Początek (mały wstęp)

Wszelkie utwory literackie niepasujące do powyższych działów.
Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Posty: 332

Początek (mały wstęp)

Post#1 » 18 lut 2017, o 21:41

Jestem ciekawa czy według Was ten fragment nadaje się na początek książki? Zmienilibyście coś?

Świtało. Z małej kamiennej chałupki wyszedł mężczyzna w średnim wieku. Miał smutny wyraz twarzy, a jego oczy były jakby żółtawe. Niósł w ramionach sieci. Obszedł dom i zszedł ciężko po kamieniach, które przypominały wydrążone w skarpie schody.
Poniżej rozciągał się cudowny widok: wodospad spływający z wysokich gór w oddali i rzeka poznaczona to tu, to tam wystającymi ponad powierzchnię kamieniami, wciśnięta pomiędzy zielone łąki, na których pasły się dwie krowy. Mężczyzna doszedł do brzegu rzeki i rozłożył sieci. Kiedy je zarzucił dosłyszał wołanie. Rozejrzał się i dostrzegł jakiś ruch niedaleko domu.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska
Posty: 5078

Początek

Post#2 » 18 lut 2017, o 22:05

Zmieniłabym całość, chyba że jest istotne dla treści, byś zaczynała takim ujęciem - opisem otoczenia i mężczyzny. Bo jeżeli istotne jest to wołanie kończące akapit, to z pewnością możesz to ugryźć w inny sposób. Mężczyzna nie wydaje się ważny dla treści, wygląda na "rekwizyt" służący wprowadzeniu wołania do treści, więc po co poświęcać mu uwagę w pierwszych zdaniach?
Gdyby to była powieść w księgarni, pewnie odłożyłabym na tym etapie. Gdyby dłuższy tekst w internecie, pewnie czytałabym dalej, ale chyba nie o taki stopień zaintrygowania czytelnika chodzi.
Już samo "Świtało" to dość wyświechtane pierwsze zdanie. Dwa, że sam fakt rozpoczynania opisem przyrody też raczej nie należy do przyciągających uwagę - chyba że jest to wyjątkowo piękny, okrągły opis. Ten jest generalnie w porządku, ale nie na wstęp.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Posty: 332

Początek

Post#3 » 19 lut 2017, o 01:21

Mężczyzna w tej opowieści byłby akurat istotny. Otoczenie też, bo jest to jego aktualne miejsce zamieszkania, więc wypadałoby je choć trochę opisać. Wołanie również - a konkretnie osoba, która woła. Właściwie to taki początek prologu miał być. Ważne byłoby, co powie ta osoba, która wołała, jakie wynikną z tego skutki dla mężczyzny. I nie tylko dla niego. To kim on jest okazałoby się ważne, ale głównie na końcu. To ma być postać "z przesłaniem".

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość