Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”! Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Z krzyża się schodzi

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Awatar użytkownika
Nuria
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Z krzyża się schodzi

Post#1 » 26 mar 2018, o 21:27

przeczytał teorię ewolucji
dobrowolnie zrzekł się głoszenia dogmatów
z sandałami nie chciał się rozstać
skromną szatą okrywał każdego kto szedł śladem

słów nie sprzedawał za mamonę
ci którzy chcieli słuchać chłonęli
dbając aby żadne nie upadło na ziemię

dotykiem błogosławił dziecięce głowy
przytulenie zostawiał rodzicom
a tych ostatnich napominał

z niepokojem śledzono czy nie przeskoczył
przez płot nie pokazywał znaku V
szokiem kiedy przyznał się do Matki Żydówki
nie straszył gender piekłem ani wypasionym brzuchem

on był pewien ze homo sapiens
nie wróci na drzewo
Nie mam monopolu na rację.

Awatar użytkownika
Alchemik
lekki sztylet
lekki sztylet

Z krzyża się schodzi

Post#2 » 27 mar 2018, o 01:53

Nuria, wybacz, ale jak dla mnie to zbyt wiele patosu.
Oczywiście, treść i wskazanie metafizyczne, niejako narzucają taką podniosłość.
Ale nawet o Ojcu Świętym można pisać inaczej. Właśnie, dlatego że był zwykłym człowiekiem. Niezwykłym przez zwykłość.
Napisałaś kolejny święty obrazek, wymieniając cechy podniosłe niby przeciwstawiając ładzone światopoglądy. Jakby Darwin był teraz mieszkańcem piekła.
A przecież ewolucja może być tworem boskim.
Wszak dla Boga nie istnieje czas. Może tak właśnie stwarzał gatunki w swoje Siedem Dni.
Zgadzam się z treścią, ale poezja to nie jest.
Raczej egzaltacja.
A przez tę egzaltację nie napisałaś dobrego wiersza tylko panegiryk.

A wiesz, że to portal literacki.
Czy napisałbym to lepiej, to znaczy w ramach poezji, gdybym chciał poruszyć taki temat?
Z pewnością tak.
Jednak nie poruszyłem tematu, więc nie mogę tego udowodnić.
Kiedyś poprawiałem cudze wiersze. Ale to niegodne recenzenta.

Dopiero co, przed chwilą, czytałem ciekawy artykuł Camenne. Dekalog dobrego wiersza.
Niemal w całości zgadzam się z autorem.
Niemal.
A więc z mojej strony zapowiada się dyskusja z Nim na temat pewnych punktów.
Niemniej, w kwestii poezji i dobrego wiersza, Twój, Nurio, podpada pod cień banału, ale i egzaltacji, co się często wiąże.
W kwestii rzemiosła. To coś z czym się całkowicie zgadzam z Camenne.
Nasze natchnienie, chęci, pragnienia nie wystarczą, jeżeli wcześniej nie opanujemy i nie rozbierzemy poezji do naga, aby ją odkrywać we wszystkich aspektach i szczegółach. Mistrz zanim stanie się mistrzem, musi terminować, być czeladnikiem, poznać wszelkie tajniki różnorodnych sposobów na wiązanie. Czy to wiklinowych koszyków, czy słów.

A teraz!
Wcale nie uważam, że Twój wiersz jest do niczego.
Poeta określa drogę i sposób.
Ważne, żeby nie było to wtórne.
Znów powtarzam za Camenne, ale drań mnie uprzedził.

Określ sama, Nurio, czy pisałaś wiersz, poezję, czy pisaną kształtem wiersza pochwałę dla Wielkiego Człowieka.
To różnica.
I to wielka.

Jurek

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Z krzyża się schodzi

Post#3 » 27 mar 2018, o 09:27

on był pewien ze homo sapiens

że

Podoba mi się. Patos jest, faktycznie, ale bardziej odczułam tu gorzką ironię, która bardzo do mnie trafia. Wyakcentowanie tego, jak papież był bliski ludziom, można właściwie odebrać jako porównanie do kleru, któremu często jest tu ogromnie daleko. Daleko właściwie od nauk Jezusa, taki paradoks, że to papież zszedł z krzyża, a nie ci, którzy są w tej religijnej hierarchii niżej i bliżsi ludziom w ich codzienności.

Alchemik pisze:Dopiero co, przed chwilą, czytałem ciekawy artykuł Camenne. Dekalog dobrego wiersza.

Dekalog jest bardzo dobry, ale śpieszę sprostować, że nie jestem jego autorką ;)) Jest nim Leszek Żuliński, ja jedynie go zamieściłam na forum, by inni też mogli przeczytać i wziąć z niego coś dla siebie.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Nuria
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Z krzyża się schodzi

Post#4 » 27 mar 2018, o 11:26

Alchemik napisałZgadzam się z treścią, ale poezja to nie jest.
Raczej egzaltacja.
A przez tę egzaltację nie napisałaś dobrego wiersza tylko panegiryk
.:...dla mnie egzaltacja to wyraźna przesada w wypowiadaniu swych myśli ...gdzie to widzisz?........ i dalej:
Kiedyś poprawiałem cudze wiersze. Ale to niegodne recenzenta........może też to co napisałam, nie jest godne takiego znawcy za jakiego się uważasz? Mogłeś się więc nie wysilać i napisać jednym słowem: grafomania, kocopoły czy jak tam jeszcze.
i dalej : Mistrz zanim stanie się mistrzem, musi terminować, być czeladnikiem, poznać wszelkie tajniki różnorodnych sposobów na wiązanie. Czy to wiklinowych koszyków, czy słów.

Spokojnie Alchemiku, tylko spokojnie...nigdzie i nigdy nie dałam do zrozumienia, że czuję się poetką.
Nigdy też nie miałam, w przeciwieństwie do Ciebie tak wielkiego poczucia nieomylności i własnej wartości.
Pewnie posłucham Twojej rady i zabawię się wyplataniem koszyków...może do święconki, którą poniesiesz do kościoła :smiley:

Camenne - tak to ironiczny wiersz / będę się upierała, że jednak wiersz/ i to wcale nie o żadnym z papieży ...no ale ja się nie znam, ja tylko jestem adeptem od wyplatania koszy.
A tak w ogóle mam odczucie, że gdybym ten utwór wkleiła w innym czasie, a nie w Wielkim Tygodniu, byłby przyjęty inaczej.

------------

Mimo instrukcji szczepanatrzeszcza / bardzo życzliwego człowieka/ nie udało mi się ustawić tak powiadomień, aby do mnie docierały. ...a chroniczny brak czasu, nie pozwala mi na "wiszenie" na portalu, aby śledzić czy są jakieś komentarze.
Tak więc, raczej pożegnam się z Artefaktami..... :frown:

Awatar użytkownika
Camenne

Z krzyża się schodzi

Post#5 » 27 mar 2018, o 11:50

Nuria pisze:Camenne - tak to ironiczny wiersz / będę się upierała, że jednak wiersz/ i to wcale nie o żadnym z papieży ...no ale ja się nie znam, ja tylko jestem adeptem od wyplatania koszy.

Faktycznie, w zasadzie mogłoby być po prostu o Jezusie. I nawet lepiej; zasugerowałam się komentarzem Alchemika, nie ukrywam. W sumie to dodatkowy urok, że można to odebrać na różne sposoby.

Mimo instrukcji szczepanatrzeszcza / bardzo życzliwego człowieka/ nie udało mi się ustawić tak powiadomień, aby do mnie docierały. ...a chroniczny brak czasu, nie pozwala mi na "wiszenie" na portalu, aby śledzić czy są jakieś komentarze.

Nurio, nie wiem, jakie wskazówki dostałaś od szczepana, ale panelu użytkownika (w tym miejscu dokładnie: ucp.php?i=ucp_notifications&mode=notification_options) można ustawić ogólne powiadomienia. Zaznacz sobie opcję "e-mail", by dostawać je na maila ;))
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Nuria
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Z krzyża się schodzi

Post#6 » 27 mar 2018, o 20:53

Dziękuję Camenne.

Awatar użytkownika
Camenne

Z krzyża się schodzi

Post#7 » 28 mar 2018, o 06:36

"Camenne", Nurio ;)) Mój nick to tylko siedem liter, zdumiewa mnie, ile osób ostatnio ciągle go przekręca.

Awatar użytkownika
Nuria
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Z krzyża się schodzi

Post#8 » 28 mar 2018, o 07:51

Przepraszam.

Awatar użytkownika
Alchemik
lekki sztylet
lekki sztylet

Z krzyża się schodzi

Post#9 » 29 mar 2018, o 02:19

Cholera, jak ja nie lubię być krytykiem.
Zauważyliście, że to miano ma znaczenie pejoratywne?
Strach się bać, kiedy bierzemy się za rozbieranie wiersza dobrej poetki.
Już lepiej rozbierać samą poetkę.

Proszę bardzo! Ja sam nie jestem nikim innym tylko poetą.
Niemniej, zobowiązany jestem czasami po recenzować, a nawet skrytykować.

Biorę na klatę wszelkie krytyki dotyczące mojej poezji.

Camenne, stoisz murem za Leszkiem Żulińskim?
Artykuł interesujący i w dużej mierze prawdziwy.

Nuria, masz talent co się zowie.
Mam nadzieję, że masz również instynkt przetrwania.
Instynkt przetrwania oznacza wybór informacji pozytywnych do wykorzystania i negatywnych do zaprzestania.
Zwykły survival.

Awatar użytkownika
Camenne

Z krzyża się schodzi

Post#10 » 29 mar 2018, o 10:00

Alchemik pisze:Camenne, stoisz murem za Leszkiem Żulińskim?
Artykuł interesujący i w dużej mierze prawdziwy.

Trudno, by osoba niepisząca poezji stała murem za czymkolwiek dotyczącym jej bezpośrednio, byłoby to hipokryzją i absurdem, ale generalnie uważam artykuł za bardzo trafny i przydatny.

Wróć do „Poezja”