Albert: monolog

Wszelkie utwory literackie niepasujące do powyższych działów. Formy nieoczywiste, eksperymenty literackie i wszystkie inne wytwory waszej wyobraźni.
Leokadia
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 11 lut 2020, o 14:41

(może to nie ten dział, ale do żadnego innego mi nie pasował) 

Mówiłaś, że mam mówić prosto, no to. Nie odchodź ode mnie.  

Ja tak bez ciebie nie umiem. Nawet nie chcę bez. To jest. Ja nie mogę. (szeptem do siebie) Śmieszne. Tyle lat byłem sam, a teraz. Sam nie potrafię. (już normalnie) I to nie chodzi o koszule. O ciebie, Colette. 

(z rezygnacją) Nie. Ja nawet nie wiem, jak to powiedzieć. Ja nigdy. O takich rzeczach nie. Nie mogłem. Prosto. W ogóle nie mogłem. 

(po namyśle) Prosto. (pauza) Nie zostawiaj mnie, nie poradzę sobie bez ciebie. Nikogo więcej nie mam. 

Wiem, że byłem. (marszczy brwi, czuje wstyd) Inny. Zamknięty na ciebie. Ale zrozum, że ja zawsze byłem sam i nikt się nie. Wszyscy się bali, bo ja tak zawsze. Sam tak zrobiłem, żeby się bali. (do niej) A ty się nie bałaś, bo mnie nie znałaś! I ja się przed tobą broniłem, bo nie wiedziałem co robić! (pauza na wdechu i potem szeptem) Wstydziłem się, że nie wiem. 

A ty taka ciepła, wes. Taka. (zamyka oczy, szuka słowa – nie znajduje; pochyla głowę w ręce) Śmiałaś się do mnie. (podnosi głowę) Nikt nigdy nie. Ja sam nie. Pierwszy raz przy tobie tak. Jakbym wiedział, że już więcej nie będę musiał. Robić tych rzeczy. Że jak się odwrócę, to oni nie. (pauza) I to tak pierwszy raz. Spokój. I ja miałem taki. Jakbym ze studni, z samego dołu. (z oddaniem, pasją) Ciebie. Kradłem, zabijałem i inne, przed wojną i na. Tak się mściłem na ludziach. I ja taki z tobą miałem? To tak nie. Tak nie mogło być. 

Się broniłem. Ale tak strasznie chciałem. Żebyś blisko była. (ucieka wzrokiem widać, że to sprawia mu ból) Nawet jak. (pauza) Zdradziłaś. To ja nie mogłem cię odesłać z powrotem do ojca. Nie mogłem. Nie. Nie mogłem. Dla żadnej zemsty już cię nie trzymałem. Dawno nie. To. (kręci głową, mówi coraz ciszej i macha ręką) Już, już. (zapala się) W Boże Narodzenie, jak byliśmy sami, to ja wyszedłem. Spałaś, jak wróciłem. I wtedy pomyślałem, że ty. (jakby brakowało słowa) Ty. Ale to było takie, że (z mocą) dla mnie. (akcent na „ty”) Ty dla mnie. Ty musisz ze mną zostać. Ty mi musisz urodzić dziecko. Ty beze mnie to nic. Nie mogłem inaczej. Tylko ja mogłem cię za to zniszczyć. Że tak weszłaś i wszystko odwróciłaś. Ale wiedziałem, to bez sensu. (zrezygnowany) Nie o to przecież chodzi. Powinienem tobie też coś dać. A ja nigdy nic nikomu nie dałem. Nie umiałem. Musiałem cię ukarać. To już nie byłem ja. Jak strzelałem, to zawsze widziałem ciebie. Taki to już się nie nadaje. Z sumieniem? 

I dlatego to wszystko. (niby beznamiętnie, ale coś drga) Cisza, wyzwiska, bicie. Że musiałaś radzić sobie ze wszystkim sama. Że dziecko zaniedbałem. Że były inne kobiety. Twoje suchoty same wyszły. Wszystko, żeby ci pokazać, że mogę cię zdeptać, że beze mnie nic nie znaczysz. A ty. (wzdycha) Się na mnie zamknęłaś. (pauza, jakby nagle pojął) Ukarałem samego siebie. 

Wiem, że nigdy nie zapomnisz. (jakby jęcząc) Ja chcę tylko, żebyś mi wybaczyła. A ty chcesz odejść. (rozżalony) Nie rób mi tego. Jesteś moją żoną. Nie możesz odejść, bo ja ci nie dam odejść. Nawet jak uciekniesz, to nikogo nie. Nikogo. Nikogo nie. (słowo wisi w powietrzu) 

Pamiętasz Heinego? Chciałem go spalić, ale zacząłem czytać. Mam go jeszcze. „Lecz nędzną jesteś — jak nędznym jestem ja!” Jesteśmy skazani na siebie. (pauza długa, później mówi już pewnie) Wiem, co ty mi wtedy powiedziałaś. Mówię: Paryż wolny, nie możesz dłużej zostać w Schwarzwaldzie. A ty co? (długa pauza) Że nie przestaniesz i nigdy nie odwołasz. I dlatego nie odejdziesz.

Tagi:

Awatar użytkownika
kresowa pani
Wydany pisarz
Zobacz teksty użytkownika:

Post#2 » 19 lut 2020, o 22:07

I pooo-ciągnęęęłooo :!: Dooobreee ;)) 

<3 decznie :)

Sobą jestem :-D

Wróć do „Inne”