Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Zarobki pisarzy

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Zarobki pisarzy

Post#21 » 13 maja 2016, o 16:45

Żyjemy w czasach informacji i posiadania. szybko, szybko, info, info, info, kupuj, żryj, kupuj, żryj, kupuj, żryj, ... I to się liczy.
Niestety, a całkowite dno jest wówczas, gdy się tego w ogóle nie dostrzega.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Zarobki pisarzy

Post#22 » 13 maja 2016, o 17:45

Dziś w radio słuchałem audycję, w której wypowiadał się pan Cejrowski. Utrzymywał, że na swoich książkach zarobił miliony dolarów ;)) . Nie wiem, czy swoją wypowiedź traktował w kategorii żartu, czy w innej formule. Tak czy siak, co do zarobków pisarzy, z tego, co wiem, początkujący pisarz (tematyka obyczajowa) za pierwszą książkę z reguły dostaje przysłowiowe grosze (na książce wpierw musi zarobić wydawca, hurtownie, inni pośrednicy itd.) Dopóki nie wyrobi się sobie nazwiska na rynku, pisanie nie jest dochodowym zajęciem.
Matt C.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Zarobki pisarzy

Post#23 » 13 maja 2016, o 18:08

Myślę, że Cejrowski nie ma na co narzekać w porównaniu z pewnie większością polskich pisarzy np. fantastyki, na jego stronie wisi informacja, że sprzedał już ponad 500 tysięcy egzemplarzy, więc to raczej ładna sumka. Ale w fantastyce też są takie konkretne liczby na kontach paru autorów, Pilipiuk przekroczył próg 600 tys. egzemplarzy (czytałam w jakimś wywiadzie). Czy to dużo jako dorobek kilku lat? Sapkowski sprzedał ponad 200 tysięcy sztuk nowego Wiedźmina w pierwszy rok po publikacji (szukałam, ile ogólnie sprzedał egzemplarzy wszystkich części Wiedźmina, ale nie znalazłam).
Tylko, szczerze, te liczby mogą smucić, jeżeli porównać je z bestsellerami... Wiecie, ile w 2013 roku sprzedano Greya? Ponad 600 tysięcy egzemplarzy. Tak, w rok.
(Zestawienie z http://wyborcza.pl/1,75517,15476854,Lis ... Bog_i.html)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Zarobki pisarzy

Post#24 » 6 cze 2016, o 21:38

Mi się wydaje, że jak się ktoś nastawia na zarobki, to się odstawi bardzo szybko. Nie lepiej, jak to zostaje w granicach hobby?Względnie miłego prezentu po latach starań? Poza tym, promocja to nie jest lekka sprawa. Myślę, że te 16 zł może się tylko wydawać dużą kwotą, ale tak naprawdę żyjemy w czasach, że bez promocji pisarz ma niewielką szansę by zaistnieć. Oczywiście ta promocja bywa nieuczciwa, pozytywne opinie na temat książki pod sprzedaż. Trzeba się z tym liczyć, ale to działa...geez w lodówce mojej matki są zawsze reklamowane produkty. Ludzie sobie sprawy nie zdają z tego, jak są podatni na manipulacje. Więc te 2 zł, chłopie, co ja Ci mogę powiedzieć na pocieszenie? Może tyle, że najpierw to będzie 2 zł, potem 4 zł, potem może 6 zł. Głowa mnie boli od tych porywająco wysokich sum. Hehe, dlatego osobiście wolę pisanie traktować jak hobby. Ale życzę powodzenia, są tacy, którym się udaje.

Wróć do „Jak wydać książkę?”