Stała cena książek?

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Szarl
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Stała cena książek?

Post#21 » 15 mar 2017, o 20:59

No ale podejrzewam, że jego środowisko to lobbowało, PLUS no za czasów Ewki i Donka nikt za przeforsowanie tego na poważnie się nie zabrał, a to coś jednak oznacza.
"I'm not a bitch. I am THE Bitch. And for you I'm Ms. Bitch!"

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Stała cena książek?

Post#22 » 15 mar 2017, o 21:05

Nie orientuję się, więc się dla bezpieczeństwa nie wypowiem :mrgreen: Nie interesowałam się tym szczególnie, wiem tyle, że pomysł wyszedł od Polskiej Izby Książki.
Szkoda, że, ktokolwiek to nie był, wyjął tę ustawę z szuflady. Powinna w niej pozostać.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Szarl
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Stała cena książek?

Post#23 » 15 mar 2017, o 21:08

No ale jak wyżej, karakan chce wprowadzić narodowy socjalizm, więc ta ustawka idealnie by się wpisywała :D.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Stała cena książek?

Post#24 » 16 mar 2017, o 01:44

Oba rządy chciały to przeforsować, ale tylko obecnemu się to udało. Tuseki Kaczek w jednej lini ;)
Pozostaje nam tylko kombinować. Tak,nie ma mowy o antykwariatach w tej ustawie, a to mnie martwi.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Stała cena książek?

Post#25 » 16 mar 2017, o 08:59

Camenne pisze:Wiesz, Szarl, ale akurat rzeczywiście ta ustawa była pierwszy raz proponowana w 2014, więc coś tu jest srogo nie tak i to sięga jeszcze bardziej wstecz niż obecne rządy.

Kolejne rządy różne durne pomysły miały, nie ma co ukrywać. Ale nikt nie miał zamiaru wprowadzać w życie ustaw łamiących naszą Konstytucję. Szarl ma rację - to jest reżim. W wolnym kraju jest wolny rynek. A ta ustawa nokautuje wolny rynek wydawniczy.
Cam, nie wiedziałam, że dotyczy to też podręczników. To przykre jest, bo mamy jednak leniwy naród. Elektorat obecnego rządu śpi, a przecież po ich kieszeniach też uderzy.

A tak na rozluźnienie (będzie mocno politycznie) - po sieci krąży mem o "prawdziwym powodzie wprowadzenia stałych cen książek". Jest to rzeczywiste zdjęcie książki Jarosława z wystawy księgarni, która z bodajże 34,99 została przeceniona na 9,50 :)
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Mariusz_Kocon
scyzoryk
scyzoryk

Stała cena książek?

Post#26 » 16 mar 2017, o 11:20

Rynek wydawniczy, a raczej handel dziełami pisanymi, jest dziwny z samego poziomu płatności za tekst, druk, kolportaż...

Wydawnictwo angażuje swój kapitał, ale:
Preferowany termin zapłaty za druk? Sześć miesięcy od odebrania gotowej książki.
Rozliczenie kolportażu z firmami pośredniczącymi? Kwartalnie, często co sześć miesięcy... zwroty, zniszczenia, nadwyżki...
Cena hurtowa, oferowana przez wydawnictwo? 50% ceny widniejącej na okładce...

Sztywna cena = sztywny zysk...
oby dla piszących (zysk)... inaczej... znajdziemy się wśród "sztywnych"...

Awatar użytkownika
Camenne

Stała cena książek?

Post#27 » 17 mar 2017, o 09:44

Liusah pisze:
Camenne pisze:Wiesz, Szarl, ale akurat rzeczywiście ta ustawa była pierwszy raz proponowana w 2014, więc coś tu jest srogo nie tak i to sięga jeszcze bardziej wstecz niż obecne rządy.

Kolejne rządy różne durne pomysły miały, nie ma co ukrywać. Ale nikt nie miał zamiaru wprowadzać w życie ustaw łamiących naszą Konstytucję. Szarl ma rację - to jest reżim. W wolnym kraju jest wolny rynek. A ta ustawa nokautuje wolny rynek wydawniczy.
Cam, nie wiedziałam, że dotyczy to też podręczników. To przykre jest, bo mamy jednak leniwy naród. Elektorat obecnego rządu śpi, a przecież po ich kieszeniach też uderzy.

A tak na rozluźnienie (będzie mocno politycznie) - po sieci krąży mem o "prawdziwym powodzie wprowadzenia stałych cen książek". Jest to rzeczywiste zdjęcie książki Jarosława z wystawy księgarni, która z bodajże 34,99 została przeceniona na 9,50 :)

Nie sposób się z tym nie zgodzić :D Bo fakt, że dopiero teraz ta ustawa ma realne szanse na wejście, ale mnie to zbiorowe szaleństwo nawet bardziej zaczęło przerażać, gdy przejrzałam artykuły z 2014 (trochę interesowałam się wtedy tą sprawą). Od obecnego rządu bym się spodziewała takich projektów, ale nie po wcześniejszym i nie po środowisku artystycznym. To drugie wręcz sprowokowało rozwój sprawy, bo głośna akcja „Polska książka potrzebuje ratunku” powstała właśnie w kręgach artystów i wydawców, a list otwarty do premier Kopacz za jednolitą ceną książek, który podpisała m.in. Krystyna Janda (która w tym towarzystwie rozbawia mnie chyba najbardziej), bardzo napędziła prace nad projektem ustawy. http://audiowizualni.pl/index.php/apele ... je-ratunku

Samo środowisko artystów, autorów i wydawców uważa lub uważało, że ta ustawa to ratunek dla rynku książki i czytelnictwa, a to jest dla mnie kuriozum. Za ustawą jest np. Zysk i s-ka, co nie dziwi, bo takiemu gigantowi pewnie nie obetnie to znacząco przychodów (zwłaszcza, że wydaje tak nośne nazwiska jak Michalak), i wydawnictwo Czarne. Podejrzewam, że razem z internetowymi księgarniami i mniejszymi stacjonarnymi taka ustawa położyłaby też mniejszych wydawców.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Liusah

Stała cena książek?

Post#28 » 17 mar 2017, o 13:41

Zajrzałam na linka. Rozbroiła mnie ich argumentacja. Czy naprawdę ci, co to stworzyli myślą, że jak książki podrożeją, to ludzie czytający obecnie np. Harlequiny przerzucą się na Dukaja, bo cena będzie podobna? Albo że księgarnie przestaną upadać? A już obniżka cen, to mnie rozwaliła. Ludzie będą kupować mniej książek i tyle. Czytanie nie jest modne ani wartościowe w świetle dzisiejszych czasów. Przypomniała mi się ACTA. Bo ona też ograniczała. Niektórzy myślą, że jak ograniczą, to będzie dobrze. Jasne, że nie będzie, a na pewno nie w Polsce. Polak znajdzie kruczek.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Szarl
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Stała cena książek?

Post#29 » 17 mar 2017, o 20:16

Dla pocieszenia dodam, że w Izraelu coś takiego wprowadzili. Po roku, jak padło ok. 1/3 księgarni i sprzedaż książek spadła ponad 20% cofnęli te zmiany ;).

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Stała cena książek?

Post#30 » 18 mar 2017, o 09:08

W kręgu moich znajomych czytanie wcale nie jest niemodne itd., ale podejrzewam, że po czymś takim osoby ceniące sobie papierowe wydanie przestaną odwiedzać księgarnie, a przerzucą się na szukanie po necie, gdzie można ebooka ściągnąć...
I zgadzam się ze słowami Liusah.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak wydać książkę?”