Kompulsja

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
nico
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Kompulsja

Post#1 » 1 maja 2019, o 23:28

Kompulsja

Liczę kafelki na piecu,
Rząd z góry na dól, potem po długości,
Następnie je mnożę,
Osiemdziesiąt cztery,

Idąc po płytach chodnikowych należy być ostrożnym,
By nie stąpnąć na łączenie,
To przynosi pecha,
I przegrywa się grę,

Cy-wi-li-za-cja,
Pięć sylab zamyka palce prawej ręki,
Szukam pięciu dla lewej,
Ar-chi-die-ce-zja.

Irys
lekki sztylet
lekki sztylet

Kompulsja

Post#2 » 1 maja 2019, o 23:47

Ciekawe, fajny pomysł z kafelkami i płytami. Osiemdziesiąt cztery? czy to jest jakaś magiczna z Kabały, czy po prostu taka tam, czy ten rząd to Rząd czy "nieRząd" a rząd?

Awatar użytkownika
Alchemik
runiczny rapier
runiczny rapier

Kompulsja

Post#3 » 2 maja 2019, o 11:33

Zachowania kompulsywne. W psychologii istnieje jednostka chorobowa zwana nerwicą natręctw.
Charakteryzuje się nieodpartym przymusem do powtarzania różnych czynności w tym i gospodarczych bądź higienicznych, jak nieustanne mycie lub wycieranie rąk. Również liczenie płytek, kafelków, latarni, bądź czegokolwiek. Zakłócenie tych czynności wywołuje lęk przed pechem, losem. Nie piszę definicji, staram się jedynie korzystać z mojej nieuporządkowanej wiedzy na ten temat, aby zrozumieć przesłanie wiersza.
Przypuszczam bowiem, że kompulsja jest tu rodzajem metafory, o próbach przyporządkowania zastanego świata za pomocą schematów.
Jest rodzajem niewoli.
Co do szukania kabalistycznej głębi w liczbach lub politycznych odnośnikach, to myślę, że Irys trochę przesadza. Choć przecież każda interpretacja jest wzbogaceniem.
Wiersz całkiem zgrabny, Nico. Ja szukam w nim metafory do schematyzmu biorącego się z lęków, że nie wszystko jesteśmy w stanie objąć.
A przecież to właśnie zachowania impulsywne, biegunowo przeciwstawne do kompulsji, pozwalają nam na oświecenia, zakochiwanie się, na poezję.
Nawiasem mówiąc, polecam wyborny, a wręcz rewelacyjny film o więźniu kompulsji.
W roli głównej Jack Nicholson.
Film nosi tytuł Lepiej być nie może.
Podrzucam link do obejrzenia na CDA.
https://www.cda.pl/video/2777588cb

Poezjonauta
scyzoryk
scyzoryk

Kompulsja

Post#4 » 2 maja 2019, o 13:45

Alchemik pisze: W psychologii istnieje jednostka chorobowa zwana nerwicą natręctw.

Owszem, chociaż ten termin jest już nieaktualny. Obecnie mówi się na to OCD (obsessive-compulsive disorder), albo po prostu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Orson S. Card porusza ten wątek w powieści "Dzieci umysłu". Jeśli kogoś interesuje graficzne ujęcie problemu, polecam zapoznać się z serią prac Shawna Cossa "Mentation"

Ostatnia zwrotka zapadła mi w pamięć, jest świetna. Oby tak dalej!
"Sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia"

Awatar użytkownika
Alchemik
runiczny rapier
runiczny rapier

Kompulsja

Post#5 » 2 maja 2019, o 14:26

Poezjonauto, dziękuję, choć termin znam. Lubię jednak polskie, soczyste określenie natręctwa.
Dziękuję również, a myślę, że autor też podziękuje, za linki.
Co do oceny wiersza zgadzam się z powyższym.

Przede wszystkim dziękuję, nico, za utwór, który choć nieskomplikowany, daje do myślenia.
Oby w impulsach nieoczekiwanych skojarzeń, a nie w uwięzionych powtórkach banałów.

J.E.S.

Poezjonauta
scyzoryk
scyzoryk

Kompulsja

Post#6 » 2 maja 2019, o 14:30

"Sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia"

Adam T
scyzoryk
scyzoryk

Kompulsja

Post#7 » 2 maja 2019, o 17:07

Ciekawe, że właśnie cywilizacja (dla lewej) i archidiecezja (dla prawej ręki). Nie, żebym szukał odniesień na siłę, ale ciekawe. To tak, jakby człek, wtłoczony pomiędzy te dwa pojęcia, kończył zawsze tak samo: zamotany w sobie. Pewnie upraszczam sprawę, ale jakoś tak,na szybko, to czuję.
Pozdrawiam.

nico
scyzoryk
scyzoryk

Kompulsja

Post#8 » 2 maja 2019, o 23:27

Dziękuje za życzliwe komentarze i cieszę się, ze wiersz sprowokował dyskusje.
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Alchemik
runiczny rapier
runiczny rapier

Kompulsja

Post#9 » 3 maja 2019, o 01:42

Rozczarowałeś mnie, nico. Tylko tyle w odpowiedzi na tak obszerne komentarze?
Może powiesz coś o swojej inspiracji do wiersza.
Jestem bardzo ciekawy.

nico
scyzoryk
scyzoryk

Kompulsja

Post#10 » 3 maja 2019, o 23:56

Inspiracja do napisania tego wiersza powstała, gdy... liczyłem kafelki na piecu. Nie wiem dlaczego, ale lubię znać liczbę cegieł, desek w płocie, kafelków, itd. Lubię też rozkładać słowa na sylaby, zawsze palcami (podejrzewam, że to pozostałość po początkach szkoły podstawowej). No i chyba każdy czasami sprawdza, ile jest w stanie przejść chodnikiem zanim stąpnie na łączenie płyt. W tej grze najważniejsze jest, by iść równym krokiem. Wiem że korci, by go wydłużyć/skrócić by zyskać kilka płyt, ale to jest oszustwo.
Pozdrawiam,

Wróć do „Poezja”