Podwijanie ogona, wcale tym zwierzętom nie pomoże. Także jakiś nieogarnięty ten Twój bohater. Niby cierpi z powodu krzywdy innych, ale ostatecznie jest zwykłym egoistą.

8fun pisze:refleksja po przeczytaniu kom. ludzie obdarzeni "talentem technicznym" mają słabą wyobraźnię . No hard feelings

Ja w tym wierszu w ogóle żadnych "feelings" nie widzę, to może przez to nie ma o nich mowy w komentarzach :)

8fun pisze:Ta modlitwa jest kierowana do czytelnika Nie do Boga.
Chce by czytelnik się zastanowił.

Modlitwa zawsze jest kierowana do Boga, bo jej adresatem jest Bóg. Zresztą tak samo, jak u Ciebie. Co najwyżej wiersz jest skierowany do ludzi, ale to jest oczywiste samo przez się. Podobnie jak fakt, iż poezja ma zmusić do przemyślenia pewnych spraw. Nie ominiesz banału w wierszu, jeśli banalnie będziesz tłumaczył, co chciałeś w nim powiedzieć.

8fun pisze:Gdy nie widzisz ze, nie jesteś okłamywany, czujesz sie dobrze
gdy to widzisz cierpisz.
Czy świadomość i wrażliwość to kara?

Poważnie? Chciałbyś tak? Chciałbyś nie wiedzieć, że jesteś okłamywany, by czuć się dobrze? Przecież i tak Cię okłamują. I tak robią z Ciebie idiotę. Dlatego świadomość to dar. Wiedząc, że ktoś Cię okłamuje, odetniesz się od takiej osoby, odetniesz się od zła, pokażesz, że jest ono niewłaściwe i sam nie będziesz brał w nim udziału. Mamy wiedzieć, co jest dobre i złe, by dążyć ku dobremu. Księga Rodzaju to klasyczny przykład tego, co się dzieje, gdy brakuje świadomości zła.

Chciałeś, żeby czytelnik zastanowił się nad losem Twojego bohatera - ja nie widzę tej pięknej świadomości i wrażliwości, którą chcesz pokazać, ale tchórzostwo, wygodnictwo i wieczne narzekanie. Ze łzami przełyka kęs, bo dzieci głodują. No, matko - dupcia w górę i pomagaj tym dzieciom, skoro tak cierpisz, a nie płacz tylko. Zrób zbiórkę, uświadamiaj ludzi. Całego świata nie naprawimy, ale naprawiać po kawałku możemy. A tchórzostwo jedynie sprzyja złu. Bo świat właśnie dlatego taki jest - świadomi ludzie płaczki urządzają, zamiast przekuć tę świadomość na coś pożytecznego.

8fun
scyzoryk
scyzoryk

Panie

Post#9 » 15 mar 2018, o 11:24

"Po

Awatar użytkownika
Liusah

Panie

Post#10 » 15 mar 2018, o 12:13

8fun pisze:Oczywiście nie chciałbym być okłamywany. ale zdarzało mi się pomyśleć ze lepiej, gdybym nie wiedział.

Rozumiem, ale na okłamywanie Ciebie nie masz wpływu. Ono i tak jest poza Tobą. Lepiej je zdusić w zarodku. Zresztą osobę, która nie zauważa, że jest okłamywana, częściej ludzie okłamują. Taka nasza natura - mniejsze ryzyko konsekwencji, to dajemy czadu.

8fun pisze:Po czym wnosisz, że chciałem pokazać piękną świadomość i wrażliwość ? pell przeklina swoja świadomość i wrażliwość, chce się jej pozbyć, gdzie tu piękno ?

Piękna, niepiękna - nie ma jej tu. Na tym trzeba się skupić.

8fun pisze:"tchórzostwo, wygodnictwo i wieczne narzekanie" -

raczej realne spojrzenia na rzeczywistość, świadomość ogromu problemu, niemoc, zrezygnowanie.

Realne spojrzenie jest takie - siedzenie nie zmieni. Biadolenie nic nie zmieni. Świat nie stanie się lepszym, gdy świadomi zła ludzie nic nie zrobią. Na tym polega właśnie wrażliwość, której w Twoim wierszu nie dostrzegam - wrażliwy człowiek walczy ze złem, a nie pragnie, by mu zasłonięto oczy. Wrażliwy jesteś na krzywdę innych, a nie na własne problemy.

8fun pisze:Błędne jest patrzenie na zagadnienie przez pryzmat jednej religi.

Słowem kluczem mojej wypowiedzi jest "przykład". Bo Księga Rodzaju jest przykładem jednej religii. Ale we wszystkich wiedza czy świadomość, bo to pokrewne słowa w tym kontekście, są darem. Czymś, co czyni człowieka lepszym i zbliża do go ideału. Niewiedza czynienia zła przecież wcale nie usprawiedliwia.

Btw - bo widzę, że kopiujesz ręcznie cytaty. Nad każdym postem z prawej strony jest znaczek takiego cudzysłowia, jak go klikniesz pojawia Ci się okienko z cytatem całego postu. Na początku i na końcu są kody html rozpoczęcia i zakończenia cytatu. Można je kopiować i odnosić się do konkretnych części wypowiedzi. Będzie Ci na pewno wygodniej. A i cytowany dowiaduje się, że się do niego odnosisz, to i odpowie na ewentualne pytania/uwagi :)

Wróć do „Szuflada poetycka”