Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Wasz punkt widzenia. Wszelkie felietony, eseje, reportaże, wywiady i inne. Zachęcamy do publikacji wszelkich form publicystycznych, również recenzji książek!
Mozets
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Zobacz teksty użytkownika:

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#1 » 28 sty 2019, o 11:05

...

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#2 » 28 sty 2019, o 12:31

Świadectwo przeszłości. Bardzo ciekawe, choć przerażające.
Powiedzieli mu, że jeśli nie dotrzyma słowa –znajdą go wszędzie. Nie ucieknie nawet za granicą. Że mają swoich ludzi na całym świecie.

A o ilu rzeczach nie wiemy i nie dowiemy się nigdy. Z powyższego powodu - strachu przed konsekwencjami. Dzisiaj zapewne działają te same metody, choć w innej formie (technologia i psychologia zrobiły postępy) i ukrywają wiele prawdy przed społeczeństwem/opinią publiczną. Jeśli nawet są jakieś przecieki informacyjne (mam na myśli inne dziedziny życia i obrazu świata), czy szczątkowe informacje ale niepodawane na mainstreamowych publikatorach - to opinia publiczna i tak w nie nie uwierzy.
Być może Rosjanie robili z nimi jakieś nieludzkie doświadczenia. Medyczne i nie tylko. Z udziałem ludzi i zwierząt. By udowodnić teorię Darwina.

Na YT można znaleźć filmiki o tym. Rosyjskie zresztą.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#3 » 28 sty 2019, o 20:41

Mocne.

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#4 » 28 sty 2019, o 22:40

Znałem osobiście (bo niestety już nie żyją) kilka osób, które też przeżyły Sybir. Ich opowiadania były podobne. Może dlatego, że nasłuchałem się ich wcześniej, Twoje opowiadanie nie zrobiło na mnie wrażenia. Po prostu, historie słyszane wielokrotnie stają się "normalne". Niemniej doceniam to co napisałeś i uważam, że powinno się o takich sprawach pisać.
Mała uwaga językowa: „Tut budietie żywiot” znaczy "Tu będzięcie żyje", a zapewne chodziło Ci o „Tu będziecie zyć", czyli „Tut budietie żyt”.
Pozdrawiam.

Mozets
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#5 » 29 sty 2019, o 16:38

Piszesz Marianie, że znasz podobne opowiadania. Czyli nie jest to zmyślone, ani modne "fantasy". Rzekłbym nawet, że większość Rosjan nie lubi takich opowiadań. I raczej ich nie czyta. Tak jak potomkowie rezunów OUN-UPA również nie czytają opowiadań o genocydzie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dlaczego - to oczywiste i jest to temat na rozważania innej natury. Ci ludzie, którzy cierpieli lub ginęli tysiącami w archipelagu GUŁAG, na Sybirze, nie byli jednak bezimienni.
Każdy z nich to jedna tragedia. A doliczając ich krewnych, rodziny, pryjaciół - to miliony. Żyjący mogą tylko jedno dla nich zrobić- pamiętać i przekazać pamięć o nich potomnym. To dobrze Marianie, że tekst ten nie zrobił na Tobie wrażenia. Bo ja w czasach gdy byłem młody i piękny starałem sie robić wrażenie tylko na młodych panienkach. (Jeśli już nie mogłem ofiarować im całego swojego życia). Jedno mnie niepokoi w Twojej wypowiedzi.
Cytuję: ///historie słyszane wielokrotnie stają się "normalne"///.
To dowodzi, że relatywizm jest dzisiaj kategorią zwykłą i "normalną". Np. wypowiedzi żołnierzy ze Szlezwika ostrzeliwującego Westerplatte - cytuję:
"gdyby Polacy się nie bronili - to byśmy ich nie zabijali"...
To dopiero jest dobre.
To są Himalaje relatywizmu i polityki "odbrązowiania" zbrodni.
Co do błędu w przytoczonej wypowiedzi rosyjskiego oprawcy - moja znajomość języka rosyjskiego jest istotnie słaba.
Dzięki za korektę.

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#6 » 29 sty 2019, o 18:30

Mozets pisze:Cytuję: ///historie słyszane wielokrotnie stają się "normalne"///.

Chyba źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że historie słyszane wielokrotnie nie robią już dużego wrażenia.
Pozdrawiam.

Stachu
scyzoryk
scyzoryk

Si-bir (Śpiąca Ziemia)

Post#7 » 30 wrz 2019, o 21:25

A gdzie można to przeczytać?

Wróć do „Publicystyka”