Notatka słóżbowa

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Notatka słóżbowa

Post#1 » 5 miesiące temu (20 kwie 2018, o 18:33)

Wszystkie słowa
grają w cymbergaja ze mną
za późno na wyjaśnienia
kto w młodości nie był buntownikiem
dziś jest bohaterem
jakie życie taki melanż
tyle i aż tyle
lubię sprzątać przy muzyce disco-polo.

Na dachu przysiadła czajka
skąd wzięła się w mieście
kontemplacja dobra na wszystko
i zimne piwo
toczę kulkę z nosa
pstrykam wysoko
rozładowuję atmosferę.

Dwa pociągi jadą naprzeciw
w ostatniej chwili wskoczyły na właściwe tory
jedni podążają na ósmą
drudzy w przeciwną stronę
smutne twarze przyklejone w oknach
czy jest wśród nich poeta.

Obraz zachodzącego słońca
wisi na ścianie
z drugiej zdjęto impresję
zamykam szkatułkę
niczego nie żałuję.

W najdłuższy weekend Europy
Legia z Arką zagra o puchar polski.

Tagi:

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Notatka słóżbowa

Post#2 » 5 miesiące temu (20 kwie 2018, o 19:47)

Sprawy techniczne:
- na litość bora i biednych drzew, "służbowa", nie "słóżbowa";
- tag użyty nieprawidłowo - to nie jest recenzja.

Dziagdyś, proszę o poprawienie. Uprzedzam, że w przyszłości w podobnych przypadkach, jeżeli powtórzą się, będę kasować temat zgodnie z regulaminem (zapisy o tekstach posiadających rażące błędy i o nieprawidłowym tagowaniu).
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Notatka słóżbowa

Post#3 » 5 miesiące temu (20 kwie 2018, o 20:38)

Nie poprawię nic.
Tak ma być.

Awatar użytkownika
Camenne

Notatka słóżbowa

Post#4 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 08:42)

"Tak ma być" jest dobre do kawału o obrażonej kobiecie ;)

Taka mała rada - by jakiś błąd, zwłaszcza ortograficzny, był uznany za celowy, musi wyglądać na celowy, mieć odbicie np. w treści. Ta nie wskazuje, że podmiot to osoba, która dostałaby pałę za dyktando, gdyby z jakiegoś dziwnego powodu ktoś posadziłby ją na lekcji polskiego w podstawówce. Treść jest wychuchana i bez błędów, podmiot może nie wskazuje wysokich zainteresowań i toczy kulki z nosa, ale skoro w jego zasób słów wchodzi słowo "kontemplacja" czy "impresja", to czemu "słóżbowa"? Nie pomyślałam, że celowo, i dalej mnie to nie przekonuje.

Druga:
recenzja «omówienie i ocena dzieła literackiego, spektaklu teatralnego, koncertu itp., zwykle publikowana w prasie»

To, że coś uznasz za recenzję, nie czyni ją recenzją.

"Puchar Polski" zapisuje się dużą literą.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Notatka słóżbowa

Post#5 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 12:39)

cam...
W drukowanych tomikach wierszy sprzedawanych w księgarniach, są takie ptaszki:
Po kropce , nie stosuje się tzw. Majuskuły i wielu znaków interpunkcyjnych, tam gdzie trzeba.
Jedynie mogę przyznać ci rację, że Puchar Polski - to można tak i tak..

Ja słabo piszę na komp. Dużo nieprawidłowości bierze się stąd. Z natury jestem leniwy.

Awatar użytkownika
Camenne

Notatka słóżbowa

Post#6 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 12:49)

To, co wymieniasz, jest w ramach licentia poetica. W poezji można całkiem zrezygnować z interpunkcji, można zrezygnować z dużych liter na początku zdań etc., a na forach wręcz taki zapis polecą, przynajmniej z mojej obserwacji wynika coś takiego (sama go wolę). To nie ptaszki, tak się przyjęło i to nie jest błędne. Nie dotyczy to jednak robienia np. nieuzasadnionych ortografów, chyba że widać, że są celowe, ale, szczerze, moim zdaniem nawet wtedy szkoda zostawiać takie babole, imo nie są warte ryzyka, że ktoś weźmie autora za analfabetę.
Licentia poetica nie dotyczy też zapisu w prozie (mało odkrywcze), w której pomijanie kropek, zapisu dużą literą, niestosowanie zasad interpunkcji etc. to już błędy, tak uogólniając.

Dużo osób wykręca się, że "tak ma być", z niewiedzy lub niedbałości. Każdy robi błędy, nie ma w tym nic złego, tylko głupio się zasłaniać wymówkami.

Rozumiem, że można mieć problem z pisownią ogólnie, ale jesteśmy na forum literackim, każdemu piszącemu powinno zależeć na tym, by pisać jak najlepiej lub jak najpoprawniej. Nie ze złośliwości i też nie chcę obrazić, ale podtrzymuję moje ostrzeżenie, że będę kasować z forum teksty bardzo niedbale zapisane, z rażącymi błędami etc. Mamy ogólnie też dział Scholaria, jak masz problem z pisownią, możesz tam wrzucać. Nie mówiąc o tym, że mamy poradniki o poprawnym zapisie, można przeczytać.

Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Notatka słóżbowa

Post#7 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 13:21)

Nauczono cię w szkole , że ma być tak i tak. Tego się trzymasz.
A dlaczego nie rozwalić ortograficzny system.
Jeśli ktoś mi mówi, gdzie mam usiąść, albo iść dalej.
To ja mówię postoję.
Trzeba stworzyć coś uniwersalnego.
Ty tkwisz w średniowieczu, a małpy latają w kosmos.
A w ogóle to się nie rozumiemy. Możesz mnie zbanować.

Awatar użytkownika
Camenne

Notatka słóżbowa

Post#8 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 15:02)

Całkiem zabawne jest to, że wcześniej tłumaczyłeś się, że jesteś samoukiem, który nie zna zasad, bo nikt cię ich nie nauczył w zawodówce. Teraz porównujesz, że nawet małpy latają w kosmos, a ci, którzy zasady znają, tkwią w średniowieczu.

Nie nauczono mnie tak w szkole - nie jestem polonistką. Staram się za to czytać i analizować to, co czytam. Na forach literackich od piszących i od literatury samej w sobie można się wiele nauczyć, tylko trzeba chcieć.

Dziagdyś, twoje podejście to twoje podejście, mnie nie obraża ani nie uraża w żaden sposób to, że wolisz zostać przy swoim. Możesz sadzić błędy, jak w "Historii alternatywnej", możesz twierdzić, że tak ma być. Tylko żeby biegać, trzeba umieć chodzić. Można łamać zasady, ale ma to sens wtedy, jeżeli się je zna. Inaczej jest to tylko robienie błędów, a chyba nikt nie pisze tekstu z zamiarem, by wyglądał on jak pisanie osoby nieznającej polskiego. Bronić tego jak Ordon reduty - cóż, można, przecież nikt nie zabroni. To, jak wygląda tekst, świadczy o autorze, nie o czytelniku. Tekst tak naprawdę powinien się sam bronić, jeżeli nie może - widocznie poszło nie tak.

Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Notatka słóżbowa

Post#9 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 15:14)

Moja droga.
zasady są po to by je łamać.
Siedziałem za to trochę
A tak to bujaj się.
Bez odbioru.
Walę browary!!@!.

Awatar użytkownika
Camenne

Notatka słóżbowa

Post#10 » 5 miesiące temu (21 kwie 2018, o 15:34)

Nawet nie mogę powiedzieć, że zaskakuje mnie ta odpowiedź. Godny kandydat do oznaczenia Virtuti Cebulari. Miłego, Dziagdyś.

Wróć do „Poezja”