Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Byłem

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca
Zobacz teksty użytkownika:

Byłem

Post#11 » 7 maja 2019, o 21:01

Poezjonauta pisze:Siły uderzenia, które zrzuca z cokołów, nie odczułem tak dosadnie.
Pewnie dlatego, że z cokołów nie zrzuca siła tylko wstręt albo - w przypadku jednostek wybitniejszych - pogarda.

Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Byłem

Post#12 » 7 maja 2019, o 21:15

Poezjonauta zapytuje
Rymy gramatyczne stanowią niższą formę?

Rymów nie można klasyfikować w ten sposób. Nie ma wyższych i niższych.
Chodzi raczej o ich dostępność.
Gramatyczne rymy dostępne są w każdej dziecięcej wyliczance. W utworach osób nieobeznanych z poezją.
Ich zastosowanie jest prostsze. Dlatego często nazywa się je częstochowskimi w utworach o wątpliwej jakości.
Należy nimi umiejętnie operować, a to już wyższa szkoła jazdy, tak jak używanie metafor dopełniaczowych, inwersji itp.
To wszystko nazywamy narzędziami poetyckimi.
Umiejętne używanie narzędzi to rodzaj sztuki. Rymy gramatyczne to swoisty młot, pierwotne narzędzie, choć tłuk pięściowy był wcześniejszy, bardzo użyteczne narzędzie do wykuwania.
Łatwo nim jednak rozbić każdą delikatniejszą strukturę.
Polecam powrót do tych rymów, kiedy opanujemy sztukę poetycką.

Dodano po 8 minutach 3 sekundach:
szczepantrzeszcz pisze:
Poezjonauta pisze:Siły uderzenia, które zrzuca z cokołów, nie odczułem tak dosadnie.
Pewnie dlatego, że z cokołów nie zrzuca siła tylko wstręt albo - w przypadku jednostek wybitniejszych - pogarda.

Szczepan jak zwykle szczela w punkt tuż ponad cokołem.
Coraz to buduje się mocne i mocniejsze dla pomników coraz liczniejszych. A ostatnio istnieją specjalne ekipy do usuwania niechcianych.
Wstręt i pogarda są uczuciami subiektywnymi. Najczęściej to pochodna zawiści, która jest pochodną niewinnej zazdrości, która jest jedną z pochodnych miłości.

Poezjonauta
lekki sztylet
lekki sztylet

Byłem

Post#13 » 7 maja 2019, o 21:26

Alchemik pisze:Rymów nie można klasyfikować w ten sposób. Nie ma wyższych i niższych.
Chodzi raczej o ich dostępność.
Gramatyczne rymy dostępne są w każdej dziecięcej wyliczance. W utworach osób nieobeznanych z poezją.
Ich zastosowanie jest prostsze. Dlatego często nazywa się je częstochowskimi w utworach o wątpliwej jakości.
Należy nimi umiejętnie operować, a to już wyższa szkoła jazdy, tak jak używanie metafor dopełniaczowych, inwersji itp.
To wszystko nazywamy narzędziami poetyckimi.

Dziękuję za iście mentorską iluminację.

szczepantrzeszcz pisze:Pewnie dlatego, że z cokołów nie zrzuca siła tylko wstręt albo - w przypadku jednostek wybitniejszych - pogarda.

Pięknie powiedziane. Cokolwiek by nie uderzało, uderza z jakąś siłą, prawda? Ja jej nie odczułem, niezależnie od tego, czy był to wstręt, czy pogarda. Tylko to miałem na myśli.
"Sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia"

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Byłem

Post#14 » 7 maja 2019, o 21:57

Poe, aksologicznie siła jest dla mnie czymś dobrym. Takie podejście pozwala bez użycia spirytusu dochodzić do wniosku, że żyjemy na najpiękniejszym ze światów. To, co zrzuca z pomników, rzadko kiedy jest dobre, stąd taka uwaga, a nie inna.

Skojarzenia Jerzego pogarda - zawiść - zazdrość - miłość nie pasują Szczepanowi, chociaż kuszą przekonaniem, że dobro w każdym odnaleźć można. Ja doszukuję się źródła pogardy w tym, co ludzie określają mianem "pycha".

Wstręt jest po prostu efektrm skrajnego braku akceptacji, pogarda zawsze zawiera element wartościujący: ten, kto pogardza - wyżej, pogardzany - niżej.

Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Byłem

Post#15 » 7 maja 2019, o 22:36

Pycha.
Wywodzi się z miłości własnej, czyli do samego siebie.
Narcyzm to tylko uwielbienie odbicia. Taki pikuś, ledwie kwiatek, który może zaowocować pychą.
Pycha to odrzucenie wszelkich innych wartości, poza tymi które tkwią w nas samych.
Całkiem oczywistym jest, że wynika z niej pogarda do wszystkiego, co nie jest nami.
Jerzy nie stopniował, nie wartościował. Raczej stosował wynikanie logiczne. A to coś zupełnie innego.

Fred

Byłem

Post#16 » 8 maja 2019, o 08:08

Dziękuję za obszerne i dość zróżnicowane komentarrze. Pozwolą mi wyrobić sobie własny poglą na ten wiersz. :)

Wróć do „Poezja”