Cóżeś Pani

Wszelkie utwory literackie niepasujące do powyższych działów. Formy nieoczywiste, eksperymenty literackie i wszystkie inne wytwory waszej wyobraźni.
nico
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Cóżeś Pani

Post#1 » 13 sty 2020, o 10:02

Cóżeś Pani 

Cóżeś Pani taka smutna? 

Jakie troski trapią Twą głowę? 

Tylko Tobie Panie, wyjawić je mogę! Pokochałam Młodzieńca, który owszem, uwagę mi swą poświęca, ale cóż począć kiedym ja zajęta? 

O Pani, Najdroższa, problem znany jest od stuleci, a rady na niego szukają poeci. 

Panie! Pomóż, obsypie Cię złotem, rady poszukaj, ulituj się trochę.  

Serce nie sługa, zdziałać da się tu niewiele. 

Może nadziei szukać mam w Kościele?  

O nie! Ksiądz na życiu zna sie niespecjalnie, lepiej poetę prosić błagalnie! 

Najlepsze konie sposobić rozkaże! Dam mnóstwo złota! Szykować bagaże!  

Poetę znajdę - jak mi życie miłe!  

Dobrze! Więc w drogę i z radą wracaj tu czym prędzej!  

A co jeśli mąż Pani przejrzy nasze plany? 

O to się nie martw, jest na polowaniu - tam ma swe zabawy! 

Ostróg żałować nie będę i przez umyślnego listy do rąk własnych w sekrecie przekaże!  

Jedź już, nie zwlekaj, bo w cierpieniach konam!  

Z Boska pomocą ulżyć Pani zdołam!  

I. 

Pani,  

List ten ukradkiem wysyłam w sekrecie - otóż poeta - największy na świecie! we Florenckich murach ukrywa się wcale, znaleźć go niełatwo, pilnowany stale! Złoto najpewniej rozwiąże języki, więc go nie żałuje! O Pani! Najdroższa! Nie rozmawiaj z nikim! 

II. 

Pani,  

Kolejny list i rady wciąż nie mam niestety! Poeta to tajemniczy, żyjący w sekrecie, ludzie gadają, że nocami do piekieł go niesie, bada tam coś, spisuje, rozprawia, ogląda, potem za dnia tylko coś pod nosem mamrocze, pisze i woła - Beatrycze, Proszę! Sprawa nader trudna, ale dobra nasza - ma kontakt z mocami! Więc będę upraszał. 

III. 

Pani, 

Człowiek ten nieszczęsnym się zdaje, błądzi wzrokiem, milczy, co rusz płacze, wstaje. Prośbę Twoją Pani przedstawiłem szczerze, Bóg jest mi świadkiem - w najgłębszej mej wierze! On na to tylko rzucił się w ramiona, na kolana padł i krzyknął - gdzie jest Ona? 

O nie, na troski Twej Pani odpowiedzi nie ma, wszędzie szukałem, nawet w piekle byłem! Bóg sie nami bawi, oj bawi niemile!

Tagi:

Awatar użytkownika
Zdzisław
runiczny rapier
runiczny rapier

Cóżeś Pani

Post#2 » 13 sty 2020, o 12:14

Hmm... przeczytałem, nie zanudziłem się. Na plus więc. 

Brakuje mi jednak jakiejś puenty. 

W kilku miejscach poprawiłbym interpunkcję (brak przecinków) oraz "E" zamiast "e". Dobrze przeczytać tekst przed publikacją. 

Zapis dużą literą "Pani, Pan" mogę zrozumieć, ale "we Florenckich murach" na pewno powinno być małą literą "We florenckich murach". 

Pzdr.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Cóżeś Pani

Post#3 » 15 sty 2020, o 10:51

Nico pisze:Bóg sie nami bawi, oj bawi niemile!
Puenta jest, ale kiepsko podana. 

Tak czy inaczej pomysł fajny i wykonanie nienajgorsze.

Awatar użytkownika
puszczyk
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Cóżeś Pani

Post#4 » 15 sty 2020, o 10:56

O co kaman?

Wróć do „Inne”