Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”! Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

cztery pory odpustów

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na poezję miesiąca oraz corocznych wyborach poezji roku.
Awatar użytkownika
Toya
Zdobywca Artefaktu 2016 i Autor Miesiąca

cztery pory odpustów

Post#1 » 15 mar 2018, o 18:47

trzeba nakarmić psy

a miski pod śniegiem
łańcuchy i budy
pogubione drogi
i żadnych świeżych tropów

nakarmić psy

goni czas a wiatr to popycha to cofa
ot tak
bez konkretnych wskazań co do kierunku
historii spisanych na straty przodków
i Bogów cudzych przede mną

jak i po mnie nic
żadnego szczekania drogowskazu
tylko śnieg przeklęty mróz i cisza
wyjęta z ram nadyma się puszy

zostań

trzeba nakarmić psy
jutro opowiem ci o ludziach

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

cztery pory odpustów

Post#2 » 15 mar 2018, o 21:29

Nie potrzeba w wierszu dramatycznych scen, aby się zapisał w pamięci. Ten jest jak wódka po zimowym powrocie w domowe pielesze: dobry, bo mocny.

Desperackie szukanie punktów zaczepienia. Przejmujący obraz zimy uczuć. Słychać wycie duszy głodnej. Tak to już jest, kiedy przez serce nie może, albo nie chce przejść coś więcej niż: Trzeba nakarmić psy...

bez konkretnych wskazań co do kierunku
To zdanie jest okropne, wybiło mnie z myśli, nie tylko za sprawą powtórzenia (wskazań-drogowskazy), ono po prostu jest okropne i koniec.

jutro opowiem ci o ludziach
...no tak, odkładamy to, co i tak musi zostać powiedziane do następnego razu.

...wstaję od komputera i idę do Żony.

Awatar użytkownika
Toya
Zdobywca Artefaktu 2016 i Autor Miesiąca

cztery pory odpustów

Post#3 » 15 mar 2018, o 23:31

Szczepanie - jesteś pierwszą osobą, która się skarży na to zdanie,
ale... przyjmuję reprymendę;)

Dzięki.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

cztery pory odpustów

Post#4 » 16 mar 2018, o 08:50

Ależ to nie reprymenda. Sądząc po tym, że jestem w swojej reakcji osamotniony, zadanie w sensie półobiektywnym (obiektywnie sie nie da) jest zapewne dobre. Zapisałem jedynie niewielką część swoich przemyśleń i odczuć. Czytam, próbuję dopasować do swojego świata, bardzo dobrze wychodzi, a tutaj fragment, który mi się skojarzył z... raportem środowiskowym - stąd też ów wers odebrałem jako zgrzyt złośliwy. Wiersze tak mają. Najlepiej koncentować się na tym, aby autorowi pasowały, a ewentualne reakcje czytelników traktować jako jeszcze jedną ciekawostkę otaczjącego nas świata.

Berlioz
scyzoryk
scyzoryk

cztery pory odpustów

Post#5 » 16 mar 2018, o 08:59

Powtórzenia które zastosowałeś, dobrze wprowadzają odbiorcę w refleksyjny tekst.
Co do wyżej wspomnianego zdania, mnie osobiście nie poraziło negatywnie, może to kwestia perspektywy.
Poza tym wiersz mi się podoba.

Wróć do „Wyróżniona poezja”