Akademia Życia.

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 148

Akademia Życia.

Post#1 » 12 mar 2017, o 19:05

Nazywam się Katarzyna Taras, jestem absolwentką V edycji projektu Akademia Życia realizowanego przez Fundację PODAJ DALEJ w Koninie. Celem projektu jest usamodzielnienie i aktywizacja młodych osób z niepełnosprawnością ruchową.

Przez pół roku mieszkałam w pełni przystosowanym mieszkaniu treningowym, ucząc się samodzielnego życia. Pod okiem asystentów razem z innymi uczestnikami projektu stawiałam pierwsze kroki w kuchni, wielokrotnie kalecząc się i parząc jednak nie zniechęcało mnie to. Musiałam szukać rozwiązań, które umożliwiłyby mi wykonanie codziennych, wydawałoby się banalnych czynności. Przykładowo makaron odcedzałam wyjmując go na durszlak łyżką wazową. Z upływem czasu gotowaliśmy już bez pomocy asystentów.
Nasze mieszkanie sprzątaliśmy sami. To był tylko początek.
Samodzielne poruszanie się po Koninie komunikacją miejską, było kolejnym wyzwaniem. Początkowo przemieszczałam się z wydrukowaną mapą, a później nie była mi ona potrzebna.
W Koninie przełamałam lęk przed basenem. Najpierw bałam się wejść do basenu bez pasa wypornościowego, a po kilku miesiącach z asystentką zjeżdżałam ze zjeżdżalni i nauczyłam się pływać tylko z makaronem.

Z upływem czasu doszły praktyki zawodowe, zajęcia na siłowni. Program Akademii Życia jest bardzo zindywidualizowany i każdy uczestnik mógł szkolić się w wybranym kierunku. Ja w ramach zajęć dodatkowych odbyłam szkolenie z redagowania tekstów, miałam też indywidualne lekcje rosyjskiego.

Obowiązków było sporo, lecz nie samą pracą żyje człowiek.

W weekendy chodziliśmy do kina, na koncerty. Miałam okazję na żywo posłuchać T-Love, Mateusza Ziółko, Libera, Comy i Happysad.

Akademia Życia pozwoliła mi uwierzyć, że mogę żyć niezależnie. Pokonywać własne ograniczenia i przeciwności losu. Warto było opuścić rodzinne gniazdo! Akademia Życia to wyzwanie, a zarazem wspaniała przygoda, której nigdy nie zapomnę.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze
Posty: 2152

Akademia Życia.

Post#2 » 9 kwie 2017, o 13:40

Mało.

Powtórzę to, co napisałem w Twoim temacie powitalnym: życie lubi, aby się zatrzymać, aby popatrzeć. Potem już życie samo się pisze, a tekst... wystarczy korekta.

Nie zostawiaj tego tekstu. Warto nad nim popracować.

Mariusz_Kocon
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 48

Akademia Życia.

Post#3 » 9 kwie 2017, o 18:22

Życie mówi, idź za Szczepanem!... Pij, baw się, tańcz jak wariat(ka)... Przepraszam... Szczepan nigdy nie pił nic powyżej 0,0%... Wytańczył pierwszą nagrodę w "Tańcach Regionalnych"... Ale z wariactwem miał tyle wspólnego, co dwa lata w regionalnym szpitalu psychiatrycznym... O rok mniej, niż ja... Więc...

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze
Posty: 2152

Akademia Życia.

Post#4 » 9 kwie 2017, o 19:40

Mariusz_Kocon pisze:Życie mówi, idź za Szczepanem!
Szczepan mówi, idź za życiem.

Mariusz_Kocon pisze:Pij, baw się, tańcz jak wariat(ka)
...na Titanicu też się bawiono do końca... ale ludzkość wypracowała inne, lepiej sprawdzone warianty. Kasiu, nie mogę odgonić wrażenia, że jeden właśnie testujesz ;))

Mariusz_Kocon pisze:Przepraszam... Szczepan nigdy nie pił nic powyżej 0,0%.
Eee, no jakby to powiedzieć...

Mariusz_Kocon pisze:Wytańczył pierwszą nagrodę w "Tańcach Regionalnych".
Konkretnie w zbójnickim.

Mariusz_Kocon pisze: Ale z wariactwem miał tyle wspólnego, co dwa lata w regionalnym szpitalu psychiatrycznym...
Dementuję... a może to już demencja? Jednak prawdą jest, że niekiedy się zastanawiam, czy stopień anormalności zależy od tego po, której stronie drzwi bez klamki się znajdujemy.

Mariusz_Kocon pisze:O rok mniej, niż ja... Więc...
Kasiu, widzisz ilu ludzi potrzebuje Twojej pomocy ;))

Mariusz_Kocon
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 48

Akademia Życia.

Post#5 » 9 kwie 2017, o 19:50

Ja zacznę o rok mniej niż Szczepan...
z której strony spoglądasz?... Spójrz po klamkach?... Po której, ze stron się znajdujesz? ... Rozumiem, że po stronie Szczepana... To nie jest odpowiednia ze stron!... Szczepan jest "Bad look"... Szczepan? Powiesz coś, na temat w/w?

Wróć do „Publicystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość