Dlaczego wasze dzieci nie powinny oglądać filmów Disneya

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Adeptus Gedeon
scyzoryk
scyzoryk

Post#11 » 1 year temu

Jak pisze na swoim blogu pani Riennahera - "Pocahontas nie chce zostać żoną Kokouma, chce innego losu i ekscytującego życia. Dostaje…innego mężczyznę. Bo jest to jedyna ekscytacja i przygoda, która może czekać kobietę. Jasmin nie chce żyć w klatce i odmawia wyjścia za mąż, tylko po to, żeby wyjść za mąż. W końcu Mulan pragnie przynieść chwałę swojej rodzinie. Walczy lepiej niż mężczyźni z jej oddziału, zostaje bohaterką chińskiego imperium i trudno wyobrazić sobie większy honor dla rodziny. To wszystko ma jednak na celu jedno – dobre wydanie się za mąż. Bo nie wystarczy, że jesteś mocnym koksem, twoją wartość definiuje mężczyzna".

Troszkę ten fragment oderwany od reszty, poza tym to raczej brzmi jak narzekania ze strony lewicowej, a nie konserwatywnej.

Odpowiedź - Arielka. Animacja kończy się na tym, że ogólnie to super amputować sobie ogon i sprawić sobie nogi. Jakież to lewackie poświęcić swoje pochodzenie dla związku małżeńskiego z bogatym księciem.

Znowu to samo - przecież motyw "bohaterka kobieca istnieje, żeby zostać żoną księcia" jest krytykowany właśnie przez lewicę, nie prawicę.

Tak samo, przeczulenie na sposób pokazywania Indian to jest element lewicowy.

Więc trochę kiepska ta parodia, jak chcesz wyśmiewać czyjeś poglądy, to najpierw je poznaj ;) (Nie twierdzę, że po stronie konserwatywnej nikt nie wysuwa absurdalnych zarzutów, tyle, że są one zupełnie inne niż te, które Ty sparodiowałeś). Jedynie krytyka "Krainy Lodu" trafia trochę w tony konserwatywne, choć też znowu pojechałeś tym "przeznaczeniem jest wyjście za mąż za bogatego księcia".

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#12 » 1 year temu

Mnie natomiast zastanawia"nieśmiertelność"bajki "Jaś i Małgosia", której nie ogarniam w całym moim zrozumieniu i pobłażaniu dla bajek.Dzieci wracające do ojca, który je wygnał na śmierć?!Hallo...ok, jest kilka wersji, ale i tak niesmak u mnie pozostał.Jako dziecko zastanawiałam się też,kto napisał taką głupotkę, bo przecież jak wilk kogoś połknie, to tej osoby się nie da z tego brzucha wyciągnąć.To mnie wkurzało...ale dzieciakom z reguły"Czerwony Kapturek" się podoba, niemniej w wielu bajkach są podobne absurdy...
A bajeczki Disneya kocham...cóż poradzę.

Adeptus Gedeon
scyzoryk
scyzoryk

Post#13 » 1 year temu

Mnie natomiast zastanawia"nieśmiertelność"bajki "Jaś i Małgosia", której nie ogarniam w całym moim zrozumieniu i pobłażaniu dla bajek.Dzieci wracające do ojca, który je wygnał na śmierć?!Hallo...ok, jest kilka wersji, ale i tak niesmak u mnie pozostał.Jako dziecko zastanawiałam się też,kto napisał taką głupotkę, bo przecież jak wilk kogoś połknie, to tej osoby się nie da z tego brzucha wyciągnąć.To mnie wkurzało...ale dzieciakom z reguły"Czerwony Kapturek" się podoba, niemniej w wielu bajkach są podobne absurdy...
A bajeczki Disneya kocham...cóż poradzę.

Co do "Czerwonego Kapturka", to przesadzasz, bo skoro wilk gada i potrafi udawać człowieka, to ciężko do niego stosować normalne standardy wilkowatości ;) Co do Jasia i Małgosi, to faktycznie trochę creepy z punktu widzenia współczesnego podejścia. Ale kiedyś standardy "humanitaryzmu", w tym wobec członków własnej rodziny, były dużo niższe. W tym porzucanie dzieci na śmierć nie było wcale rzadkie. Więc końcówka "no co prawda ojciec najpierw porzucił dzieci, ale przecież nie zrobił tego bez powodu, tylko dlatego, że mu żona wierciła dziurę w brzuchu, ale potem powód znikł, bo żona umarła, więc mógł je znowu przygarnąć i wszyscy są zadowoleni" z tego punktu widzenia była jak najbardziej akceptowalna.
A dzieci - nawet współczesne - wbrew pozorom często nie zwracając uwagi na takie rzeczy, bo - znowu, wbrew pozorom - mają niską wrażliwość, bo jeszcze się nie nauczyły, że coś powinno je oburzać/niepokoić.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#14 » 1 year temu

Może przesadzam, ale to z połykaniem ludzi przez wilka pamiętam jako bardzo dziwne dla mnie.Albo to z zaszywaniem w brzuchu kamieni. Gadanie zwierząt mnie nie raziło bo jestem pokolenie misia Koralgola, i misia Uszatka...więc.

Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#15 » 1 year temu

Anna Nazabi pisze:Jako dziecko zastanawiałam się też,kto napisał taką głupotkę, bo przecież jak wilk kogoś połknie, to tej osoby się nie da z tego brzucha wyciągnąć.To mnie wkurzało...ale dzieciakom z reguły"Czerwony Kapturek" się podoba, niemniej w wielu bajkach są podobne absurdy...

Masz na myśli głupią wersję niemieckich cenzorów braci Grimm, którzy chyba nie napisali własnej baśni, tylko pisali gorsze wersje przekazywanych ustnie opowieści folkloru. "Czerwonego Kapturka" pierwszy spisał pan Charles Perrault - wilk zjada dziewczynkę, koniec. I na końcu pouczający morał który w przekładzie pani Hanny Januszewskiej brzmi tak:

Morał stąd płynie - proszę słuchać,
urocze, wdzięczne me dziewuszki
-że obcych ludzi pogaduszki
należy puszczać mimo ucha.
(…) Radzę wam zapamiętać,
że jest podstępny wilk niektóry:
ukrywa wilcze swe pazury,
by słodkim słówkiem zwieść dziewczęta.
Ani go poznać! Mina święta tkliwie,
łagodnie patrzy w oczy,
za panną uliczkami kroczy
przymilny, słodki jak cukierek.
Lecz wierzcie: to wilczysko szczere!

Z uznanych baśniopisarzy to jeszcze jest Giambattista Basile.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#16 » 1 year temu

Jak dla mnie, sporo racji jest w tym, co Bigos napisał, ale i Lailerosse racji odmówić nie można.

Nie jest ważne, czy dziecko oglada bajki, o których piszecie, czy nie. Ważne jest, aby nie oglądało samo, aby miało z kim pogadać, kiedy już obejrzy i zacznie się zastanawiać. Rodzina, to bardzo potężna instytucja (czy może lepiej "instytucja") i drobiazg w rodzaju filmów, które nie zawsze dobre niosą przesłanie, wiele zaszkodzić nie może.

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Post#17 » 1 year temu

Myślę, że przesłanie swoją drogą, a szukanie dziury w całym swoją. Twierdzenie, że "Król lew" jest bajką propagującą kazirodztwo jest sporym nadużyciem. To są zwierzęta. U zwierząt nie ma pojęcia kazirodztwa. Wychodzi na to, że nauka biologii w szkole jest niepoprawna. I jeszcze nie do końca trzymające się kupy zdanie: "Jakież to lewackie poświęcić swoje pochodzenie dla związku małżeńskiego z bogatym księciem." Z tego co wiem, to lewackie jest nieakceptowanie i niedopuszczanie do siebie innych. Trzymanie się uporczywie "czystości rasy" i traktowanie małżeństwa z kimś spoza plemienia jako "hańbę" i "zdradę" miało już miejsce w historii wiele razy i nic dobrego z tego nie wynikło. I z całym szacunkiem dla Muhammada, ale jego wypowiedź zalatuje rasizmem.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Nefariel
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#18 » 1 year temu

Jak już ktoś wyżej zauważył - nie trzymasz się maniery, przez co parodia sprawdza się tak sobie. Gdybym chciała poczytać oszołomów doszukujących się piekła i szatanów w bajkach dla dzieci, po prostu sięgnęłabym po Kulturę Dobra albo inną prawicową gadzinówkę. Szczególnie nie pasuje cytat z lewicującej chyba blogerki, zajmujący ogromną część myśli. Umieszczenie kilku typowych dla wyśmiewanego wad (przekłamywanie faktów, tragikomiczne kurioza typu "zdrada rasy") nie wystarczy, żeby go dobrze sparodiować. Tekst może wywołałby zamierzony efekt, gdyby był dłuższy, bo teraz wygląda jak świstek z pralni - no i nie wiem, jak dla mnie bajki są już trochę zbyt oklepane jako pole do poszukiwania piekłaszatanów.

Kusy
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#19 » 1 year temu

Ja uważam, że Walt Disney rządzi światem. Donald Tusk prezydentem Unii Europejskiej, Donald Trump prezydentem USA. Przypadek?

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#20 » 1 year temu

Kusy pisze:...Donald Trump prezydentem USA. Przypadek?
Myślę, że nie przypadek. Po prosu dostatecznie duża liczba wyborców miała dosyć tego, że Walt Disney rządzi światem i zagłosowała na Trumpa.

Wróć do „Publicystyka”