Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Miskoncepcje Średniowiecza 2/2

Inny punkt widzenia. Felietony, eseje, recenzje, reportaże, wywiady i pokrewne formy.
Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Zobacz teksty użytkownika:

Post#11 » 10 lip 2019, o 13:48

xeno, a mnie najbardziej interesuje, skąd wzięło się średniowiecze.
Całkowita zmiana koncepcji oglądu rzeczywistości.
To nie była ewolucja lecz załamanie antycznego świata.
Rewolucja in minus.
Dialektyka mi nie wystarcza.
Przypuszczam, że znasz ten czynnik.
Ja chyba znam.
W renesansie przypomniano sobie o antyku.
I to była dialektyka, kiedy nastąpiła synteza antyku i średniowiecza.

Poezjonauta
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#12 » 10 lip 2019, o 15:06

szczepantrzeszcz pisze:
xeno pisze:Jeżeli chcecie bym kontynuował spisywanie moich myśli na ten temat. A do pokrycia mam jeszcze: Kampanie, magazynowanie żywności, łuki, religie, krucjaty, tortury, handel, dokładny opis zamku i jego fortyfikacji i wiele innych

Sugeruję, abyś na razie nie kontynuował. Z tego, co chcesz oferować i co niewątpliwie możesz oferować, zbyt wiele pary pójdzie w gwizdek. Pisz, pisz wytrwale, ale najpierw doprowadź ten tekst do porządku. Benedyktyńscy skrybowie, po reformie kluniackiej zwłaszcza, mieli dla słowa nieograniczoną cierpliwość. Przykład i dzisiaj brać warto.

Chociaż z wielką ochotą przeczytałbym więcej takich artykulików, muszę zgodzić się ze Szczepanem. Zyskają bardzo dużo, jeśli poprawisz różne drobne niedociągnięcia. Tekst jest nieco chaotyczny (ale zdecydowanie chaotyczny dobry) i zgrabnie łączy przyjemną lekturę z wiedzą, której przecież nigdy za wiele, a do której nie zawsze łatwo jest się dokopać w odmętach internetu.
"Sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia"

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#13 » 10 lip 2019, o 21:20

Alchemik pisze:a mnie najbardziej interesuje, skąd wzięło się średniowiecze.
Wygasła cesarska władza, a ludzie dalej myśleli, że jest.

Alchemik pisze:Całkowita zmiana koncepcji oglądu rzeczywistości.
Wydaje mi się, że w tych słowach tkwi najbardziej powszechny błąd percepcji średniowiecza. "Całkowita" sugeruje proces zachodzący w czasie życia co nawyżej kilku pokoleń. Tymczasem owa "całkowita zmiana koncepcji" trwała de facto kilka wieków, prawie dziesięć, dokladnie tyle, ile było potrzeba, aby klasyczny świat stał się renesansowym.

Alchemik pisze:To nie była ewolucja lecz załamanie antycznego świata.
Nie lubię mówić o średniowieczu jako o załamaniu antycznego świata. Tysiąclecie to niezbyt długi okres, ale zawsze taki, w którym wiele może się wydarzyć (i wiele się wydarzyło). W samym średniowieczu możemy wyróżnić kilka momentów, kiedy się wszystko załamało. Mnie najbardziej porusza załamanie wieku dziewiątego.

Alchemik pisze:Rewolucja in minus.
Minusy, podobnie jak plusy, mogą być dodatnie i ujemne.

Alchemik pisze:Dialektyka mi nie wystarcza.
Mi także nie wystarcza. Do percepcji naszego ulubionego okresu używam również duszy.

Alchemik pisze:W renesansie przypomniano sobie o antyku.
W średniowieczu cały czas pamiętano o antyku, problem w tym, że z każdym wiekiem coraz słabiej.

Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#14 » 10 lip 2019, o 22:58

Szczepsztrzcz, doskonale wiem, że nie ma ścisłych granic rozdzielających epoki.
Upadek Cesarstwa Rzymskiego?
Napływ barbarzyńców z północnej Europy?
Słyszałem takie sugestie, a przecież doskonale wiemy, że barbarzyńcy zwykle wzmacniali skostniałe struktury. Asymilowali się tworzyli nowe dynastie.
Jest jeden najważniejszy czynnik dotyczący Europy, bo o Europie tutaj mówimy.
Monoteizm, a właściwie Chrześcijaństwo, które jako pochodna monoteizmu okazało się cholernie nietolerancyjne dla innych wierzeń. Nie rozróżniało w nacjach. Nie było religią jednego narodu.
Zasadą chrześcijaństwa było nawracanie. Apostołowie.
Masz rację, że zabrakło cesarza, bowiem nastał czas papieży. To oni tworzyli królów i cesarzy.
Narzucanie jedynie słusznej idei. Okazuje się, że to nic nowego.
To chrześcijaństwo, a właściwie katolicyzm, przez tzw. męczenników i świętych wdzierało się agresywnie do różnorodnych kultur i wierzeń. Antyk nie odszedł w zapomnienie, ale stał się symbolem pogaństwa, tak jak i inne wierzenia, na które natykali się apostołowie szerzący wiarę. Centrami nauki i wiedzy stały się klasztory. I dzięki za klasztory, bo przechowały wiele bezcennych, antycznych dzieł.
Z czasem to chrześcijaństwo zaczęło spajać poszczególne narody. Jednak na wiele wieków omroczyło Europę. A właściwie zmieniło. Wykluczyło myślenie samodzielne. Myślenie samodzielne zaliczało się do myślenia heretyków i jako takie było niszczone w sposób bezwzględny.
To kler uzyskał władzę faktyczną. I trzeba było tych Twoich ponad tysiąca lat, żeby pojawiły się rysy.
To prawda, że renesans rodził się w bólach palonych na stosach wiedźm.
No cóż, kobiety były stworzone do rodzenia, a nie myślenia.
A dualizm Bóg i Szatan świetnie utrzymywał w ryzach samodzielne myślenie.
Dobrze, że istnieli alchemicy. Jako mężczyźni mieli większe szanse na przeżycie. No i potrzebni byli bardziej światłym, albo bardziej skąpym władcom.
Prawdą jest jednak, że to średniowiecze zaczęło rozwijać różnego rodzaju technologie. Oczywiście, głównie zbrojeniowe.
Oparte na maszynach prostych, ale bardzo perfekcyjne.

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#15 » 11 lip 2019, o 11:45

Wasze dyskusje są bardzo ciekawe i pouczające :)) :)) :)) :))

Wróć do „Publicystyka”