Reakcje ludzi będących świadkami użycia przemocy wobec dzieci

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
natalkakryczek
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 1 year temu (28 sty 2017, o 20:02)

Zapewne nie jednokrotnie byliśmy naocznymi świadkami, kiedy zezłoszczony rodzic uderza swoje dziecko. Jak wtedy reagowaliśmy? Odwracaliśmy wzrok? A może nie spodobało nam się to zachowanie i otwarcie zwróciliśmy uwagę owemu rodzicowi? Reakcje bywają różne, ponieważ każdy człowiek jest inny i kieruje się innymi wartościami. Jan Kowalski twierdzi, że klaps w tyłek dziecku się przyda raz na jakiś czas, a Anna Kwiatkowska będzie się taką przemocą brzydziła.
Cofnijmy się do IV w p. n. e., kiedy po świecie chodził Arystoteles. Grecki filozof uważał za najwyższe dobro złoty środek. Złotym środkiem pomiędzy zuchwałością a tchórzostwem jest odwaga. Jak więc będzie w przypadku przemocy wobec dzieci? A może skupmy się najpierw na nadmiarze i niedomiarze, by łatwiej było nam znaleźć owy złoty środek.
Nadmiar to bicie dziecka bez potrzeby. Załóżmy, że dziecko niechcący stłucze wazon, a jego ojciec bez najmniejszych skrupułów wyciąga pas ze szlufek. Zdarza się to często, czasami nawet bez przyczyny. Jak to nazwać? Agresja. Absolutna agresja rodzica wobec nieletniego. Fakt, jedynym plusem tej agresji jest posłuszność dziecka rodzicu, jednak ta posłuszność wyceni się w przyszłości, kiedy dziecko nie będzie już dzieckiem, a młodym, świadomym życia człowiekiem. Jaka będzie jego reakcja? Nienawiść do rodzica. A z całą pewnością, żaden rodzic nie chce nawet myśleć o tym, że jego dziecko go nienawidzi. Co zatem z niedomiarem? Wyobraźmy sobie dziecko niezwykle rozpieszczone, niereagujące na pełne zatroskania prośby matki, chociażby o to, by przyciszył telewizor. Matka wierzy, że jej synek jest grzecznym chłopcem i znosi wycie głośników z największym bólem głowy. Jest to niezwykłe poświęcenie, jednak czy nie jest to po prostu wchodzenie dziecka rodzicu na głowę? Czy są tego jakieś plusy? Dziecko będzie szczęśliwe, że ma władzę nad rodzicami. Minusy? Tak samo jak w sytuacji odwrotnej, skutek pojawi się w przyszłości, kiedy już ten młody, świadomy życia człowiek nie będzie potrafił dogadać się z ludźmi, ponieważ będzie miał zbyt wysokie mniemanie o sobie. Niedomiarem jest nadopiekuńczość. Absolutny brak przemocy.
Tzw. złotym środkiem w takiej sytuacji jest asertywność. Pokazanie dziecku, że jednak to rodzic sprawuje nad nim opiekę i należy mu się choć odrobina szacunku. Jest to również, a nawet przede wszystkim w pewnych momentach otwarcie powiedzenie dziecku „nie”. Nie trzeba się uciekać do siły, kiedy dziecko nie słucha. Owszem można, jednak czy jest to absolutnie konieczne? Rodzicu, zanim kolokwialnie mówiąc przylejesz swojemu dziecku, zastanów się czy sam będąc dzieckiem doświadczałeś tego upokorzenia? A jeśli tak, to czy chciałbyś by twoje dziecko również je doświadczyło?

Tagi:

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#2 » 1 year temu (28 sty 2017, o 20:41)

Świetnie... A regulamin się przeczytało? Trzy komentarze pod tekstami innych użytkowników napisać należy.
Jak na razie ląduje w nieregulaminowych publikacjach
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#3 » 1 year temu (18 lut 2017, o 13:46)

Kto to jest Natalka Kryczek? Znacie taką?

Tekst napisany niezgorzej, a poruszony problem tyleż powszechny, co wielokrotnie roztrząsany, bardzo często z pozycji skrajnych. Szczepan proponuje inne podejście: spojrzenie na rodzinę z punktu widzenia mamusi przyrody. Rodzina jest stadem i dobro stada jest najważniejsze. Humanizmu wcale nie musimy odrzucać. Mój dalszy tok rozumowania przebiega podobnie do tego, który prezentuje Autorka, jednak uwzględniając powyższe, myśleć łatwiej.

galeczka
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#4 » 1 year temu (18 lut 2017, o 13:57)

Szczepanie - wypadek przy pracy. Przeczytaj i popraw.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#5 » 1 year temu (18 lut 2017, o 15:11)

Dzięki Gałeczka, stokrotne dzięki. :lol:

...ale przyznasz, że wyglądało zabawnie.

galeczka
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#6 » 1 year temu (18 lut 2017, o 15:31)

Każdemu to się przydarzy, nie trzeba z takich nie zamierzonych wpadek robić tragedii. Znając ciebie, faktycznie wyglądało to zabawnie.
Pozdrawiam.

natalkakryczek
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 1 year temu (19 lut 2017, o 19:20)

Dziękuję! A co do propozycji, by zobaczyć problem z innej perspektywy, mam w planach wziąc pod uwagę :)

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#8 » 1 year temu (19 lut 2017, o 20:07)

Przeczytałem i kurde, wydaje mi się, że tekst mógłby być nieco bogatszy w treść. Problem jest opisany powierzchownie, a i tytuł czyli te "reakcje ludzi będących świadkami" nie jest tematem, bo skupiasz się na relacji rodzica i dziecka, a nie tego, jak faktycznie odbiera to otoczenie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#9 » 1 year temu (19 lut 2017, o 21:00)

Reakcje ludzi będących świadkami użycia przemocy wobec dzieci, napisałabym bez użycia.
Dalej masz:
Zapewne nie jednokrotnie byliśmy naocznymi świadkami- niejednokrotnie piszemy łącznie, a zgrabniej byłoby zastosować któryś z synonimów np. często, wielokrotnie, częstokroć, co chwila, nieraz...
Tekst taki nachalnie dydaktyczny. Mnie nie zatrzymał, mimo, że jestem pedagogiem.
Nie mam monopolu na rację.

mirek13

Post#10 » 1 year temu (21 lut 2017, o 06:07)

Ze wstydem muszę się przyznać,Nurio, że też nim jestem.Straszny obciach to powiedzieć, kiedy się czyta moje teksty, czy wiersze.
Kol. Natalia musiała być uczestnikiem tej konferencji, którą opisałem w "Poławiaczach snów".
Tego nie wydrukowałby nawet "Gość Niedzielny".
Tak nachalnej i słabej dydaktyki nie uczą nawet w WSKMiS o. Rydzyka.

Wróć do „Publicystyka”