Bajka dla dorosłych

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Tomasz Kuza
scyzoryk
scyzoryk

Bajka dla dorosłych

Post#1 » 3 miesiące temu (18 cze 2018, o 19:16)

Pewnego razu, na sądowej sali,
prawda i kłamstwo w szrankach się spotkali.

Wynik niby, był do przewidzenia,
lecz za kłamstwem stała figura,
za prawdą, pionek bez znaczenia.

I jak to się stało, do tej pory nie wiem,
lecz jeden plus jeden, okazało się siedem.

https://www.youtube.com/watch?v=IeTnZ9cJ01Q

Tequila
scyzoryk
scyzoryk

Bajka dla dorosłych

Post#2 » 3 miesiące temu (19 cze 2018, o 11:59)

Do treści się uśmiecham.
W drugim wersie powinno być "spotkały" nie spotkali, ale rozumiem że to na potrzeby rymu:) aczkolwiek warto pomyśleć nad zmianą, pozdrawiam.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Bajka dla dorosłych

Post#3 » 3 miesiące temu (19 cze 2018, o 19:58)

Trąci nieco banałem. Ciekawsze byłoby spotkanie półprawdy i niedopowiedzenia... cholera, półprawda i niedopowiedzenie - też banalne. Podejrzewiam, że większość spraw sądowych tak właśnie wygląda.

Wychodzi na to, że nad banałem również się warto pochylić :))

Tomasz Kuza
scyzoryk
scyzoryk

Bajka dla dorosłych

Post#4 » 3 miesiące temu (22 cze 2018, o 20:33)

Tequila pisze:W drugim wersie powinno być "spotkały" nie spotkali

Piękna i monstrum się spotka..?
W tym czasie matka i dziecko ogląda..? telewizję.

Sam jestem ciekawy. Może jakieś linki?

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Bajka dla dorosłych

Post#5 » 1 tydzień temu (11 wrz 2018, o 08:28)

Tomasz Kuza pisze:
Tequila pisze:W drugim wersie powinno być "spotkały" nie spotkali

Piękna i monstrum się spotka..?
W tym czasie matka i dziecko ogląda..? telewizję.

Sam jestem ciekawy. Może jakieś linki?

Tequila ma rację. Prawda jest rodzaju żeńskiego, kłamstwo nijakiego, zatem skąd forma męskoosobowa czasownika?'

Co do Twoich przykładów, to akurat i jeden i drugi jest błędnie sformułowany. Gdybyś napisał "piękna z monstrum" czy "matka z dzieckiem", to wtedy czasownik ma liczbę pojedynczą, odmienioną adekwatnie do pierwszego wymienionego rzeczownika - jak u Ciebie. Ale kiedy dajesz łącznik "i" nadajesz podmiotowi liczbę mnogą i czasownik też musi mieć liczbę mnogą - w formie pasującej do obydwu części podmiotu. Dodatkowo przykład z monstrum nie pasuje do uwagi Tequili, bo monstrum jest rodzaju męskiego. A z kolei czasownik z przykładu drugiego ("oglądać") akurat jest o tyle fajny, że w wersji męskoosobowej i żeńskoosobowej brzmi dokładnie tak samo - "oglądają". Jeśli chcesz wysuwać wnioski z analogicznych przykładów, to te przykłady muszą być analogicznie, czyli pasować do całości. Tak Ci nic nie wyjdzie.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Mozets
scyzoryk
scyzoryk

Bajka dla dorosłych

Post#6 » 1 tydzień temu (11 wrz 2018, o 10:55)

Siedem było w zawiasach czy do bezwzględnej odsiadki?
P.S.Jak napisać dobry wiersz? Najlepiej podoba mi się link do przemyconego "wiersza" z członkiem męskim na końcu. To słowo jakkolwiek wulgarne, jest w powszechnym użyciu nawet panienek z gimnazjum. A link to wspaniały sposób na zamieszczanie pozycji "bez jej zamieszczania" . Chytre i pomysłowe. Nie będę naśladował bo mnie by admin tego nie przepuścił.
Wracając do wiersza nazwałbym to poezją sali sądowej. Porusza istotny i znany problem ale ma związek raczej z dydaktyką i obnażaniem smutnej rzeczywistości niż z poezją sensu stricte. Ja mam w zanadrzu także trochę takich panegiryków, jednak czekam na utworzenie na portalu działu zabawy literackie.

Turnau kiedyś napisał:

Zanim napiszesz wiersz
pomyśl i zważ
czy naprawdę słuszny to krok
może raczej siądź, może raczej leż...
literatura jest piękna i bez...
(Turnau może sobie tak pisać nikt nie odważy się go skrytykować, wszak to poeta uznany, znany i z marką).

Awatar użytkownika
helka pętelka
lekki sztylet
lekki sztylet

Bajka dla dorosłych

Post#7 » 1 tydzień temu (11 wrz 2018, o 11:48)

Mozets
scyzoryk
scyzoryk

Bajka dla dorosłych

Post#8 » 1 tydzień temu (11 wrz 2018, o 12:19)

Może admin pogoni nas za komentarze odbiegające od treści utworu a skierowane w stronę pobocznych watków i odczuć. Link do bardzo starego utworu o ogromnej bezsprzecznie wartości poetyckiej. Wykonanie ( cover): głos odtwórczyni, emisja , słuch bez zarzutu. Dla znających oryginał - za dużo ozdobników ,ornamentów muzycznych, świecidełek, chrypek, transpozycji melodii, zmian tonacji, nawet zmian ( delikatnych - co prawda) - tekstu. Ale takie casy - taka interpretacja. I trudno płakać nad upływem czasu. Jakby nie było - oryginalna przeróbka i zaśpiewana z dużym "biglem". Piosenka to mały teatr. Tutaj bardzo widoczny i porywający.

Wróć do „Poezja”