Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Moje rzemiosło

Kalejdoskop poezji. Wiersze rymowane, białe, limeryki, poezja śpiewana i inne.
Fred

Moje rzemiosło

Post#1 » 10 maja 2019, o 07:53

Gdym z zatroskań codziennych zapragnął ucieczki,
przynudzony zmartwioną ciszą poobiednią,
odnalazłem w drzemce myśl przechernie fredną
i zacząłem od nowa wszystko z innej beczki.

Pochylam się nad nią jak nad własną trumną,
gładź jej co poktórą docisnę, przeskrobię;
obracam wokoło i na strony obie,
klepki składam wolno, pękato, nierówno.

Gdy spasuję wszystkie niewprawioną ręką,
aby przylegały wygodnie i ściśle,
wygładzone szczelne dobiorę jej denko.

Gdy nabiję obręcz z ostatnim oddechem,
treść do niej przelana nie ścieknie, nie skiśnie;
wypełnię ją octem, miodem, albo śmiechem.

Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Zobacz teksty użytkownika:

Moje rzemiosło

Post#2 » 10 maja 2019, o 13:33

Twój wiersz, Fredzie, przypomniał mi moje własne, które też pisałem, aby przybliżyć potrzebę uprawiania poezji. Wielu poetów przechodzi przez fazę tworzenia utworów dotyczących, tego co ich napędza.
Ty piszesz metaforycznie o rzemiośle poetyckim. Przedstawiasz się jako bednarz, którego beczki wypełnione mają być emocjami.
Wyobraź sobie, że też napisałem wiersz, w którym beczka odgrywała niepoślednią rolę, chociaż kojarzyła mi się ze śmiechem i szczęściem. Na inne uczucia konserwowane, te bardziej ciemne, miałem puszkę skojarzoną z tą od Pandory. Przedstawiłem się tam nie jako rzemieślnik, tylko złodziej, który kradnie rozmaitości słów i uczuć. Pokazałbym Tobie, ale na razie nie potrafię go odnaleźć.
Napisałeś bardzo ładny wiersz. Lekki i swobodny, nie pozbawiony swoistego poczucia humoru.
W stylu, który preferujesz, czyli rymowaną klasykę.
Przeczytałem z przyjemnością.
Odnalazłem jednak wiersz, który mogę przedstawić Tobie i innym.
I on również wynika z fazy uzewnętrzniania przez poetę swojego pisarskiego natchnienia, potrzeb i metaforycznych odpowiedzi na pytanie, dlaczego para się poezją.
Mamy więc, Twoje, przyjemne w odbiorze Moje rzemiosło, oraz mój, przewrotny i cierpki chwilami,
choć nie pozbawiony optymizmu Mój gnój. viewtopic.php?f=87&t=7193

Tylko, broń Boże, nie potraktuj tego jako jakieś wyzwanie do rywalizacji. O, Nie!
To przykład tylko.
Moim przesłaniem jest ukazywać różne strony medalu, który ma ich więcej niż dwie.
Lubię się uczyć. Ale również lubię nauczać, a właściwie przekazywać dalej to, czego sam się nauczyłem.

J.E.S.

Fred

Moje rzemiosło

Post#3 » 10 maja 2019, o 18:44

Alchemiku, trafnie odebrałeś przesłanie tego wiersza. Piszę o tym dlatego, że niejednokrotnie pod tym wierszem na jakowychś forach znajdowałem komentarze typu: "A o czym to jest?", "o co Ci właściwie chodzi?" itd. Nie jestem zwolennikiem zawikłanego kodowania treści wiersza, ale nie znoszę łopatologii. Pisanie o pisaniu to temat trudny i powiem przechernie - "bardzo głupi". Naczytałem się takich wierszy sporo. Przeważnie poczatkujących poetów, którzy celebruja w nieskończoność fakt, że piszą wiersze, nakręcają się tym, ale cierpią męki "tfurcze" , bo nie wiedzą o czym pisać. Czytaj: nie mają nic do powiedzenia. Komentując takie teksty pisałem czasem przechernie: "Nie pisz, że piszesz, tylko napissz" ;) A czasem nawet "Czy koniecznie musisz pisać wiersze?", przecież jest tyle pięknych zawodów". Aby napisać o pisaniu zapewne trzeba mieć na taki wiersz oryginalny pomysł. Poczytałem kiedyś o bednarstwie niekoniecznie w związku z poezją i tak powstał pomysł na przesłanie: "Wiersz powinien być wyrobem rzemieślniczym". Powinien być dopracowany, wycyzelowany,dopieszczony, nawet wysezonowany :) Dedykuję to tym wszystkim, zwłaszcza młodocianym, ale nie tylko, którzy na zaarzuty dotyczące formy wiersza, czy jego nieuporząkowania odpowiaają niefrasobliwie: "Tak też teraz można pisać, to jest wiersz wolny" ;)
Napisałem też kiedyś wiersz o braku weny, ale to może innym razem. Pozdrawiam :)

Wróć do „Poezja”