Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Dlaczego powstanie Warszawskie przegrało i przegrać musiało

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Marek Adam Grabowski
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Post#21 » 12 sie 2019, o 17:27

Irys z tym prezentem to pełna zgoda. Mikołajczyk liczył, że Stalin zrobi go marionetkowych premierem. Wycieranie sobie gęby bohaterstwem powstańców w celu apologi Mikołajczyka jest podłe! Ciekawe ci sami ludzie najczęściej chwalą też WIN, który przecież Mikołajczyk potępił.

Marek Adam Grabowski
scyzoryk
scyzoryk

Post#22 » 12 sie 2019, o 17:31

Witka a twoja ankieta wygląda tak;
Kogo Stalin powinien zrobić pierwszym premierem PRL:
a. Mikołajczyk
b. Mikołajczyk
c. Mikołajczyk
d. Mikołajczyk
e. Mikołajczyk

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#23 » 12 sie 2019, o 19:17

Marek Adam Grabowski pisze:Irys z tym prezentem to pełna zgoda. Mikołajczyk liczył, że Stalin zrobi go marionetkowych premierem. Wycieranie sobie gęby bohaterstwem powstańców w celu apologi Mikołajczyka jest podłe! Ciekawe ci sami ludzie najczęściej chwalą też WIN, który przecież Mikołajczyk potępił.

Poprosiłbym o źródło, bądź opracowanie, z którego Pan czerpał tworząc taką opinię o Mikołajczyku.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Marek Adam Grabowski
scyzoryk
scyzoryk

Post#24 » 12 sie 2019, o 19:31

W moim artykule podaje dokładne cytaty z Książki Andersa "Bez ostatniego rozdziału". We wersji oryginalnej były przypisy, ale tutaj się nie zmieściły. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#25 » 12 sie 2019, o 19:41

Popatrzyłem tylko, że jest bibliografia, nie wczytywałem się dokładnie, gdybym to zrobił nie podejmowałbym dyskusji. Bellona.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#26 » 13 sie 2019, o 10:48

Marek Adam Grabowski pisze:Xeno dziękuję za komentarz i miłe słowa. Pozwól, że będę jednak z uporem bronił partyzantów i walki nieregularniej. Przykłady że wygrywani bez sojuszników można mnożyć: Afganistan, Palestyna, Wietnam ect. Po za tym nieraz sojusznicy przychodzą z czasem; dobrym przykładem jest tutaj Syria (Asad używał połączonych sił regularnych i nieregularnych). Początkowo rząd Syryjski był sam jak kołek, ale po pierwszych sukcesach prysła pomoc z Rosji, z Iranu i z Libanu.

Uważam że masz rację. Walka partyzancka zdecydowanie może doprowadzić do zwycięstwa. To co mi się nie podoba, to straty wypadkowe wynikające z prowadzenia wojny cywilnej. Straty w ludziach, infrastrukturze czy właśnie w wolności są dla mnie zwyczajnie zbyt wielkie. Gdybym grał w grę strategiczną i musiałbym bronić swojego kraju, by jej nie przegrać, zastosowałbym partyzantkę. W sytuacji kiedy jestem jednak człowiekiem- miałbym wielki problem z rozsadzeniem własnego kraju(Choć pewnie jeszcze większy w powstrzymaniu innych przed zrobieniem tego).

Jeżeli chodzi jednak o samą idee walki nieregularnej. Popieram ją, w erze broni masowego rażenia, jakiekolwiek fortyfikacje czy gromadzenie sił w jednym miejscu, są tylko łatwym celem dla nalotów. Wojny dzisiaj prowadzone są 100% według owej idei walki nieregularnej. Uważam jednak, iż w sytuacji, gdy twój kraj jest okupowany i możliwość pomocy sojusznika nie istnieje- partyzantka nie ma sensu/wartości bojowej

Przejdę teraz do przykładów. Afganistan/Palestyna podpadają pod kategorie tych pyrrusowych zwycięstw- zostawiających kraj w ruinie.
Wietnam był wojną bardziej ofensywną, a i koalicją paru krajów. Przez dużą część wojny nie można mówić nawet o amerykańskiej okupacji...

Marek Adam Grabowski
scyzoryk
scyzoryk

Post#27 » 13 sie 2019, o 11:09

Oczywiście cena bywa różna, myślę jednak, że w Polsce działania nieregularne przyniosłyby znacznie mnie strat niż Powstanie Warszawskie; chociaż oczywiście spekuluję.Czy Palestyna to pyrrusowe zwycięstwo? Może i tak, ale trzeba uwzględnić iż dalsza okupacja Izraelska byłaby dla Arabów zgładom; oczywiście znowu spekuluje. Pozdrawiam i dziękuję za merytoryczny komentarz.

Awatar użytkownika
JanChmurka
scyzoryk
scyzoryk

Post#28 » 15 sie 2019, o 19:14

Zgadzam się z alchemikiem. To że ludzie tak masowo przyłączali się do powstania o czymś świadczy.

Marek Adam Grabowski
scyzoryk
scyzoryk

Post#29 » 15 sie 2019, o 20:18

Ja myślę, że gdyby zamiast organizować powstanie Warszawa dołączyłaby go akcji "Burza" ludzie tak samo by zrobili. No, ale każdy może mieć własną interpretację. Dziękuję za komentarz.

Wróć do „Publicystyka”