Wszystko jest iluminacją

Podejmij wyzwanie, wyznacz cel i dąż do niego! Dziennik pisania dla osób potrzebujących mobilizacji.
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Wszystko jest iluminacją

Post#11 » 5 kwie 2014, o 12:55

Co sprawia, że bohater zapada w pamięć?

Nawet jeżeli powiela schematy, to poczucie wyjątkowości postaci, gdy poznajemy ją coraz bardziej i bardziej. Wiernie oddana postać pod względem jej psychiki i zachowania.

Kreacje bohaterów godne polecenia?

Nie ma jednego przepisu na kreację bohatera, jednak jeżeli miałabym coś polecić, to kreację nieudziwnioną na siłę, z wadami i słabościami, żywą, taką, która będzie rozmawiać z ludźmi swobodnie. Nie wiem czy to ostatnie dobrze ujęłam, ale osobiście wychodzę z założenia, że postacie gadające dużo, nie ciągnięte na siłę za język, pokazują najwięcej z kreacji.

Mam nadzieję, że jakoś pomogłam. :)
Po prostu robię za zły charakter.

KAPRYS
lekki sztylet
lekki sztylet

Wszystko jest iluminacją

Post#12 » 10 kwie 2014, o 18:22

Hmm... Dobre pytanie. Co do kreacji bohaterów, wydaje mi się, że wszystko ma wpływ, jego czyny, myśli jak również przeszłość, charakter, przekonania i sposób postępowania. Nie ma chyba jakiegoś konkretnego schematu na kreowanie bohatera. Moje spostrzeżenia wyglądają następująco:
1) Albo tworzony jest bohater, który jest przebojowy, piękny, mądry etc i wszyscy do niego wzdychają, utożsamiają się z nim lub szukają kogoś takiego w swoim otoczeniu, albo...
1) Tworzy się postać, której życie nie jest łatwe, los dla niego jest okrutny, przeplata się z chwilami dobrymi i złymi, jakąś tragiczną historią i wtedy, również dla jednych będzie to banał, inni będą ciekawi jak potoczą się jego losy i będą trzymać za bohatera kciuki, lub potępiać go a jeszcze inni po prostu przejdą obok tego kompletnie obojętnie.
Można pokusić się na połączenie obu bohaterów, a wtedy myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie :D
Pozdrawiam serdecznie, życzę weny i wytrwałości w dążeniu do celu.

Tardis
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Wszystko jest iluminacją

Post#13 » 17 kwie 2014, o 19:01

Naprawdę, jestem ciekaw przebiegu tego eksperymentu. Myślę, ze łatwiej byłoby z tulpa, niż z świadomym śnieniem, ale kto normalny chciałby mieć tulpe :P

A czy możesz opisać, jak to jest po wejściu do świadomego snu? Bardzo mnie to ciekawi, a nigdy nie miałem odwagi spróbować.

Kiwi
magiczna kosa
magiczna kosa

Wszystko jest iluminacją

Post#14 » 17 kwie 2014, o 19:04

Tez jestem ciekawa, jak to wygląda.. Słuchałam kiedyś radia i rozmawiali o metodach jak się w taki stan wprowadzić, próbowałam i po tygodniu wydaje mi się.... wydaje mi się, że mi się udało! Ale nie jestem pewna. Obudziłam się przerażona i niewyspana :D

Powodzenia i opowiadaj!

wołszebnik
scyzoryk
scyzoryk

Wszystko jest iluminacją

Post#15 » 17 kwie 2014, o 19:15

errr, co sprawia, że postać zapada w pamięć... przemycone podobieństwo ;) Warto w postaci dać coś, w czym czytelnik rozpozna siebie. Warto postać wyposażyć w rekwizyty - to naprawdę działa, ożywia, dynamizuje bohatera ;)

Blue
lekki sztylet
lekki sztylet

Wszystko jest iluminacją

Post#16 » 19 kwie 2014, o 01:02

Dziękuję za odpowiedzi dotyczące charakterystycznych bohaterów :) Przydadzą się w pracach nad projektem, bo ilość bohaterów rośnie, a chcę część do pewnego stopnia wyróżnić. Zawsze miałam problem, żeby nie przesadzić z "uwyjątkowianiem" postaci - miały za dużo indywidualnych nawyków, przekonań, cech wyglądu, przez co stawały się nierzeczywiste... Z drugiej strony, nikt nie chce słuchać opowieści o zwykłym życiu zwykłych ludzi, bo ma je na co dzień. Zbalansowanie postaci wydaje się trudne. Mam nadzieję, że dzięki Waszym odpowiedziom nie zepsuję tego aspektu.

Ale w moich snach Zachel bywa zaskakująco normalny. Może odrobinę zbyt współczesny. Ciężko powiedzieć, czy ma jakieś nawyki albo typowe gesty, słowa, bo za każdym razem jest troszkę inaczej. Inną bohaterkę udało mi się spotkać na dwóch różnych etapach jej życia - jako elegancką kobietę po trzydziestce i starszą panią, więc jej indywidualne cechy też się zmieniły. Dlatego tak ważne dla mnie są Wasze wypowiedzi. Będę mieć do Was jeszcze kilka pytań, więc uzbrójcie się w cierpliwość :)

Z chęcią odpowiem, jak to jest z tymi świadomymi snami, chociaż wydaje mi się, że osoba, która trenuje, osiąga nieco inne wrażenia. Ma pewnie jednolity, stały poziom świadomości i podczas snu myśli tak samo, jak na jawie. Niestety, nie zawsze tak bywa :D

Kiedy znajduję się we śnie, staram się zorientować, w jakiej historii tym razem biorę udział. Jeśli mi nie odpowiada, bo to np. koszmar, przed czymś uciekam, kataklizm itp., zmieniam wszystko. Jest kilka metod generowania nowych, losowych historii, nowych otoczeń itd. Lubię podążać za scenariuszami napisanymi przez podświadomość , bo to zwykle skutkuje nowymi umiejętnościami (o tym kiedyś może opowiem) :) Staram się ingerować minimalnie i dyskretnie. Mimo planów związanych z projektem, próbuję odgrywać moją rolę. Muszę uważać, bo każda myśl może spowodować zmiany - np. przewidywanie skutków jakichś działań może je wywołać (to do pewnego stopnia udało mi się obejść i znów mogę swobodnie myśleć :D ). W ten sposób można wywołać praktycznie wszystko - łącznie z bohaterami. Wystarczy pomyśleć, że są za najbliższymi drzwiami, czy też stoją gdzieś niedaleko.

Tak więc mam kilka stron A4 z luźnymi notatkami. Staram się też nadrobić zaległości z historii i douczyć się o wybranym przeze mnie okresie. To bardzo pobudza wyobraźnię i powoduje, że rwę się do pisania. Chodzi mi po głowie miniatura osadzona w świecie, który tworzę. Właściwie chciałabym pisać od razu, na gorąco, ale obawiam się, że w którymś momencie przeoczę ważny element realiów i nawet tego nie zauważę (co nie znaczy, że czytelnicy nie zauważą).

Pytania do Was:
Z cyklu: ach, te romanse.
Dobra książka bez wątku miłosnego?
Która literacka para zasługuje na miano idealnej i dlaczego?
I need the shade of blue that rips your heart out. You don't see that type of blue around here.
― Cath Crowley, Graffiti Moon

Wróć do „Dziennik literacki”