Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Obrazek

Dlaczego wasze dzieci nie powinny oglądać filmów Disneya

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#1 » 21 lis 2016, o 23:42

Witam. Każdy wie, że w Hollywood jest sekta lobbistów mających tyle pieniędzy, że z nudów stawiają pomniki Szatanowi. Nie będę tu pisał o komunistycznych symbolach, na które ani dorosły ani tym bardziej dziecko nie zwróci uwagi (swoją drogą antychrześcijańskość studia Disney dokładnie przedstawił pan Jason Cooley, amerykański pastor - tutaj i tu). Skupię się natomiast na liberalnej idei, która zionie z kolorowych animacji.

"Mała syrenka" - multi-kulti.
Obrazek
Profanacja baśni Hansa Christiana Andersena przewraca oryginalną opowieść na opak.

W baśni Andersena główna bohaterka będąca syreną zdradza własną rasę żeniąc się z człowiekiem, za co umiera i zamienia się w morską pianę. To ładna opowieść z morałem - o przynależności do swojego ludu. Baśniowa bohaterka jest złą kobietą, za co otrzymuje zasłużoną karę. Jak to powiedział szanowny pan Muhammad Ali - drozdy latają z drozdami, kardynały szkarłatne z kardynałami szkarłatnymi, gołębie z gołębiami, myszołowy z myszołowami. To są wszystko ptaki, ale mają inne kultury, - kontynuuje - orły lubią zwisać z górzystych skał, myszołowy oblatują pustynie, drozdy latają po drzewach. Chcę żeby moje dziecko było do mnie podobne, każdy inteligentny człowiek tego chce. Nienawidzisz swojego narodu, jeśli nie chcesz pozostać tym kim jesteś. Nie chcę mieszać krwi mojej rasy i stracić swoją piękną tożsamość. Kto by chciał się splamić i zamordować własną rasę?!
Odpowiedź - Arielka. Animacja kończy się na tym, że ogólnie to super amputować sobie ogon i sprawić sobie nogi. Jakież to lewackie poświęcić swoje pochodzenie dla związku małżeńskiego z bogatym księciem.

Jak pisze na swoim blogu pani Riennahera - "Pocahontas nie chce zostać żoną Kokouma, chce innego losu i ekscytującego życia. Dostaje…innego mężczyznę. Bo jest to jedyna ekscytacja i przygoda, która może czekać kobietę. Jasmin nie chce żyć w klatce i odmawia wyjścia za mąż, tylko po to, żeby wyjść za mąż. W końcu Mulan pragnie przynieść chwałę swojej rodzinie. Walczy lepiej niż mężczyźni z jej oddziału, zostaje bohaterką chińskiego imperium i trudno wyobrazić sobie większy honor dla rodziny. To wszystko ma jednak na celu jedno – dobre wydanie się za mąż. Bo nie wystarczy, że jesteś mocnym koksem, twoją wartość definiuje mężczyzna".

"Król lew" - kazirodztwo.
Obrazek
Oto bajka uważana za kultową i wzruszającą opowieść z przesłaniem. Propaguje jednak dewiację.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych produkcji opisywanego tu przeze mnie studia. Przedstawia historię Simby, który jest synem jedynego samca w stadzie, Mufasy. Mufasa ginie z rąk (z łap?) Skazy. Simba mści się i zabija Skazę. Następnie wraz ze swoją przybraną siostrą Nalą (z tego samego ojca, ale z innej matki) mają dziecko.

Ale to nie koniec chorych rzeczy, albowiem w drugiej części okazuje się, że Mufasa to brat Skazy. Skaza ma syna, Kovu. Oznacza to, że Simba i Kovu są kuzynami. Kiara to córka Simby i Nali. Kovu i Kiara byli ze sobą. Czyli wujek i bratanica. Patologia.

"Pocahontas" - zdrada ojczyzny.
Obrazek
Miedzioryt Simona van de Passe przedstawiający Rebeccę Rolfe, zdrajczynię własnego narodu.

O ile w sprawie takiej "Małej syrenki" manifestu nie składam, o tyle animacja "Pocahontas" powinna zostać zbanowana jako hołd złożony kurwie. I to jeszcze dla dzieci. Matoaka Mała Psotnica na początku była Indianką z północy, córką wodza Powatana. Wielokrotnie odwiedzała kolonistów i dostarczała im żywność, a w styczniu 1609 roku ostrzegła Anglików, że jej ojciec zamierza ich zabić, gdy przyjdą do wioski na rozmowy w sprawie dostaw zboża. Od tamtej pory zamieszkała u bardziej sprzyjających Anglikom Potomaków. Ożeniła się z Johnem Rolfem, plantatorem tytoniu, i przyjęła imię i nazwisko Rebecca Rolfe. Podobnie do Arielki, ale tutaj jest większa hańba - Rebecca Rolfe w czasie ataku Anglosasów na Indian służyła zbrodniarzom i wydała własną rodzinę. Taki oto autorytet wybielili sobie Amerykanie, bo nie ma to jak ukazać historię w taki sposób, żeby to im było wygodnie. To okropne gówno obraża nie tylko Indian, ale tak naprawdę wszystkich ludzi, wychwalając zdrajczynię, sprzedawczynię i szpiega knującą po stronie wroga.

Kult księżniczki.
Obrazek
Wizerunki anorektycznych postaci atakują dzieci zewsząd.

Dzieci lubią naśladować postacie z kreskówek, z którymi się utożsamiają. Producenci z Disneya doskonale to wiedzą, a jako cel swojego pożerającego pieniądze marketingu wyznaczyli dziewczynki. Produkcje tegoż studia prezentują jako ideał z filmu na film coraz to chudszą bohaterkę (począwszy od solidnie odżywionej Królewny Śnieżki po z rękoma jak patyki dziewczynę z "Krainy lodu"), której jedynym życiowym celem, wręcz zadaniem czy przeznaczeniem jest wyjście za mąż za bogatego księcia. Wcześniej musi się zbuntować przed rodzicami, którzy ukazywani są jako przesadnie surowi przedstawiciele uzurpatorskiego skostniałego systemu konserwatywnych wartości. To starsze osoby są antagonistami zrzucającymi klatkę obowiązków na słabe kobiety, a te z kolei w imię swych fantazji chcą uwolnić się z jarzma tak istotnych wartości jak rodzina i tradycja. Znudzone normalnym życiem dokonują wydumanej małej rewolucji, posługując się przy tym zakazanymi praktykami w postaci magii. W końcu uciekają z rzeczywistego domu trwałych zasad moralnych do zamku nowego świata. Zamku Disneya. Tymczasem wasze córki stają się bardziej rozkapryszone.

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#2 » 22 lis 2016, o 12:28

Nie przepadam za Disneyem, ale raczej nie przejmowałabym się pokazywaniem tych filmów dzieciom, bo dzieci nie mają wypatrzonych umysłów jak dorośli i prawdopodobnie nie doszukają się tego, co my.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#3 » 22 lis 2016, o 13:20

Też tak myślę. Szukając podtekstów, można ich wiele znaleźć nie tylko w bajkach Disneya, ale tu bym nie doszukiwała się problemu, bo tak naprawdę dzieci ich nie dostrzegają.

Wcześniej musi się zbuntować przed rodzicami, którzy ukazywani są jako przesadnie surowi przedstawiciele uzurpatorskiego skostniałego systemu konserwatywnych wartości. (...) Znudzone normalnym życiem dokonują wydumanej małej rewolucji, posługując się przy tym zakazanymi praktykami w postaci magii.

Chyba oglądaliśmy dwa różne filmy.
Ja, oglądając Krainę Lodu, widziałam raczej inny problem. Błędem rodziców księżniczek było złe zrozumienie ostrzeżenia odnośnie magii Elsy, co spowodowało odgrodzenie jej od siostry i zamknięcie w zamku, co jest raczej ogromnym błędem wychowawczym. Skutkuje to zresztą tym, że strach przed własną magią uniemożliwia księżniczce nad nią kontrolę. "Wybuch" magii był spowodowany dokładnie tym panicznym strachem.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Tardis
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#4 » 22 lis 2016, o 17:37

Chciałem już przeistoczyć moje myśli w długą wypowiedź i trochę się pokłócić, by zorientowałem się pod koniec artykułu, że to parodia. Potem jednak komentarze Vampirici i Cam, zbiły mnie z tropu. Przeżywam więc coś na kształt prawa Poego.
Nie wiem czy to poglądy skrajne eksternistyczne, czy nabijanie się z ich :-D :-D :-D

Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#5 » 22 lis 2016, o 19:57

Vampircia pisze:Nie przepadam za Disneyem, ale raczej nie przejmowałabym się pokazywaniem tych filmów dzieciom, bo dzieci nie mają wypatrzonych umysłów jak dorośli i prawdopodobnie nie doszukają się tego, co my.

Dzieci bardziej wczuwają się w filmy niż dorośli. :)

Oczywiście nie neguję wszystkiego co dotknął Disney, ale w bajkach chodzi o morał, przesłanie, dydaktykę. Z opowieści opartych na ludowych motywach, napisanych przez pana Charlesa Perraulta i pana Giambattistę Basile'a, młody człowiek może wynieść naukę. Zło jakie potępiają pochwala Disney. Puszczanie dziecku haniebnej animacji propagującej zdradę własnej rasy, narodu i rodziny jest czymś, przed czym w powyższym tekście przestrzegam.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#6 » 22 lis 2016, o 20:46

Zasadniczo do każdej bajki, czy dobranocki można dorobić ideologię dorosłych. Żwirek i Muchomorek to geje, Smerfetka ma wielu smerfnych partnerów, a Gumisie to narkomani uzależnieni od soku z gumi-jagód? Otóż nie tak do końca. Ja wychowałem się na tego typu bajkach i uważam się za normalnego człowieka :)
Bajki Disneya, a oglądałem ich wiele (te, które podałeś to tylko mały wycineczek), ogólnie znajduję edukacyjnymi. Są dobrą okazją do wspólnego, rodzinnego pooglądania - spędzania czasu z dziećmi. To kino familijne integruje. Mają też głęboką warstwę emocjonalną, wzruszają, generują pozytywne emocje.
Matt C.

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#7 » 23 lis 2016, o 12:06

Mocium Bigos pisze:
Vampircia pisze:Nie przepadam za Disneyem, ale raczej nie przejmowałabym się pokazywaniem tych filmów dzieciom, bo dzieci nie mają wypatrzonych umysłów jak dorośli i prawdopodobnie nie doszukają się tego, co my.

Dzieci bardziej wczuwają się w filmy niż dorośli. :)

Ja chodzę na zajęcia z literatury dla dzieci i młodzieży, gdzie rozmawiamy głównie o tym, jak treści bajki oddziałują na psychikę dziecka - to, co się tam mówi jest dla mnie trochę absurdalne. Jedna z interpretacji oryginalnego Kopciuszka na przykład - budzenie się seksualności odbiorcy-dziewczynki, która podświadomie zaczyna godzić się ze swoją atrakcyjnością, a następnie nią cieszyć, na zasadzie identyfikowania się z Kopciuszkiem. No dobra. Coś mi się wierzyć nie chciało, więc pytam, co jeżeli dziecko nie identyfikuje się z Kopciuszkiem, a raczej porównuje swoje zachowanie względem brata z zachowaniem ekranowych, złych sióstr, a w przypadku postaci Kopciuszka po prostu go podziwia - jak było w moim przypadku. Tak więc pytam i dowiaduje się, że nie ma takiej możliwości. Taaa...
Wylewamy dziecko z kąpielą.

Jeśli chodzi o Disney to odczuwam podobnie – nadinterpretację, tym razem konserwatywnych środowisk. Bajki, często same w sobie nieszkodliwe i bez wyrazu (nie wierzę bowiem, żeby za każdym razem i w dodatku zawsze w ten samo sposób, jak się w niektórych opracowaniach sugeruje, wpływały na podświadomość dziecka), dają jednak doskonałe pole manewru do wychowania poprzez opatrywanie ich odpowiednim, rodzicielskim komentarzem. Argument o promowaniu multi-kulti w Małej syrence jest absurdalny. Bajka taka może być szkodliwa dopiero za sprawą tłumaczącego ją rodzica, który powie np.: "Słuchaj Jasiu. W bajeczce chłopczyk żeni się z syrenką, o to dwie inne rasy, czyli środowiska i kultury. Syrenka to taki mały uchodźca albo dżihadysta".
Ja disneya nie lubiłam i oglądałam rzadko. Wychowałam się na chłopskich bajkach słowiańskich, gdzie roi się od diabłów. Jeżeli komuś zależy np. na przekazywaniu wartości chrześcijańskich, niech wybierze dla swojej pociechy także coś z takiego repertuaru, niech dziecko różne rzeczy ogląda.
Zagrożenia w Disneyu nie widzę.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#8 » 23 lis 2016, o 18:49

Ciężko mi to komentować bez wybuchania śmiechem, ale ok, udajmy że się wczułam i rzeczywiście, zgadzam się z autorem, że Disneyowskie bohaterki mają manię wychodzenia za mąż ( z drugiej strony myślałam, że wychodzenie za mąż jest dobre i prawicowe aletam). Dziwi mnie tym bardziej, że poruszając temat Frozen, równocześnie nie rozumiejąc ani odrobinę przekazu tej bajki, nie zauważył, iż bajka wpakowała Annę z naiwnej miłości, która była zła, bo nie nie znała swojego wybranka dłużej niż dzień, w inną naiwną miłość, która już nie była zła, mimo, że też znała swojego wybranka jakoś tak jeden dzień. Ale za to miał renifera. Bajka niby miała być o czym innym, a znowu skończyło się na wychodzeniu za mąż. Powinniśmy się poważnie zastanowić, ile bohaterek Disneya tak naprawdę nie skończyło zamążpójściem, bądź wizją rychłego zamążpójścia? Merida? Czy to nie oznacza tak naprawdę, że Disney mimo zarzucanej im przez autora progresywności nadal tkwi w skostniałych wartościach, gdzie kobieta może osiągnąć prawdziwe spełnienie jedynie znajdując odpowiedniego mężczyznę?

(z jednym się częściowo zgodzę, że o ile lubię Pocahontas, samo istnienie i przekaż tej bajki, no cóż... wiemy, co się stało później z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej. Nie wiem, co mówią najnowsze badania, ale kiedyś czytałam, pomoc ze strony plemienia Powhatana, namawianego do tego przez jego córkę dotarła do Jamestown w kluczowym momencie, kiedy koloniści powoli wymierali z głodu. Tylko dzięki tej pomocy mogła sie rozwinąć, co w świetle późniejszych wydarzeń historycznych tak naprawdę czyni małą Pocahontas raczej negatywną postacią)
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

refluks

Post#9 » 26 lis 2016, o 21:54

Vampircia pisze:dzieci nie mają wypatrzonych umysłów

podkreślenie w cytacie moje

Oczy mię krwawią na tym literackim forum.

licaasz
scyzoryk
scyzoryk

Post#10 » 30 sty 2017, o 14:43

Charles Bukowski najbardziej nienawidził Mickey Mouse

Wróć do „Publicystyka”