Amatorska książka - przygody bohaterów z gry komputerowej

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Mat1K
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 20 lip 2018, o 20:13

Witam,
Od małego uwielbiam grać w gry. Na początku były to proste wyścigówki czy inne tego typu. Potem w wieku nastoletnim przerosło się to w tytuły które posiadają dosyć rozwiniętą fabułę. Po kilku latach moim największym marzeniem było pisanie scenariuszy/historii do gier, aż do teraz. W chwili wolnej od pracy grałem w trylogię Mass Effect. Gra mnie tak bardzo wciągnęła, że aż postanowiłem zacząć pisać krótką kontynuację przygód bohaterów. Moje pytanie jest takie, czy mam skupić się na napisaniu całej książki, następnie na promowaniu jej, czy lepiej pisać kawałkami i wstawiać po jednym rozdziale na np. założonego przeze mnie bloga? Z góry dziękuje za odpowiedzi, sam nie jestem do końca pewny czy mi się uda coś sensownego napisać, ale mam ogromną chęć spróbowania.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#2 » 21 lip 2018, o 08:05

Najpierw coś napisz, a potem się zastanawiaj, gdzie wstawić. W dobie internetów zawsze jakiś czytelników znajdziesz, jeśli będzie niezłe. ;)
Możliwości jest dużo: fora literackie, blog, wattpad, wysyłanie znajomym po prostu mailem itd.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Mat1K
scyzoryk
scyzoryk

Post#3 » 21 lip 2018, o 10:07

No postanowiłem stworzyć bloga i będę wstawiał rozdziałami.

https://masseffectbook.blogspot.com/

Ujdzie ten blog pod względem graficznym?

Awatar użytkownika
Eneriston
Zdobywca Artefaktu 2017 i Komentator Miesiąca

Post#4 » 21 lip 2018, o 12:06

Jak dla mnie pod względem graficznym jest całkiem nieźle, ale odradzałabym pisanie na ciemnym tle. Dużo przyjemniej się czyta, gdy tło jest białe, a czcionka na przykład ciemnoszara i większa. Zastanowiłabym się też, czy nie byłoby lepiej, gdybyś zrezygnował z ramek po bokach, a zakładkę "o mnie" wstawił na samą górę, tak żeby na środku został sam tekst i nic nie rozpraszało potencjalnego czytelnika.
Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Mat1K
scyzoryk
scyzoryk

Post#5 » 21 lip 2018, o 12:55

W takim razie byłbym zmuszony szukać w ogóle innego szablonu bo zmienienie tylko tła postów na biały nie ma sensu bo wg mnie będzie nieestetycznie;/. Może polecacie jakiś szablon?

Awatar użytkownika
rogas
scyzoryk
scyzoryk

Post#6 » 10 sie 2018, o 13:50

Czołem!

Jeżeli nie pisałeś wcześniej nigdy żadnej fantastyki, albo w ogóle niczego, to moim zdaniem branie się od razu za książkę może nie być dobrym pomysłem.
Od siebie polecałbym raczej zacząć od napisania opowiadań, które mógłbyś publikować na poświęconych temu tematowi forach, jak np. właśnie Artefakty :) Czemu?
Po pierwsze - dostajesz dzięki temu feedback od społeczności, który pozwoli ci doskonalić warsztat pisarski. Wbrew pozorom napisać dobry, ciekawy tekst wcale nie jest łatwo i najczęściej trzeba zaliczyć najpierw kilka nieudanych 'wtop'. Masz okazję sprawdzić, czy ludzi w ogóle taki temat interesuje, jak odbierają twoje teksty, co sądzą o fabule, sposobie jej prowadzenia i pisarskim stylu :)
Po drugie - sama znajomość tych wszystkich dostępnych w sieci poradników dotyczących budowania fabuły, zapisu dialogów itp. zazwyczaj nie wystarcza. Trzeba ćwiczyć i to ćwiczyć bardzo dużo - pisać, publikować, czekać, aż ktoś wytknie błędy. I nie zrażać się, kiedy ktoś napisze, że coś jest źle, albo się nie podoba. Do krytyki trzeba podejść z chłodną głową i umieć wyciągać z niej wnioski.
No i teraz zadaj sobie pytanie, czy ze swoich pierwszych pisarskich prób chcesz od razu budować książkę, czy może lepiej zrobić taką wprawkę jakimś krótszym opowiadaniem. Wiem, że chcesz wprawdzie wstawiać książkę rozdziałami, ale to nie to samo. Patrząc na podobne projekty mam jednak wrażenie, że ludzie dużo mniej chętnie komentują i oceniają 'fragmenty', bo wolą 'zamknięte' historie - przynajmniej w moim osobistym odczuciu.

Powodzenia :)
http://mrogowski.pl
Blog o pisaniu.

Wróć do „Jak wydać książkę?”