Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Wydawnictwa - lista wydawców z uwzględnieniem różnych gatunków

Dyskusje o polskim rynku wydawniczym, wydawnictwach, konkursach literackich i innych powiązanych tematach. Jak tworzyć konspekt, do których wydawców wysyłać propozycję wydawniczą? Jak, co i gdzie wydać.
Fenrir
redaktor prowadzący Fantazmatów
Zobacz teksty użytkownika:

Wydawnictwa

Post#16 » 7 lis 2016, o 17:17

No to się zdecyduj - albo bierzesz koszta (niemałe!) na siebie, albo bierzesz to, co dostajesz od wydawcy (określone w umowie, więc wiesz, na co się piszesz). Wydawnictwo to zwykła firma, i jako taka ma jeszcze stałe koszta funkcjonowania: wynajem biura, rachunki, podatki, nawet pani sprzątaczce zapłacić trzeba. Nie wspominając o zapłacie dla osób pracujących nad tekstem i samego autora - i z tego jeszcze trzeba wygrzebać tyle, żeby można było wydać kolejne tytuły, bo nie można ciągle wydawać z zerowym bilansem, bo tak się po prostu nie da.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Wydawnictwa

Post#17 » 7 lis 2016, o 18:54

Fenrir pisze:No to się zdecyduj - albo bierzesz koszta (niemałe!) na siebie, albo bierzesz to, co dostajesz od wydawcy (określone w umowie, więc wiesz, na co się piszesz). Wydawnictwo to zwykła firma, i jako taka ma jeszcze stałe koszta funkcjonowania: wynajem biura, rachunki, podatki, nawet pani sprzątaczce zapłacić trzeba. Nie wspominając o zapłacie dla osób pracujących nad tekstem i samego autora - i z tego jeszcze trzeba wygrzebać tyle, żeby można było wydać kolejne tytuły, bo nie można ciągle wydawać z zerowym bilansem, bo tak się po prostu nie da.

Wiem na jakich zasadach funkcjonują firmy. I tu byłbym skłonny się z Tobą zgodzić. Chodzi mi tylko o to, że te pieniądze dla debiutanta to naprawdę marnych kilka złotych od egzemplarza. Podczas gdy dla w miarę uznanego nazwiska zawsze znajdzie się okrąglejsza sumka. Nie ma tu równego traktowania, a bywa, że i ten trochę bardziej uznany autor dostaje większe pieniążki nawet za średniawkę spod swego pióra, a tylko dlatego dostaje, że on to on ;) 

Jeśli chodzi o mnie, to nie muszę się decydować, bo nie mam takiej potrzeby. Szkoda mi tylko tych młodych autorów. I tyle.

Matt C.

Fenrir
redaktor prowadzący Fantazmatów

Wydawnictwa

Post#18 » 7 lis 2016, o 21:13

Ale to się nie bierze z powietrza - mamy BARDZO kapryśny rynek, i szansa, że debiutant lub ogólnie mało znany autor przyniesie złote góry jest znikoma. Gdyby kultura czytania była u nas inna, to inaczej wyglądałyby zarówno szanse, jak i zarobki debiutantów. A jest jak jest - sprzedanie 3k egzemplarzy tytułu w blisko czterdziestomilionowym kraju uważane jest za sukces, od 10k mówimy o bestsellerze...

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Wydawnictwa

Post#19 » 10 lis 2016, o 14:40

A jest jak jest - sprzedanie 3k egzemplarzy tytułu w blisko czterdziestomilionowym kraju uważane jest za sukces, od 10k mówimy o bestsellerze...

Ech, i to jest bardzo smutne. Ciekawe, czy gdyby książki były tańsze, to sprzedaż byłaby większa, czy to jednak nie zrobiłoby różnicy ze względu na czytelnictwo, które jest, jakie jest.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Wydawnictwa

Post#20 » 14 lis 2016, o 20:33

Wydaje się, że różnica byłaby tylko w przypadku niższych cen i większej promocji czytelnictwa, Cam. 

Zastanawiam się czasami nad tym, czy przypadkiem czytelnictwo nie spada dlatego, że na świat wydawane są dość często dzieła o marnym poziomie literacko-fabularnym. Czytelnik nie lubi się nudzić, a mając do wyboru kolejną "sztampową" książkę czy serial w telewizji, wybierze serial, za który prawie nic nie płaci (może poza abonamentem TV)... 

Taka jest, według mnie, smutna, naga prawda.

"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Wydawnictwa

Post#21 » 20 sty 2017, o 17:09

Zaktualizowałam listę wydawnictw wydających fantastykę: http://www.artefakty.pl/gdzie-wydawac-fantastyke. Korzystajcie ;)) 

Poprzednia była mocno przeterminowana (może przesadę, ale mam wrażenie, że wykreśliłam ponad połowę listy z 2014 roku).

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Wróć do „Jak wydać książkę?”