Do księcia pana (drabble)

Wszelkie utwory literackie niepasujące do powyższych działów.
Awatar użytkownika
nebbia
Wydany pisarz

Post#1 » 14 paź 2018, o 22:34

jako że Wasza Wysokość obstalował naprawę niżej opisanych świętych oraz samego Boga Ojca, a jak do tej pory zapłaty nie otrzymałem, pokornie do nóżek padając, rączki Szanownej Małżonki Jaśnie Pani ośmielając się całować, posyłam Jaśka, mego czeladnika z rachunkiem za te roboty, to jest:

za przyprawienie rogów Mojrzeszowi*- złotych dwadzieścia, za wyczyszczenie św. Jadwigi z przodu i z tyłu – złotych sześćdziesiąt, za zrobienie dziecka św. Elżbiecie – złotych dwadzieścia dwa, za zatkanie dziury św. Barbarze – złotych siedem, za trzy dziewice gołe dla św. Mikołaja – złotych pięćdziesiąt.

Oto fragment rachunku wygrzebanego z archiwum księcia Czartoryskiego, wystawionego za roboty snycerskie w krakowskim kościele.
------
* pisownia oryginalna

Tagi:

witka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#2 » 15 paź 2018, o 10:28

A za niemanie pasa do pończoch samonośnych kary ni ma.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Do księcia pana (drabble)

Post#3 » 15 paź 2018, o 11:34

Ogólnie bardzo ciekawy pomysł na drabble, dodatkowo zgrabnie napisane.
Taka dygresja - spotkałam się wcześniej z tym cytowanym rachunkiem i od razu skojarzyłam, i zaczęłam się zastanawiać. Jak zawsze w przypadkach, gdy taki krótki tekścik bazuje w dużej mierze na cytacie lub gdy jest parafrazą kawału (to się częściej zdarza), nie wiem, na ile można by to uznać za wykorzystanie prawa cytatu i i pomysłowość z wykorzystaniem innego źródła, a na ile już za zbyt dosłowne czerpanie. To zresztą moim zdaniem jest nawet sprawa do dyskusji (ciekawi mnie, co inni o tym sądzą).
To tak abstrahując od twojego drabbla, bo w tym przypadku klarownie umieściłaś cytat w cudzysłowie, jest podane źródło, wszystko moim zdaniem w porządku. Plus, sam pomysł podoba mi się.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#4 » 15 paź 2018, o 11:44

Też już czytałem cytowany fragment:)
Równie dobrze można wstawić cytat z losowego artykułu książki, dodać coś od siebie aż będzie 100 słów.
Ale tutaj liczy się ciekawe wykonanie i pomysł (na drabble), który się broni przed prawami autorskimi. Myślę, że książę Czartoryski i wykonawce tych robót by się nie pogniewali:) Dodatkowo można zaznajomić tych co nie znali tego rachunku ze śmiesznym kawałkiem historii:)

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#5 » 15 paź 2018, o 19:46

Ja nie znałem i bardzo mi przypadło do gustu.
Moim zdaniem pod względem formalno - prawnym wszystko jest w porządku. Mamy źródło i kursywę.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#6 » 15 paź 2018, o 21:42

Zgadzam się z Gorgiaszem. :D
Zabawne drabble, zgrabnie napisane, a do tego mamy, można powiedzieć, mini-ciekawostkę/smaczek historyczny. :D
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
nebbia
Wydany pisarz

Post#7 » 15 paź 2018, o 22:30

Bardzo Wszystkim Komentującym dziękuję.
Cytat pisany kursywą (tu jest tylko jego fragment) zamieszczany był nawet w przedwojennej prasie, zresztą z tą dziwną pisownią „Mojrzesz”.
Szczerze mówiąc, pisałam ten drobiazg - z prawie 50% w stosunku do całości cytatem - w chwili gorszego samopoczucia, dla poprawienia sobie nastroju. Ot, taka chwila „głupawki” i odreagowania, a teraz trochę się tego wstydzę; ot, taki żart, może nie najwyższego lotu. ale już pooooooszło - czyli, jak mówi przysłowie: nie czas żałować róż... et cetera.
Pozdrawiam
m

Awatar użytkownika
Camenne

Re: Do księcia pana (drabble)

Post#8 » 16 paź 2018, o 07:09

nebbia pisze:Bardzo Wszystkim Komentującym dziękuję.
Cytat pisany kursywą (tu jest tylko jego fragment) zamieszczany był nawet w przedwojennej prasie, zresztą z tą dziwną pisownią „Mojrzesz”.
Szczerze mówiąc, pisałam ten drobiazg - z prawie 50% w stosunku do całości cytatem - w chwili gorszego samopoczucia, dla poprawienia sobie nastroju. Ot, taka chwila „głupawki” i odreagowania, a teraz trochę się tego wstydzę; ot, taki żart, może nie najwyższego lotu. ale już pooooooszło - czyli, jak mówi przysłowie: nie czas żałować róż... et cetera.
Pozdrawiam
m

Wstydzić się nie ma czego, to przyjemne, pomysłowe drabble, też ciekawostka historyczna dla kogoś, kto wcześniej na ten cytat nie trafił, co też jest zaletą.
Jak pisałam, w przypadku twojego tekstu wszystko wygląda w porządku; po prostu przypomniał mi dylemat, nad którym się zastanawiałam kilkukrotnie.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#9 » 16 paź 2018, o 12:48

A gdzie sacrum!? :))

No cóż, aby tworzyć, potrzebna zarówno idea jak i warsztat, pomysł i mamona.

Snycerz tym co wyrzeźbi myśl odbiorcy drąży - poeta słowem. Czy to taka wielka różnica? ;))

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#10 » 16 paź 2018, o 16:11

Cieszę się, że znowu tu jesteś. Trochę nudno było bez Ciebie.
A tekścik fajny - jak zwykle u Ciebie.
Pozdrawiam.

Wróć do „Inne”