Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Literackie rozgrywki

Podejmij wyzwanie, wyznacz cel i dąż do niego! Dziennik pisania dla osób potrzebujących mobilizacji.
Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Literackie rozgrywki

Post#41 » 28 cze 2019, o 16:49

Jonasz1, dzięki, że zajrzałeś. Zgodzę się z tobą do pewnego stopnia.Chciałabym przeczytać to, czego być może, inni by nie chcieli. Wracając do opisu, ma poruszyć wyobraźnię czytelnika. Lem sięgał do wzorca Marylin Monroe,w moim przypadku musi być inny wzorzec. Zastanawiam się co byłoby zrozumiałe dla czytelnika, bo nie ma sensu odwoływać się do czegoś, czego czytelnik nie zna.

Awatar użytkownika
Jonasz1
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#42 » 28 cze 2019, o 17:29

Monika Żarska pisze:Jonasz1, dzięki, że zajrzałeś. Zgodzę się z tobą do pewnego stopnia.Chciałabym przeczytać to, czego być może, inni by nie chcieli. Wracając do opisu, ma poruszyć wyobraźnię czytelnika. Lem sięgał do wzorca Marylin Monroe,w moim przypadku musi być inny wzorzec. Zastanawiam się co byłoby zrozumiałe dla czytelnika, bo nie ma sensu odwoływać się do czegoś, czego czytelnik nie zna.

Nie jesteś w stanie dogodzić wszystkim bez uszczerbku na jakości Twojej sztuki...
Try to be good even when nobody's watching you

Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Literackie rozgrywki

Post#43 » 28 cze 2019, o 17:54

Jonasz1 pisze:
Monika Żarska pisze:Idzie powoli, ale idzie.Za dużo dialogów, za mało opisu, muszę coś z tym zrobić. Opisywanie wnętrza domu mam za sobą , zostaje okolica. Jakich użyć słów, by zainteresować opisem, może sięgnę do Lema, on zawsze miał sposoby na nudne opisy.
Nie liczę słów, bo to tak jak z ważeniem tylko na odwrót. Za mało napiszę nie liczę, a z wagą po obiedzie się nie ważę.

Swego czasu w uruchomieniu kreatywności pomogła mi wypowiedź Dukaja, a mianowicie "piszę to, co sam chciałbym czytać" :v

Bardzo poważam Dukaja.
Za jego tak różniste utwory.
Uważam, że jest filozofem na miarę Lema.
Piszę to, co chciałbym czytać.
Wydrapię sobie to na nadgarstkach.

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#44 » 29 cze 2019, o 02:14

Nie neguję Dukaja ani jego filozofii. Inspiruje.

Awatar użytkownika
Jonasz1
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#45 » 29 cze 2019, o 09:02

Dukaj jest dość ciężki w odbiorze. Nie pomaga wcale jego zamiłowanie do słowotwórstwa - kiedyś w jednym z wywiadów powiedział, że lubi używać słów, co do których ma przekonanie, że powinny istnieć.
Swoją drogą nigdy też nie ukrywał, że inspiruje się mocno Lemem.
Mocno ubolewam nad faktem zmiany formatu jego strony internetowej...

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#46 » 3 lip 2019, o 20:57

Jonasz1 pisze:Dukaj jest dość ciężki w odbiorze. Nie pomaga wcale jego zamiłowanie do słowotwórstwa - kiedyś w jednym z wywiadów powiedział, że lubi używać słów, co do których ma przekonanie, że powinny istnieć.
Swoją drogą nigdy też nie ukrywał, że inspiruje się mocno Lemem.
Mocno ubolewam nad faktem zmiany formatu jego strony internetowej...

Nie czytałam Dukaja. Dla porównania znalazłam w necie cytaty. Nie ten język, jest bardziej bezpośredni i dosadny. Mogę się mylić, to tylko cytaty.
Powieść, według Dukaja, ma być wysmakowana jak dobre cygaro. U Lema właśnie tak jest.
A mnie raczej chodziło o to jaki ma być opis, żeby zainteresował czytelnika, do jakich porównań i wzorców się uciec, żeby nie było monotonnie.Nie dysponuje aż tak bogatym warsztatem, więc nie porównywałam do niczego.

Awatar użytkownika
Jonasz1
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#47 » 3 lip 2019, o 22:08

Pan Jacek to trochę inna liga pisarska. Nie lepsza, ani nie gorsza - inna.

Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Literackie rozgrywki

Post#48 » 3 lip 2019, o 22:23

Amen.
Sposób pisania jest właściwy dla twórcy.
Idee mogą być wspólne.
Wgląd w nie jest, albo powinien być różny.
Jesteśmy indywidualnościami.

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#49 » 4 lip 2019, o 06:19

Jasne. Każdy ma swój styl pisania a z niektórych autorów warto naprawdę brać przykład.

Monika Żarska
lekki sztylet
lekki sztylet

Literackie rozgrywki

Post#50 » 10 lip 2019, o 22:48

Wprowadziłam drugiego narratora. To chyba popularny zabieg literacki.Kolejny rozdział pisze się mozolnie. Przeważają dialogi, więc przykładam się do opisów.

Wróć do „Dziennik literacki”