Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Dziennik pisząco-redagujący

Podejmij wyzwanie, wyznacz cel i dąż do niego! Dziennik pisania dla osób potrzebujących mobilizacji.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 12 kwie 2018, o 17:36

Wiosna przyszła i postanowiłam zrobić sobie wyzwanie na kształt nanoedmo - Miesiąca Edytowania Powieści, który przypadał na marzec (przegapiłam). Ogólnie mam sporo tekstu do edytowania, więc nie będzie to koniecznie miesiąc, a po prostu docelowo codzienne edytowanie. Przede mną prawie 560k znaków, czyli powieść, która miała pierwotnie być pierwszą częścią kilkuczęściowego cyklu, a którą prawdopodobnie teraz skrócę o jedną oś fabuły i zrobię "jednoczęściowcem", bo w pewnym sensie wyrosłam z zapędów do pisania sag quasi-fantasy. W zasadzie więc sporo tego tekstu odejdzie, ale wciąż będzie mnóstwo do przerobienia, a jeszcze więcej do napisania. Także trzymajcie kciuki :hello:

W tym tygodniu zaczęłam nieśmiało w tym dłubać i póki co edytowałam trochę ponad 10k znaków. Zaczęło mnie to przerażać, bo w międzyczasie bardzo zmieniła mi się wizja na niektóre postaci i pytanie, jak bardzo okaże się to problematyczne.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#2 » 12 kwie 2018, o 17:50

Powodzenia! Sam nie mam za bardzo czasu na edytowanie tego co napisałem, dopiero jutro będę miał odrobinę czasu, na to, więc tym bardziej życzę wytrwałości w realizacji celu ;-)
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 12 kwie 2018, o 19:22

Dzięki, Dural :D Trzymam kciuki za twoje edytowanie.

Ja akurat mam zwyczaj redagowania na bieżąco zaraz po napisaniu pełnych fragmentów/rozdziałów, więc ten tekst teoretycznie był już kiedyś poprawiany, ale nie w sposób, jaki teraz planuję to zrobić. Powinnam pewnie najpierw przeczytać całość, by zobaczyć, jak to będzie kształtować się po oddzieleniu osi fabuły i co należałoby dopisać, dopiero potem redagować to, co mam. Możliwe, że to zacznę przez ten weekend, ale trochę się boję, że jeżeli zacznę czytać i analizować, to już nigdy nie skończę :niewiem:
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca

Post#4 » 13 kwie 2018, o 21:53

Powodzenia!
Ja jestem osobiście za sposobem z rodzaju najpierw czytam całość i notuję sobie ew. uwagi, propozycje zmian, potem wszystko zebrane do kupy oceniam i wprowadzam bądź nie owe zmiany. I taki sposób mam na Alę, ale wiesz, ona krótsza jest.
Ale wydaje mi się, że redagując na bieżąco możesz się zaplątać, bo coś zmienisz, pojedziesz dalej, wyjdzie na to, że przez zmianę X wątek/zachowanie postaci czy coś nie pasuje w momencie Y, którego nie chciałaś z kolei zmieniać itd. if you know what I mean ;)
Tak czy siak trzymam kciuki! Straszniem ciekawa efektów! :3
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Post#5 » 14 kwie 2018, o 11:58

Wiersz nigdy nie jest dokończony.
Ale nie wyrzucaj do kosza, co stworzyłaś.
Dziś głupie, po latach całkiem ciekawa myśl.
Kosz to najgorsza rzecz. dostałem ich wiele.
Sensowna analiza.

Ot tak! Nie wiem czy pomogę.

Awatar użytkownika
Dziagdyś
Użytkownik zbanowany

Post#6 » 14 kwie 2018, o 11:58

Wiersz nigdy nie jest dokończony.
Kosz to najgorsza rzecz. dostałem ich wiele.
Sensowna analiza.

Ot tak! Nie wiem czy pomogę.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#7 » 19 kwie 2018, o 09:28

Zgadzam się :) "Odkładam" wszystko niewykorzystane, i same fragmenty, i pomysły, może kiedyś doczekają się lepszych czasów.

Przeredagowałam wczoraj niecałe 3k znaków. Mam odrobinę lenia, ale wcześniej przeczytałam sporą część tego, co mam do poprawienia, i przypomniałam sobie dokładnie, co i jak (to jest w ogóle ciekawe, ile jest się w stanie zapomnieć, gdy się nie pisze na bieżąco).

Wróć do „Dziennik literacki”