Piosenka ros porannych

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Berlioz
scyzoryk
scyzoryk

Piosenka ros porannych

Post#1 » 5 kwie 2018, o 08:50

Biodra twoje jak krople opadające
Na suchej ziemi lichą powierzchnię
Krągłe i smukłe podobne do struny drżącej
Jak w letnich sadach dojrzałe czereśnie

Moje oczy jak lustro odbitych spojrzeń
Z niebieskich źrenic czytane wiersze
Otwarty zeszyt, notatnik kwiecistych wspomnień
Złotych metafor jezioro najgłębsze

da capo senza fine

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Piosenka ros porannych

Post#2 » 10 kwie 2018, o 14:05

Ładny wiersz.
Na mój gust przesadziłeś trochę z ilością przenośni. Przenośnia na przenośni i tylko kilka słów typu: na, i, z.
Pozdrawiam.

Berlioz
scyzoryk
scyzoryk

Piosenka ros porannych

Post#3 » 10 kwie 2018, o 22:53

Marian pisze:Na mój gust przesadziłeś trochę z ilością przenośni.

Dzięki za komentarz.
To prawda jest ich dużo, ale taki był zamysł. Miało być tak, metaforycznie :)

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Piosenka ros porannych

Post#4 » 11 kwie 2018, o 09:03

Zgadzam się z Marianem. Twój wiersz to wielkie skupisko metafor, imiesłowów, "jak", rzeczowników okraszonych kilkoma przymiotnikami. Takie metafory i porównania z rodzaju "101", kwieciste, ale wcale nie wyszukane ani pomysłowe. Może i na poezję mam spojrzenie prozatorskie, bo jestem prozatorką, ale to trochę przerost formy nad treścią, a rzadko odbieram tak poezję na forum, bo z reguły przecież polega na tym, by zawoalować treść wieloma formami poetyckimi, grami słownymi etc. Może tak miało być, ale do mnie osobiście nie trafia.

Poza tym:
Biodra krągłe i smukłe, i dojrzałe, i drżące jak struna. Smukłe biodra nie mogą być krągłe jednocześnie, poza tym biodra jako część ciała raczej nie drżą.

Źrenice nie są niebieskie, niebieskie są tęczówki. To pewnie metafora, bo źrenice odbijające spojrzenia... ale niebieskie spojrzenia? Coś tu nie gra. Wygląda też troszkę jak brak wiedzy o nazewnictwie, bo to nic nowego, ludzie mylą części oka non stop.

Otwarty zeszyt, notatnik kwiecistych wspomnień
Złotych metafor jezioro najgłębsze

Czy takich złotych? To pewnie troszkę złośliwe spostrzeżenie, ale podmiot chyba ma się za złotoustego, a w samym wierszu tak naprawdę nie ma wcale błyskotliwych metafor.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Berlioz
scyzoryk
scyzoryk

Piosenka ros porannych

Post#5 » 11 kwie 2018, o 12:03

Dziękuję Ci Cam, za poświęcenie chwili na analizę mojego tekstu.
Co do "przerostu formy nad treścią", to muszę się zgodzić. Zdecydowanie jest to wiersz napisany pod wpływem jakiegoś muzycznego natchnienia, które ciężko mi teraz nazwać czy zdefiniować. Rzeczywiście, nie przywiązałem tu co prawda należytej wagi do użytych słów, oraz ich znaczenia :), ale taka to już abstrakcyjna koncepcja się pojawiła.

Camenne pisze:Źrenice nie są niebieskie, niebieskie są tęczówki. To pewnie metafora, bo źrenice odbijające spojrzenia... ale niebieskie spojrzenia? Coś tu nie gra. Wygląda też troszkę jak brak wiedzy o nazewnictwie, bo to nic nowego, ludzie mylą części oka non stop.

Akurat tutaj byłem świadom, że odbiór może być niejasny, ale to raczej kwestia interpretacji. Zauważ że kolor niebieski, nie jest w tej zwrotce zupełnie pozbawiony swojego odpowiednika: niebieskie źrenice - otwarty zeszyt, notatnik - (niebieskie) jezioro metafor. Wiem, że to może nie jest zbyt jasne porównanie, ale taką specyfikę ma ten wiersz :)
Dodatkowo trzeba wspomnieć, że jest to trochę sztuka dla sztuki. W zamyśle, tekst jest przeznaczony do śpiewania, o czym świadczy melodyka i notacja muzyczna znajdująca się na końcu :)

Camenne pisze:Może tak miało być, ale do mnie osobiście nie trafia.

Tak miało być. Szkoda, że tym razem nie udało mi się do Ciebie trafić, ale może następnym razem.

Wróć do „Poezja”