Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Cywilizacja e-jąkałów. Eeeeee=mc2

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Mozets
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 7 lut 2019, o 18:10

...

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#2 » 10 lut 2019, o 13:46

Nie oglądam telewizorni, ale wnioskując z tego, co napisałeś, musi być gorzej niż w czasach, kiedy ogladałem.

Nawet na studiach wymagano ode mnie mówienia prawidłowego, jasnego, zwięzłego, logicznego, wyraźnego i bez jąkania. Ale „to se ne vrati” jak mówią Czesi.
Mozets, tych, którzy wymagają wypowiedzi jasnych, zwięzłych, logicznych, wyraźnych i bez jąkania nie zamykają (jeszcze) w więzieniach... czasami wyrzucają z pracy, jednak uważam, że wymagać (bez zbędnej ostentacji) warto.

Stacja staje się tubą propagandową.
"Stacje", w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu, zawsze były tubami propagandowymi. Wystarczy poczytać, co wyrabiał pewien dzinnikarz propagandysta, niejaki Maurycy Mochnacki, w czasach powstania listopadowego.

Jak kreuje się "gwiazdy",”idoli” i "elyty" w telewizji.
Pokazuje się te obiekty jak najczęściej. A skoro je "widać" - to "masy" uważają je za gwiazdy....
Nota bene, idol to po grecku – bałwan...
No popatrz, niektórzy, aby sformułować pożyteczną i użyteczną prawdę, potrzebują opasłego tomiszcza (albo kilku tomiszczy). Tobie udało się w czterech zdaniach. :))

Mówienie na wizji o Polakach jako nierobach, tumanach, brudasach, cymbałach, pijakach to temat na odrębny wątek.
Trudno mi sobie wyobrazić np. niemiecką TV, w której główny prezenter wobec całych Niemiec przejeżdża się po swoich współbratymcach - Niemcach jak walcem po szutrowej drodze, wyliczając ich tylko prawdziwe cechy.
Szczepan dziękuje Mozetsowi za ten krótki fragment. Po prostu dziękuje. Szczepan, pośród swoich znajomych, przy biesiadnym stole takiego słowa nie usłyszy.

Kto doczytał do tego miejsca stawiam mu kawę (lub piwo).
Może być półwytrawny gruzin.

Od siebie wspomnę o jeszcze jednej manierze, o tyle przykrej, że skutków doświadczamy od ludzi z najbliższego otoczenia, często przyjaciół i kolegów. Co bym zrobił, gdybym chciał poróżnić grupę inteligentnych osób? Nie, nie szeptałbym do ucha kłamstw i nie judziłbym jednych przeciwko drugim, bo natychmiast by mnie zdemaskowano.

Takie prymitywne metody są nieskuteczne. O wiele efektywniejsze jest wyrobienie w ludziach nawyku rozpoczynania dyskusji od pytania retorycznego, często sugestywnego: "czy uważasz, że ten czy tamten słusznie zrobił, łamiąc prawo i...". W drugiej części wypowiedzi zazwyczaj pada ostry zarzut, może być (i często jest) zupełnie od czapy. Wyrobienie powyższego nawyku gwarantuje, że nawet grupa połączona więzami przyjaźni wcześniej czy później (zwykle wcześniej) zacznie skakać sobie do gardeł.

Zadając w codziennej dyskusji, w której każdy ma na równych zasadach coś do powiedzenia, pytanie retoryczne, stawiamy się w roli mentora. Ton oraz forma takiego pytania mogą być ekstremalnie uprzejme ale i tak sprowadzamy dyskutanta do funkcji podrzędnego statysty. Sugestywność pytania "przestawia" pytanego od razu w tryb odpierania zarzutu i budzi początki agresji. Skoro został postawiony niżej, odpowie, równie uprzejmie, pytaniem retorycznym i jak mu wzburzenie nie zamąci refleksu, odpowie również pytaniem sugestywnym.

Scenariusz takiej dyskusji łatwo sobie wyobrazić.

Mozets
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#3 » 11 lut 2019, o 20:45

Oczywiście, że Mozets nie ma zamiaru nikogo rozstrzeliwać za takie a nie inne, prawidłowe czy złe posługiwanie się mową polską. Ja sam popełniam wiele błędów niezamierzonych wynikających również z lenistwa umysłu a czasem i ze sklerozy. Ale myślę, że portal literacki jest dobrym miejscem na podzielenie się uwagami na ten temat. Nad wychwyceniem i zanotowaniem niektórych określeń zasłyszanych w R, TV a głównie z ulicy spędziłem sporo czasu. Gromadziłem te, być może mało ważne dla losów ludzkosci ( choćby lokalnej) notatki dość długi czas. Gdy opracowałem tę publikację - wyrzuciłem małą torbę plastikową ( nie reklamówkę - bo ona nic nie reklamowała) karteczek z notatkami do śmieci. Zbierałem je ( i nie tylko z tego tematu) około 3 lat. W ogóle to upierdliwa ze mnie mękoła i zamiast uchlać się jak moi koledzy - to rozdrapuję jakieś bzdety.
Nie jestem jednak osamotniony. Takich "waryjatów" jest więcej. Nawet jeden z USA także ma problemy z tymi sprawami i pisze o tym. Atlantyk nie przeszkadza mu interesować się Polską i jezykiem pradziadów.
Załączam:
( cytat Romana z USA)
Zaśmiecany jest język polski. Już nie ma słowa "dobrze" - jest "O.K". Wymawiający ten skrót nie wiedzą często, skąd się wziął i co znaczy. Nie używa się prawie słowa "tendencje", mówi się "trendy". Zamiast "kręci się" - "spinuje". Nie rażą zwroty jak "nasz news" lub "nasze newsy", to brzmi strasznie. Dlaczego nawet patrioci nie szanują polskiej mowy. Dlaczego "nasz news", zamiast "nasze wiadomości". Słowo "news" oznacza liczbę mnogą, w dosłownym tłumaczeniu: nowości.
Smutno to widzieć i słyszeć.

( Roman z USA)

OBCZYZNA " POLSZCZYZNA"

Mądrze gada, czy też plecie,
ma swój język Polak przecie!
Tośmy już Rejowi dłużni,
że od gęsi nas odróżnił.

Rzeczypospolitej siła
w jej języku również tkwiła...
Dziś kruszeje ta potęga,
dziś z angielska Polak gęga...

Pierwszy przykład tezy tej: