Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Dyskusje o polskim rynku wydawniczym, wydawnictwach, konkursach literackich i innych powiązanych tematach. Jak tworzyć konspekt, do których wydawców wysyłać propozycję wydawniczą? Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6510
Zobacz teksty użytkownika:

Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Post#1 » 30 sty 2017, o 10:54

Postanowiłam opublikować na forum portalowy artykuł - bo aktualnie portal jest wyłączony - zawierający listę wydawnictw, które wydają fantastykę.  

Niestety wersja z 2014 roku bardzo szybko się zdezaktualizowała, sama nie miałam wtedy świadomości, jak bardzo potrafi zmienić się ten rynek. Niektóre wydawnictwa przestały istnieć, a część np. przestała przyjmować propozycje wydawnicze. Pojawiły się za to nowe wydawnictwa np. Genius Creations.  

 

A więc napisałeś powieść, uważasz, że jest gotowa, i chcesz zaprezentować ją światu. 

Od czego warto zacząć? Oczywiście od rozejrzenia się po rynku wydawniczym. Informacje o wydawnictwach można sprawdzić na kilka sposobów, jednak łączy je jedno – należy uzbroić się w cierpliwość i szukać, czytać, sprawdzać… 

My, wychodząc naprzeciw tej potrzebie, zaktualizowaliśmy naszą starą listę wydawnictw wydających fantastykę, która pochodziła z, bagatela, 2014 roku [na forum znajdziecie pod tym linkiem]. Od tamtej pory na rynku pojawiło się kilka nowych wydawnictw, ale także parę zamknięto. 

 

 1. Drageus 

  Wydawnictwo zainteresowanie głównie science-fiction. Propozycje wydawnicze należy wysyłać drogą elektroniczną wraz ze streszczeniem. 

   

 2. Czwarta Strona 

  Wydawnictwo przyjmuje propozycje wydawnicze w formie wydruku lub mailowo.  

   

 3. Fabryka Słów 

  Propozycje wydawnicze należy wysyłać drogą elektroniczną. Wydawnictwo odpowiada jedynie autorom, z którymi jest chętne nawiązać współpracę. Obecnie zorientowana raczej na postapo niż stricte fantasy.  

   

 4. Insignis 

  Brak informacji o sposobach dostarczania propozycji wydawniczej — prawdopodobnie najlepiej kontaktować się mailowo i wysyłać standardowo fragment powieści, konspekt oraz opis autora. 

   

 5. Genius Creations 

  Wydawnictwo prosi o wysłanie całości tekstu, krótkiej notki o autorze oraz streszczenie na adres mailowy. 

   

 6. Foskal: Uroboros oraz W.A.B. 

  Wydawnictwo przyjmuje propozycje wydawnicze wyłącznie w formie papierowej. Do tekstu należy dołączyć krótką informację o autorze, dane kontaktowe oraz notkę o tekście. Wydawnictwo otwarcie zaprasza do współpracy debiutantów. Deklarowany czas rozpatrywania propozycji wynosi około trzech miesięcy. 

   

 7. Muza SA 

  Propozycje wydawnicze należy wysyłać w formie elektronicznej. Wydawnictwo prosi o wysłanie całości wraz ze streszczeniem lub konspektem i informacją o autorze. 

   

 8. Otwarte 

  Propozycje wydawnicze należy wysyłać mailowo, dołączając informację o autorze, streszczenie, informację o targecie oraz gatunku oraz całość tekstu. 

   

 9. Publicat: Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Książnica 

  Wydawnictwo przyjmuje propozycje wydawnicze opatrzone odpowiednim tytułem w temacie e-maila („Propozycja wydawnicza + tytuł”). Wraz z tekstem należy nadesłać krótkie streszczenie, ilość znaków ze spacjami, grupa docelowa czytelników oraz informację o autorze. 

   

 10. Replika 

  Propozycje wydawnicze można nadsyłać w wersji wraz z krótką informacją o autorze i notką o tekście (opis, streszczenie). 

   

 11. SQN 

  Propozycje wydawnicze należy wysyłać w formie elektronicznej. Wydawnictwo prosi o wysłanie całości wraz ze streszczeniem, informacją o książce i informacją o autorze.

 

Dodatkowo warto wiedzieć, że poniższe wydawnictwa zawiesiły przyjmowanie propozycji wydawniczych, nie wydają polskich autorów bądź wydają jedynie autorów o wyrobionym nazwisku: 

 

 1. Initium 

   

 2. Prószyński — obecnie nie wydaje fantastyki 

   

 3. Mag 

   

 4. Supernowa 

   

 5. Wydawnictwo Literackie

CYRT

Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Post#2 » 7 wrz 2019, o 14:57

Debiutantów i początkujących pisarzy wydaje również wydawnictwo BIBLIOTEKARIIUM. Wydają w normalnym, cywilizowanym trybie tzn. nie wyciągają łapy po kasę autora :) (żadne tam vanity, współfinansowanie, ani inne durne wynalazki). Oferty wydawnicze można słać na adres redakcja@bibliotekarium.pl lub redakcja.bibliotekarium@gmail.com

Rebi33

Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Post#3 » 17 wrz 2019, o 17:13

CYTR, doprawdy? Wystarczy sprawdzić ich ofertę.  

 

Nie wszystkie propozycje wydawnicze, z którymi zgłaszają się do nas autorzy, spełniają kryteria serii. Nie wszystkie możemy też w pełni finansować. Dlatego proponujemy również wydawanie książek na zasadach współfinansowania. Pracować będą przy nich ci sami doświadczeni redaktorzy i specjaliści, co przy RUBIEŻACH RZECZYWISTOŚCI. A do dystrybucji współfinansowanych książek w ramach serii UKRYTE ŚWIATY użyjemy tych samych kanałów.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6510
Zobacz teksty użytkownika:

Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Post#4 » 17 wrz 2019, o 17:21

Myślę, że już po samym fakcie robienia szeptanki na forum i po bardzo niedbale zrobionej stronie internetowej widać, że to nie jest najbardziej poważnie podchodzące do sprawy wydawnictwo.

Awatar użytkownika
Briala
Kieszonkowy dyktator
Kieszonkowy dyktator
Posty: 472
Zobacz teksty użytkownika:

Gdzie wydać fantastykę - lista zaktualizowana

Post#5 » 17 wrz 2019, o 18:33

Chyba że to firma SEO robi im taką niedźwiedzią przysługę. ;)
Profesjonalny pisarz był kiedyś amatorem, który nigdy się nie poddał. 

— Richard Bach


Wróć do „Jak wydać książkę?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: witka i 1 gość