Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska
Posty: 5078

Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Post#1 » 30 sty 2017, o 10:54

Postanowiłam opublikować na forum portalowy artykuł - bo aktualnie portal jest wyłączony - zawierający listę wydawnictw, które wydają fantastykę.
Niestety wersja z 2014 roku bardzo szybko się zdezaktualizowała, sama nie miałam wtedy świadomości, jak bardzo potrafi zmienić się ten rynek. Niektóre wydawnictwa przestały istnieć, a część np. przestała przyjmować propozycje wydawnicze. Pojawiły się za to nowe wydawnictwa np. Genius Creations.

A więc napisałeś powieść, uważasz, że jest gotowa, i chcesz zaprezentować ją światu.
Od czego warto zacząć? Oczywiście od rozejrzenia się po rynku wydawniczym. Informacje o wydawnictwach można sprawdzić na kilka sposobów, jednak łączy je jedno – należy uzbroić się w cierpliwość i szukać, czytać, sprawdzać…

My, wychodząc naprzeciw tej potrzebie, zaktualizowaliśmy naszą starą listę wydawnictw wydających fantastykę, która pochodziła z, bagatela, 2014 roku [na forum znajdziecie pod tym linkiem]. Od tamtej pory na rynku pojawiło się kilka nowych wydawnictw, ale także parę zamknięto.

 1. Drageus
  Wydawnictwo zainteresowanie głównie science-fiction. Propozycje wydawnicze należy wysyłać drogą elektroniczną wraz ze streszczeniem.

 2. Czwarta Strona
  Wydawnictwo przyjmuje propozycje wydawnicze w formie wydruku lub mailowo.

 3. Fabryka Słów
  Propozycje wydawnicze należy wysyłać drogą elektroniczną. Wydawnictwo odpowiada jedynie autorom, z którymi jest chętne nawiązać współpracę. Obecnie zorientowana raczej na postapo niż stricte fantasy.

 4. Insignis
  Brak informacji o sposobach dostarczania propozycji wydawniczej — prawdopodobnie najlepiej kontaktować się mailowo i wysyłać standardowo fragment powieści, konspekt oraz opis autora.

 5. Genius Creations
  Wydawnictwo prosi o wysłanie całości tekstu, krótkiej notki o autorze oraz streszczenie na adres mailowy.

 6. Foskal: Uroboros oraz W.A.B.
  Wydawnictwo przyjmuje propozycje wydawnicze wyłącznie w formie papierowej. Do tekstu należy dołączyć krótką informację o autorze, dane kontaktowe oraz notkę o tekście. Wydawnictwo otwarcie zaprasza do współpracy debiutantów. Deklarowany czas rozpatrywania propozycji wynosi około trzech miesięcy.

 7. Muza SA
  Propozycje wydawnicze należy wysyłać w formie elektronicznej. Wydawnictwo prosi o wysłanie całości wraz ze streszczeniem lub konspektem i informacją o autorze.

 8. Otwarte
  Propozycje wydawnicze należy wysyłać mailowo, dołączając informację o autorze, streszczenie, informację o targecie oraz gatunku oraz całość tekstu.

 9. Publicat: Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Książnica
  Wydawnictwo przyjmuje propozycje wydawnicze opatrzone odpowiednim tytułem w temacie e-maila („Propozycja wydawnicza + tytuł”). Wraz z tekstem należy nadesłać krótkie streszczenie, ilość znaków ze spacjami, grupa docelowa czytelników oraz informację o autorze.

 10. Replika
  Propozycje wydawnicze można nadsyłać w wersji wraz z krótką informacją o autorze i notką o tekście (opis, streszczenie).

 11. SQN
  Propozycje wydawnicze należy wysyłać w formie elektronicznej. Wydawnictwo prosi o wysłanie całości wraz ze streszczeniem, informacją o książce i informacją o autorze.

Dodatkowo warto wiedzieć, że poniższe wydawnictwa zawiesiły przyjmowanie propozycji wydawniczych, nie wydają polskich autorów bądź wydają jedynie autorów o wyrobionym nazwisku:

 1. Initium

 2. Prószyński — obecnie nie wydaje fantastyki

 3. Mag

 4. Supernowa

 5. Wydawnictwo Literackie
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Jak wydać książkę?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości