Dlaczego wasze dzieci nie powinny oglądać filmów Disneya

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#21 » 16 lut 2017, o 17:15

Kyrie eleison, co ja właśnie przeczytałam? To trolling? Jak tak, to słaby. Jak nie, to... :kuku:
Nie wiem, na jakim świecie żyje autor, ale chyba gdzieś daleko. Jako osoba - kobieta - już teraz, rzeknijmy, dorosła, wychowana głównie na "bajkach" Disneya (Księżniczce Łabędzi i Tabaludze w sumie też, Gumisiów nie lubiłam), muszę nie zgodzić się ze zdecydowaną większością stawianych tu tez. Po pierwsze - dziecko nie patrzy na "bajki" w taki sposób. Wielu rzeczy nie rozumie, odpowiedzi na niektóre kwestie przychodzą z czasem. Jako szczyl, oglądałam Johnny'ego Bravo na Cartoon Network. Kiedy kanał zlikwidowali, o kreksówce zapomniałam. Będąc około dwudziestki sięgnęłam po nią ponownie i zastanawiałam się, jakim cudem niektóre odcinki dopuszczone zostały do oglądania przez dzieci, wszak ilość zboczonych tekstów jest tam spora.
Nie, nie wyłapałam ani jednego, mając te 7, 8 lat.
Dla mnie Arielka zawsze była bajką o poświęceniu w imię miłości (syrena traci to, co czyni ją syreną, bo przecież Eryk nie może wyhodować sobie oskrzeli i zejść pod wodę), a nie o jakimś bzdurnym multi-kulti. A najbardziej irytujące, a zarazem krzywydzące zdania tego tekstu to: "Nienawidzisz swojego narodu, jeśli nie chcesz pozostać tym kim jesteś. [przecinek przed "kim"] Nie chcę mieszać krwi mojej rasy i stracić swoją piękną tożsamość". Pozdrowienia od Joaśki, która w przyszłości będzie miała ciapate dzieci, a która uważa się za patriotkę kochającą swój kraj. I nie, mojej wartości nie definiuje mężczyzna. NI CHUJA.
Król Lew w tym tekście to jedna wielka bzdura. Bohaterami są zwierzęta (z nadanymi cechami ludzkimi, ale w dalszym ciągu zwierzęta), nie ludzie, rozpatrywanie kwestii kazirodztwa mija się z celem.
Co do Pocahontas - skopiowałeś tekst z Wiki, czy sam edytowałeś artykuł? :D Tak czy siak - jej postać to faktycznie grząski temat, wiadomo, że żyła, ale szczegółów jej biografii nie znamy. Przedstawiłeś ją w takim świetle, jakby jej działania przyczyniły się do zagłady Indian co najmniej w takim stopniu, jak działania Eichmanna przyczyniły się do zagłady Żydów. No weź, bądźmy poważni. :D Nic o niej nie wiemy, skąd te ostre sądy? Poza tym, bajka przedstawia i uczy oglądające je dzieciaki czegoś zupełnie innego - w telegraficznym skrócie - Make love, not war. A to jest, w moim mniemaniu, dobry przekaz.
Na koniec dodam, że oglądnęłam 80%, może i 85% wszystkich "bajek" Disneya, zaczynając od Królewny Śnieżki i bawiłam się lalkami Barbie (ale piórnika z nią nie miałam) i nie - nie jestem anorektyczką, nie jestem rozkapryszona. BA! Moje dzieci będą się wychowywać na tych filmach, bo one niosą ze sobą DOBRY przekaz, mają piękną oprawę muzyczną, a w wersji polskiej są świetnie zdubbingowane. Autor tego tekstu bardzo (i na siłę, wydaje mi się) szukał, by się do czegoś przyczepić, i znalazł kazirodztwo u lwów.
Serio, mam nadzieję, że w którymś momencie nie wyłapałam, że to parodia, albo coś w ten deseń.
Pozdrawiam.
:poop:
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#22 » 17 lut 2017, o 23:37

Nędzna próba prowokacji. Dawno nie widziałam bardziej żenadnego artykułu. Nawet polityczne gazety nie piszą takich koszmarków. Autorowi radzę skontaktować się z psychoterapeutą..

Nefariel
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#23 » 18 lut 2017, o 02:58

Określenie "prowokacja" każe zakładać, że autor wierzył, że ktoś mu uwierzy. To jest prędzej parodia, mająca na celu wyśmianie katoli (nie mylić z katolikami) i frajerów wierzących w white genocide.

Ale nie mogę się nie zgodzić, że słabe to. Ale jest słabe, bo kiepsko wyśmiewa, a nie dlatego, że traktuje na serio.

(BTW, whatshername, nie jesteś sama - też mam intensywną alergię na pierdolenie o szkodliwości mieszania ras).

Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#24 » 18 lut 2017, o 15:31

Nefariel pisze:To jest prędzej parodia, mająca na celu wyśmianie katoli (nie mylić z katolikami)

Nie słyszałem o takim podziale. Proszę o podanie różnicy pomiędzy katolem a katolikiem, bo z tego co wiem to po prostu skrót.

whatsername pisze:Autor tego tekstu bardzo (i na siłę, wydaje mi się) szukał, by się do czegoś przyczepić, i znalazł kazirodztwo u lwów.

Hahaha, fakt, jest to czepialstwo, choć o ile w filmie przyrodniczym byłoby to do uzasadnienia, tak w bajce w której wszak zwierzęta zachowują się jak ludzie nie daje to już takiego odczucia. Ale w porządku, to czepianie się w stylu ustalania granic tym hybrydom bohaterom.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#25 » 18 lut 2017, o 15:42

Mocium Bigos pisze:Proszę o podanie różnicy pomiędzy katolem a katolikiem
Katolik wysyła czarownicę na stos, za to, że uprawia czary. Katol robi to samo, tyle że w imię miłości bliźniego :))

Wszechpolak Szczepan pozdrawia Bigosa. Chociaż nie podzielam Mociumpanowej opinii na temat szkodliwości bajek (moje dzieci oglądały jak leci i fajnie wyrosły), artykuł oraz dyskusję przeczytałem z zainteresowaniem, nie potraktowałem jak farsy i uważam, że temat warty był poruszenia.

Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#26 » 18 lut 2017, o 15:51

szczepantrzeszcz pisze:
Mocium Bigos pisze:Proszę o podanie różnicy pomiędzy katolem a katolikiem
Katolik wysyła czarownicę na stos, za to, że uprawia czary. Katol robi to samo, tyle że w imię miłości bliźniego :))

Według mnie argument że katolicyzm jest zły bo dawno temu fanatycy palili na stosach jest tak samo absurdalny jak stwierdzenie że Ku Klux Klan jest dobry bo na początku był organizacją charytatywną pomagającą rodzinom zabitych żołnierzy Konfederacji.

Ale to już dyskusja nie na temat.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#27 » 18 lut 2017, o 16:12

Mocium Bigos pisze:Według mnie argument że katolicyzm jest zły bo dawno temu fanatycy palili na stosach jest tak samo absurdalny jak stwierdzenie że Ku Klux Klan jest dobry bo na początku był organizacją charytatywną pomagającą rodzinom zabitych żołnierzy Konfederacji.
Masz Wasze rację, jednak wielu uważa inaczej.

Mocium Bigos pisze:Ale to już dyskusja nie na temat.
Trochę na temat, bo jednak, często nieświadomie, oceniamy w kategoriach, które określa Dekalog i Mądra Książka, a że oceny zróżnicowane... no cóż, zmienność osobnicza gatunku Homo (załóżmy, że) Sapiens jest wielka :))

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#28 » 19 lut 2017, o 18:58

W sumie dobrze podsumowała to Nefariel - problemem tej parodii jest to, że niby wyśmiewa poglądy, jednocześnie je zupełnie źle klasyfikując. Do tej pory nie wiem, czy celowo poglądy prawicowe są opisane jako lewicowe (bo w sumie po co?), czy po prostu sam autor nie zna różnicy. Plus wykpiwanie momentami opiera się raczej na przeinaczonym odbiorze fabuły niż na wyolbrzymianiu wątków, a raczej nie o to w parodiowaniu chodzi. Mącenie wody mąceniem wody, ale parodia jest kiepska, gdy w kiepski sposób parodiuje.

Proszę o podanie różnicy pomiędzy katolem a katolikiem, bo z tego co wiem to po prostu skrót.

Przecież nie jest. Równie dobrze można sądzić, że kibol i kibic to to samo.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#29 » 19 lut 2017, o 20:28

Przykro mi, ale dla mnie to nie jest parodia. Tylko pisany na serio tekst, który jest prowokacją. Utwierdzają mnie w tym przekonaniu komentarze autora...

Mocium Bigos
Użytkownik zbanowany

Post#30 » 19 lut 2017, o 21:14

Monivrian pisze:Przykro mi, ale dla mnie to nie jest parodia. Tylko pisany na serio tekst, który jest prowokacją. Utwierdzają mnie w tym przekonaniu komentarze autora...

Należy rozważyć wszelkie teorie.

Camenne pisze:Przecież nie jest.

Pierwszy raz słyszę o takiej różnicy. Na czym ona polega?

Wróć do „Publicystyka”