Polityczny apel fraszkowy

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Krzytawy
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#1 » 26 paź 2018, o 14:52

Polacy na stulecie!

Chcecie tego czy nie chcecie
w różnych ras żyjecie świecie.
Jeśli cenić je umiecie,
ich odmienność was nie gniecie,
wtedy wartość Waszą przecie
świat oceni tak jak chcecie.
Patriotyzmem urzekniecie,
bowiem życie w dobrobycie
tolerancją otworzycie,
czym na respekt zasłużycie
i swe miejsce na Planecie
w końcu również odnajdziecie.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#2 » 26 paź 2018, o 15:07

i swe miejsce na Planecie
w końcu również odnajdziecie.

Odnoszę wrażenie, że od dawna je mamy.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#3 » 26 paź 2018, o 15:43

Polacy? Typowy naród, liczny na tyle, by przetrwać, wnoszący do cywilizacji proporcjonalnie do liczby obywateli, przeciętnie zagrożony przez innych zgromadzonych przy korycie istnienia.

Jeżeli jakiś inny naród będzie nam zagrażać bardziej, należy mu wmówić, że jest narodem wyjątkowym pośród innych. Resztę załatwią prawidła naszą planetą rządzące.

Krzytawy
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#4 » 26 paź 2018, o 16:25

Nie odnoszę wrażenia, by Polska odnajdywała się we współczesnym świecie, Gorgiasz.
Jej miejsce jest oznaczone jedynie kartograficznie- nie w świecie wzajemnego zrozumienia i tolerancji.
Oczywiście, nasza ojczyzna nie jest jedynym krajem wyobcowanym, szukającym izolacji i "suwerenności", i mającym tolerancję dla innych religii i odmiennego niż własne rozumienia demokracji w "głębokim poważaniu". Jesteśmy skłóceni i dajemy się mamić przez polityków, nie będąc władnymi wybrać takich rządzących, którym dobro ojczyzny r z e c z y w i ś c i e leżałoby na sercu...

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#5 » 26 paź 2018, o 17:00

nie w świecie wzajemnego zrozumienia i tolerancji.

Nic mi nie wiadomo, aby taki świat gdzieś dziś istniał (chyba, że Grenlandia, albo Antarktyda; wśród pingwinów. Polecam lekturę Anatola France'a).
Oczywiście, nasza ojczyzna nie jest jedynym krajem wyobcowanym, szukającym izolacji i "suwerenności",

Nic mi nie wiadomo, aby Polska była krajem wyobcowanym i szukającym izolacji. Pierwszy raz słyszę. Żyjesz w jakimś równoległym świecie. I nie wiem czemu „suwerenność” bierzesz w cudzysłów; czy dla Ciebie to coś negatywnego (można odnieść takie wrażenie)?
i mającym tolerancję dla innych religii

Przez wieki wielonarodowościowa Polska była wzorem tolerancji. A dziś jej wrogowie usiłują wmówić, że jest inaczej.
i odmiennego niż własne rozumienia demokracji w "głębokim poważaniu".

Nonsens.
Jesteśmy skłóceni i dajemy się mamić przez polityków, nie będąc władnymi wybrać takich rządzących, którym dobro ojczyzny r z e c z y w i ś c i e leżałoby na sercu...

O ile się orientuję, tak jest wszędzie.

Kawka
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#6 » 26 paź 2018, o 18:26

Myślę, że po prostu jesteśmy, i tyle albo aż tyle.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#7 » 26 paź 2018, o 22:37

Gorgiasz pisze:
Jesteśmy skłóceni i dajemy się mamić przez polityków, nie będąc władnymi wybrać takich rządzących, którym dobro ojczyzny r z e c z y w i ś c i e leżałoby na sercu...

O ile się orientuję, tak jest wszędzie.
Czasami trafiają się wyjątki od reguły i wówczas takie wyjątkowe zbiorowisko ludzkie staje się mocniejsze. To może być sojusz, kraj, region, miasto czy gmina - skala jest bez znaczenia. Jeżeli dobry stan rzeczy można utrzymać przez dłuższy czas, powstaje mocarstwo. Jeżeli dobry stan rzeczy można utrzymać przez jeszcze dłuższy czas, powstaje uniwersalizm. Wtedy inni ciągną do takiego miejsca, jak pszczoły do miodu. Równolegle do głosu dochodzi rutyna (można zamiennie używac słowa urzędnictwo) i z tak zwanych "dobrych starych czasów" pozostają wspomnienia. Potem znowu, w kolejnym popapranym swiecie, trafiają się wyjątki od reguły i...

...to się chyba rozwój nazywa.

Kawka pisze:Myślę, że po prostu jesteśmy, i tyle albo aż tyle.
Masz rację. To wcale nie tak mało. Tak czy inaczej, Szczepan bardzo się cieszy, że jest tu i teraz.

Awatar użytkownika
Troxx
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#8 » 26 paź 2018, o 22:54

Błagam, nie babrajcie się w polityczne szambo na forum literackim. Mam nieodparte wrażenie, że ten wiersz to odpowiedź przeciwnej "opcji" czy steru ( zwać to można inaczej) na utwór poprzecznika. Tyle ode mnie.
Font, nie czcionka!

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#9 » 26 paź 2018, o 23:04

...ale dyskusja ciekawsza, niż pod utworem poprzednika.

Polityczne szambo, estetyczne szambo, szambo. Wszyscy twierdzą, że śmierdzi, a chętnych do tego, aby grzebać, nie brakuje. Troxx, ucz się, bo inaczej całe życie będziesz klucze podawać :))

Myślę, że kategorie szambo-ogród są płynne, ekstremalnie subiektywne, jednak gdyby ich nie było... Człowiek by zlazł z drzewa, ale poprzestałby na gestach. Mowa nie byłaby potrzebna.

Awatar użytkownika
Troxx
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#10 » 26 paź 2018, o 23:10

szczepantrzeszcz pisze:...ale dyskusja ciekawsza, niż pod utworem poprzednika.

Polityczne szambo, estetyczne szambo, szambo. Wszyscy twierdzą, że śmierdzi, a chętnych do tego, aby grzebać, nie brakuje. Troxx, ucz się, bo inaczej całe życie będziesz klucze podawać :))

Myślę, że kategorie szambo-ogród są płynne, ekstremalnie subiektywne, jednak gdyby ich nie było... Człowiek by zlazł z drzewa, ale poprzestałby na gestach. Mowa nie byłaby potrzebna.

Po primo. Owszem, ale to nie forum o profilu politycznym ( Z resztą Kan. zwróciła uwagę w poprzednim wierszu)
Po drugo. "Troxx, ucz się, bo inaczej całe życie będziesz klucze podawać :)) " - Żart niesmaczny i nie na miejscu ( na podstawie durnego kawałku)
Tyle. Więcej odpowiedzi w tym temacie nie będzie.
Font, nie czcionka!

Wróć do „Poezja”