Zarobki pisarzy

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
BarbaraW

Zarobki pisarzy

Post#11 » 7 sie 2014, o 09:39

Zarobki są faktycznie małe, ja osobiście pracuję na etacie i po pracy piszę swoje książki, a bardziej to książeczki :) Niestety muszę je wydawać za własne pieniądze w wydawnictwie ale jakoś się zwraca. Generalnie zarobek jest ale nie wydaję dużej ilości egzemplarzy. Plusem jest, że w wydawnictwie Poligraf robią korektę tekstu bo dla mnie to najgorsza robota.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Zobacz teksty użytkownika:

Zarobki pisarzy

Post#12 » 8 sie 2014, o 12:38

Barbaro, pozwolisz, że zapytam, jak ogólnie wyglądają Twoje wrażenia odnośnie Poligrafu? Różne opinie o tym wydawnictwie czytałam, sporo jest skrajnych - na przykład: http://www.grzegorzgawlik.pl/blog/iteml ... igraf.html.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

BarbaraW

Zarobki pisarzy

Post#13 » 11 sie 2014, o 14:50

Jeśli o mnie chodzi to wszystko było w porządku, terminy były takie jak ustaliliśmy, dystrybucją też się zajęli, nawet u mnie w miejscowości w księgarni była książka, a nie mieszkam w dużym mieście :)

Malinche
scyzoryk
scyzoryk

Zarobki pisarzy

Post#14 » 21 sie 2014, o 18:26

Pamiętam tę aferę z Malanowską! Najgorsze jest to, że ja rozumiem, o co jej chodzi, ale niestety nie uważam, żeby państwo było tą instytucją, która powinna rozwiązać jej problem. Nie ma na tak podstawowe rzeczy, jak służba zdrowia i edukacją i nie żebym odbierała wagi kulturze, ale umówmy się, doznania artystyczne w piramidzie potrzeb Masłowa nie znalazłyby się zbyt wysoko. Tak więc wolałabym, żeby państwo skupiło się na stypendiach na naukowców i podwyżkach dla nauczycieli, niż na promowaniu pisarzy, kiedy gusta są bardzo różne, ale zdrowie wszyscy mamy takie samo. Kto mi powie, co jest uniwersalnie wartościowe i piękne, a co miałkie i płytkie? Dla jednych Malanowska może być geniuszem, dla innych - taką sobie pisarzyną. Kto i jak to zmierzy, kto zdecyduje, komu co się należy?

Niestety cała jej wypowiedź była strasznie nieprzemyślana. Każdemu się zdarza - gorzej, że jej zdarzyło się publicznie.

araksol
użytkownik nieaktywny

Zarobki pisarzy

Post#15 » 9 paź 2014, o 01:28

Ile zarabiają pisarze nie wiem. Wiem, że na poezji zarobić trudno. Ja sprzedałam 3 tomiki. Jeszcze gorzej jest z aforyzmami , bo nie sprzedałam ani jednego. Udało mi sie sprzedać kilka antologii haiku. Wszystkie pozycje wydawałam we własnym zakresie...

Matey
scyzoryk
scyzoryk

Zarobki pisarzy

Post#16 » 9 paź 2014, o 20:19

Niegdyś chciałem wydać sam książkę w 3 częściach, jednak jak słyszę strasznie z tym ciężko? Szkoda, miało się te marzenia ;)
Poza tym brak mi tej zawziętości, by to zakończyć i jeszcze to, co dotychczas napisałem (80 stron) jest w takim stanie, że większość zapewne złapałaby się za głowę, a chęć jej wydania wezbrała mnie gdy zacząłem ją pisać - jeszcze w liceum.
Żyj dobrocią a Cię zdepczą,
żyj miłością a Cię wyśmieją,
żyj nadzieją a zostanie Ci ona odebrana
bowiem człowiek najgorszą jest z bestii.

Tardis
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zarobki pisarzy

Post#17 » 23 paź 2014, o 20:09

A orientuje się ktoś jak to jest z zarobkami reżyserów?

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Zarobki pisarzy

Post#18 » 31 paź 2014, o 21:46

Um, raczej nie. Nie ten temat, a zdecydowanie nie to forum.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Zarobki pisarzy

Post#19 » 12 gru 2014, o 15:04

Podobno Magdalena Kozak, ex-lekarz, wynegocjowała z wydawnictwem wydającym jej książki sumę 1 zł od sprzedanego egzemplarza. Ale może to nieprawdziwa plotka. Może słynny błąd rzędu wielkości. Czyżby 10 zł?
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

Linden6790
scyzoryk
scyzoryk

Zarobki pisarzy

Post#20 » 13 maja 2016, o 10:56

Kultura w Polsce jest marginesem i tak będzie dopóki poziom życia w kraju nie wzrośnie. Lepszy poziom życia pozwala na rozwój kultury bo i odbiorców jest więcej. Najgorsze jest to, że mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest kultura, jak ważna jest, przede wszystkim, wszelkiego rodzaju sztuka. I to co również jest ważne: ludzie tracą wrażliwość. Nie myślą, nie kontemplują, nie zatrzymują się na chwilę, nie czują połączenia z natura, i ze znaczeniem życia. Żyjemy w czasach informacji i posiadania. szybko, szybko, info, info, info, kupuj, żryj, kupuj, żryj, kupuj, żryj, ... I to się liczy. Ma być krótko i na temat bo zwykły kowalski nie będzie chciał czytać więcej niz jedno zdanie i to w tym kierunku idzie. Nie wiem ile czasu potrzeba żeby coś się u nas w tym temacie zmieniło.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Zarobki pisarzy

Post#21 » 13 maja 2016, o 16:45

Żyjemy w czasach informacji i posiadania. szybko, szybko, info, info, info, kupuj, żryj, kupuj, żryj, kupuj, żryj, ... I to się liczy.
Niestety, a całkowite dno jest wówczas, gdy się tego w ogóle nie dostrzega.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Zarobki pisarzy

Post#22 » 13 maja 2016, o 17:45

Dziś w radio słuchałem audycję, w której wypowiadał się pan Cejrowski. Utrzymywał, że na swoich książkach zarobił miliony dolarów ;)) . Nie wiem, czy swoją wypowiedź traktował w kategorii żartu, czy w innej formule. Tak czy siak, co do zarobków pisarzy, z tego, co wiem, początkujący pisarz (tematyka obyczajowa) za pierwszą książkę z reguły dostaje przysłowiowe grosze (na książce wpierw musi zarobić wydawca, hurtownie, inni pośrednicy itd.) Dopóki nie wyrobi się sobie nazwiska na rynku, pisanie nie jest dochodowym zajęciem.
Matt C.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Zarobki pisarzy

Post#23 » 13 maja 2016, o 18:08

Myślę, że Cejrowski nie ma na co narzekać w porównaniu z pewnie większością polskich pisarzy np. fantastyki, na jego stronie wisi informacja, że sprzedał już ponad 500 tysięcy egzemplarzy, więc to raczej ładna sumka. Ale w fantastyce też są takie konkretne liczby na kontach paru autorów, Pilipiuk przekroczył próg 600 tys. egzemplarzy (czytałam w jakimś wywiadzie). Czy to dużo jako dorobek kilku lat? Sapkowski sprzedał ponad 200 tysięcy sztuk nowego Wiedźmina w pierwszy rok po publikacji (szukałam, ile ogólnie sprzedał egzemplarzy wszystkich części Wiedźmina, ale nie znalazłam).
Tylko, szczerze, te liczby mogą smucić, jeżeli porównać je z bestsellerami... Wiecie, ile w 2013 roku sprzedano Greya? Ponad 600 tysięcy egzemplarzy. Tak, w rok.
(Zestawienie z http://wyborcza.pl/1,75517,15476854,Lis ... Bog_i.html)

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Zarobki pisarzy

Post#24 » 30 kwie 2019, o 15:30

Mi się wydaje, że jak się ktoś nastawia na zarobki, to się odstawi bardzo szybko. Nie lepiej, jak to zostaje w granicach hobby?Względnie miłego prezentu po latach starań? Poza tym, promocja to nie jest lekka sprawa. Myślę, że te 16 zł może się tylko wydawać dużą kwotą, ale tak naprawdę żyjemy w czasach, że bez promocji pisarz ma niewielką szansę by zaistnieć. Oczywiście ta promocja bywa nieuczciwa, pozytywne opinie na temat książki pod sprzedaż. Trzeba się z tym liczyć, ale to działa...geez w lodówce mojej matki są zawsze reklamowane produkty. Ludzie sobie sprawy nie zdają z tego, jak są podatni na manipulacje. Więc te 2 zł, chłopie, co ja Ci mogę powiedzieć na pocieszenie? Może tyle, że najpierw to będzie 2 zł, potem 4 zł, potem może 6 zł. Głowa mnie boli od tych porywająco wysokich sum. Hehe, dlatego osobiście wolę pisanie traktować jak hobby. Ale życzę powodzenia, są tacy, którym się udaje.

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Zarobki pisarzy

Post#25 » 1 maja 2019, o 01:08

Wydałam dotychczas dziewięć książek, lecz gdyby przyszło mi żyć tylko z tantiem, to niestety nie byłoby łatwo.
Najwięcej zawsze mówią ci, którzy nie mają nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Zarobki pisarzy

Post#26 » 3 maja 2019, o 23:59

Kurczę, albo mam zaniki pamięci, ale posta powyżej nie mogłam napisać 30.04.2019 bo byłam w górach na majówce, bez zasięgu. Itp itd...niemniej to chyba mój post bo to o matce i lodówce się zgadza hehe. Normalnie nie wiem jak to się mogło stać....

Haniu gratuluję! Nie wiedziałam że tak dużo książek wydałaś. Osobiście porzuciłam chęć wydania w wydawnictwie. Zresztą ostatnio mam zanik weny, bo przeczytałam "Grę o tron" i Martina dzieło dało mi do zrozumienia, że moimi "dziełami" mogę co najwyżej... tyłek i te sprawy. Ale wracając do topiku, pisarze w Polsce chyba nie mają szans by z twórczości żyć. Na palcach by można policzyć.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Zarobki pisarzy

Post#27 » 4 maja 2019, o 10:12

Anna Nazabi pisze:Kurczę, albo mam zaniki pamięci, ale posta powyżej nie mogłam napisać 30.04.2019 bo byłam w górach na majówce, bez zasięgu. Itp itd...niemniej to chyba mój post bo to o matce i lodówce się zgadza hehe. Normalnie nie wiem jak to się mogło stać...

To był tak zwany bump ;) Przypomniałam sobie o tej opcji i skorzystałam z niej kilka razy w tym tygodniu w paru fajnych, zapomnianych rematach (polecam, opisałam ją tutaj: viewtopic.php?f=103&t=7167).

Hanna Greń pisze:Wydałam dotychczas dziewięć książek, lecz gdyby przyszło mi żyć tylko z tantiem, to niestety nie byłoby łatwo.

Kurcze, i to jest strasznie smutne. Dziesięć książek to już spory dorobek i można by się spodziewać, że przy tylu wychodzą jakieś sensowne zyski.

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Zarobki pisarzy

Post#28 » 4 maja 2019, o 17:30

Replika nie jest dużym wydawnictwem. Ma małe nakłady i kiepskie zasięgi. W dużym wydawnictwie wyglądało by to inaczej.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Zarobki pisarzy

Post#29 » 4 maja 2019, o 18:11

Hanna Greń pisze:Replika nie jest dużym wydawnictwem. Ma małe nakłady i kiepskie zasięgi. W dużym wydawnictwie wyglądało by to inaczej.

Szkoda. Mimo wszystko wydaje mi się, że możesz być z siebie dumna: masz już na koncie niejedną książkę, z tego, co sprawdzałam kiedyś np. na LC, to większość czytelników sobie chwali i ocenia pozytywnie, można Cię znaleźć na stronie Empiku itp. To zawsze jakiś sukces, jak na nasz polski wydawniczy rynek, niestety sukces raczej w kwestii własnej satysfakcji, niż zarobkowej.
Taki mały off-top: całkiem ładne okładki te Twoje książki mają! :kocham2: :kocham3:
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Zarobki pisarzy

Post#30 » 4 maja 2019, o 18:28

Tak, okładki ma Replika śliczne. Zwłaszcza ostatnio, kiedy zrezygnowali z hasła "baba na okładce musi być". :P

Wróć do „Jak wydać książkę?”