haiku marcowe

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

haiku marcowe

Post#1 » 26 mar 2018, o 10:00

haiku marcowe

rowery miejskie
wpadają w zaspy śniegu
wiosna zaspała
Zapraszam na mojego bloga z recenzjami filmów i seriali: http://500filmow.pl/.

Awatar użytkownika
Ivan
scyzoryk
scyzoryk

haiku marcowe

Post#2 » 26 mar 2018, o 20:09

Nie wiem jaku Ciebie, ale u mnie śniegu już nie ma :)
Z haiku spotkałem się ledwie kilka razy, ale to wydaje mi się w porządku, tylko serio, brakuje teraz tego śniegu za oknami.
"Do następnych..." ~Ivan

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

haiku marcowe

Post#3 » 27 mar 2018, o 11:00

Nie czytałam nigdy zbyt wielu haiku, wiem o nim same suche podstawy. Twoje jest przyjemne i aktualne, bo, kurcze, chciałoby się wiosny, ale jeżeli chodzi o budowę, masz 5 8 5 sylab, zamiast 5 7 5. "w" jest też sylabą.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

haiku marcowe

Post#4 » 27 mar 2018, o 11:09

A czy immanentną cechą sylaby nie jest obecność samogłoski? Może coś się zmieniło, albo mam nieprawdziwe dane, ale chyba w nie jest sylabą, bo to sama spółgłoska, czyli sylabą jest tutaj: "w zas".

EDIT: Wiem, że sylaba nie ma też dość jednoznacznej definicji i tutaj mogą być kontrowersje, ale nigdy nie uznawałem "w" za sylabę.

Awatar użytkownika
Camenne

haiku marcowe

Post#5 » 27 mar 2018, o 11:44

A czy immanentną cechą sylaby nie jest obecność samogłoski?

Nie, nie jest ;)) Definicje faktycznie są różne, ale specjalnie sprawdziłam, by się upewnić, i "w" i inne jednowyrazowe spójniki są traktowane jako jednosylabowe, nie "zerosylabowe".
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

haiku marcowe

Post#6 » 27 mar 2018, o 11:46

Awatar użytkownika
Camenne

haiku marcowe

Post#7 » 27 mar 2018, o 11:53

To, na co się powołujesz, jest w obrębie definicji "wyrazu", nie "sylaby".

]Porad językowych udziela prof. zw. dr hab. Marek Ruszkowski – językoznawca, autor ponad 170 publikacji, w tym 10 książek, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, rzeczoznawca podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czy możemy nazwać samodzielną sylabą samogłoskę w zdaniu, która nie łączy się z żadną spółgłoską? Przykład: „A on i tak poszedł spać”. Czy samogłoski „a” oraz „i” są sylabami?

Tak, te samogłoski są sylabami, czyli przytoczone zdanie ma 7 sylab. „A” oraz „i” to wyrazy jednosylabowe, jednogłoskowe i jednoliterowe. Należy je traktować jak sylaby, które zawierają tylko jedną samogłoskę i występują w wyrazach dłuższych, np. „i-lo-raz”, „a-ku-mu-la-tor” itp.

Za: http://pik.kielce.pl/porady-jezykowe/29 ... glosk.html

Tu jest przykład samogłoski, ale ogólnie "w" jest uznana za wyraz, a jako wyraz jest wyrazem jednosylabowym.

edit: to zasadniczo pewnie kwestia semantyki i definicji, jedni uznają, że masz 7 sylab, inni 8, i pytanie, co tu począć. Jeżeli masz pomysł, jak to zmodyfikować, by bez kwestionowania było 7 sylab, to warto zmienić, jeżeli nie - mnie osobiście to nie razi, zwróciłam uwagę, bo w teorii powinno być 5 7 5.

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

haiku marcowe

Post#8 » 30 mar 2018, o 21:52

Camenne pisze:Tu jest przykład samogłoski, ale ogólnie "w" jest uznana za wyraz, a jako wyraz jest wyrazem jednosylabowym.

No, nie do końca Cam. Stanę po stronie Thomaswarda, nie powołując się na żadne słowniki, ale na Mickiewicza: "Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie" jest wersem trzynastozgłoskowca, bo "w" nie jest uznawane za sylabę. Dobrym przykładem są również teksty piosenek, gdzie kolejne zwrotki śpiewane na tej samej melodii muszą mieć taką samą ilość sylab. Np. zwrotki piosenki "Ten sen" składają się z 10 sylabowych wersów. Popatrz: http://www.tekstowo.pl/piosenka,varius_ ... n_sen.html

Zresztą w poradach wyraźnie jest zaznaczone, że samogłoski tworzą samodzielnie sylaby i nie potrzebują do towarzystwa żadnej spółgłoski. Ze spółgłoskami z kolei już tak nie ma. Spółgłoska bez samogłoski nie może stanowić sylaby, bo podstawą sylaby jest właśnie samogłoska. Każdy wyraz ma tyle sylab ile samogłosek, pomijając niektóre "i" pełniące nieraz rolę zmiekczającą.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
Camenne

haiku marcowe

Post#9 » 31 mar 2018, o 09:39

Liu, bardzo możliwe, że nie są sylabami, przejrzałam Pana Tadeusza i faktycznie "z" i "w" nie są liczone. Im więcej czytam i szukam o tym, tym mniej wiem :puf: Zasugerowałam się tym, że "z" i "w" są wyrazami, a wyrazy "muszą" mieć sylaby.
Dziwi mnie trochę, że nie trafiłam na odpowiedź na pytanie w poradni sjp, zazwyczaj jest kopalnią odpowiedzi na takie pytania. Znalazłam nawet podobną dyskusję, ale dyskutujący też nie doszli do niczego pewnego.

Awatar użytkownika
Liusah

haiku marcowe

Post#10 » 31 mar 2018, o 11:04

Rzeczywiście dziwne, że w sjp nie ma nic satysfakcjonującego, ja też często do nich zaglądam, bo wiele rzeczy jasno tłumaczą.
Co do sylab, to nawet ciocia wiki mówi, że: "pomimo pozornej oczywistości wciąż nie ma ustalonej jednoznacznej definicji", także sprawa nie jest prosta. Myślę, że najlepiej w takich przypadkach opierać się na własnych doświadczeniach fonologicznych. Jak np. wymawiasz zdanie "Byłam w lesie", to nie mówisz "w-le-sie" tylko "w" zlewa się z następnym wyrazem i tak naprawdę czytasz "wle-sie". Kiedy próbujesz sylabować, możesz oczywiście "w" oddzielić, ale jest to nienaturalne, bo pojawia się zbędna pauza, której nie ma pomiędzy innymi sylabami. Z tego samego powodu chyba mamy "w lesie", "w domu", "w szkole", ale już "we wtorek", a nie "w wtorek" (to jest ciekawe, bo niektórzy piszą błędnie, ale wymawiają już poprawnie, bo to samo wychodzi). Jakbyś miała samo "w", to wyszłaby Ci sylaba "wwto", dlatego jest "we-wto". Gdyby "w" było osobną sylabą, dodawanie samogłoski byłoby zbędne, bo wtedy miałabyś "w-wto". Ale spróbuj wymówić takie sylaby :)
Polonistyki nie kończyłam, więc o fonologii naukowo niewiele wiem, ale swego czasu za dzieciaka chodziłam do logopedy, to coś tam mi się majaczy. Aczkolwiek językiem naukowym nie przekażę, co najwyżej takim opisem, jak mi przekazywano jako dziecku.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Wróć do „Poezja”