Fenix

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Fenix

Post#1 » 8 miesiące temu (10 sty 2018, o 10:54)

Czytałam wieści, że na rynek wraca czasopismo Fenix, miesięcznik poświęcony fantastyce, który był wydawany od 1990 do 2001 roku i założony pierwotnie przez m.in. Grzędowicza i Ziemkiewicza. Nigdy nie miałam w ręce, ale wiem, że miał bardzo dobrą opinię. Publikowali opowiadania, więc to dobra wiadomość dla każdego piszącego fantastykę :D Póki co, chyba nie mają jeszcze oficjalnej strony.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Fenix

Post#2 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 14:46)

Jest pierwszy artykuł o tym, jak ma wyglądać nowy Fenix, założenia etc.: http://lapsuscalami.pl/2018/01/14/fenix-balanga/

Ale jedno pozostaje niezmienione: „Fenix Antologia”, wydawnictwo w jego najnowszej wersji książkowe, nieperiodyczne, wolne od byłych ograniczeń, pozostanie niegrzeczny, nieposłuszny i awangardowy, wręcz buntowniczy. Będzie wyprzedzać armię o co najmniej kilka dni marszu. Będzie oddziałem zwiadowców, których atutem jest ruchliwość, niewyczerpana ciekawość i nieopanowana ochota podejmowanie ryzyka. A nie ciężka artyleria.

Nie jest bynajmniej przypadkiem, że wśród „naszych” autorów jest Rafał Cichowski, wanita debiutujący w Novae Res, bohater niedawnej gigantycznej gównoburzy a la Facebook. Że jest wśród nich Tomasz Fijałkowski, autor prześlicznej, wyrafinowanej powieści, wydanej „profesjonalnie” niedbale, niestarannie, z kontynuacją, która już nie znajduje wydawcy (a także autor najlepszych recenzji książkowych w całej polskiej blogosferze). Że jest wśród nich Paweł Ciećwierz, który po błyskotliwym debiucie w SuperNowej biegał od wydawcy do wydawcy z nieoczywistym thrillerem z dyskretnym lecz fascynującym elementem fantastycznym w tle, a w odpowiedzi słyszał to, co i ja słyszałem, idąc jego tropem: „Za dobre. To się nie sprzeda. Nie wiemy, jak to sprzedawać”. Że nawet gwiazda numeru, Agnieszka Hałas, przeszła swoje. Los „Krzyczącego w ciemności” długi czas wisiał na włosku, a świetny tom opowiadań „Po stronie mroku” praktycznie nie funkcjonuje w literackim obiegu fantastyki.

Że bohaterami publicystyki są wanity i blogosfera książkowa, tematy jakże aktualne, a praktycznie w krytyce fantastyki nie istniejące.

„Nasi ludzie” świetnie piszą. „Nasi ludzie” piszą znakomitą fantastykę. „Nasi ludzie” tworzą literaturę wysokiej próby i krytykę godną jej chlubnych tradycji. Ale z jakiś powodów nie znajdują uznania, na jakie zasługują. Przegrywają z gorszymi od siebie. Stają ze szpadą naprzeciw wideł.

„Fenix Antologia” nie da popularności, ale może oddać im sprawiedliwość

Nie chcę wróżyć z ledwie zapowiedzi/materiału prasowego, ale brzmi to jakoś mało sympatycznie.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Fenix

Post#3 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 15:52)

Ja również po przeczytaniu tej zapowiedzi (przez komentarze Moni na fb mi się wyświetliło) jestem sceptycznie nastawiony do tego periodyka (jeśli można to tak nazwać).
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne

Fenix

Post#4 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 16:10)

Strzał w kolano, powiedziałabym. Jeżeli tekst reklamowy, który miał zachęcić, zniechęca, to na pewno coś poszło bardzo nie tak.

bart
scyzoryk
scyzoryk

Fenix

Post#5 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 16:30)

Można wiedzieć, co wam nie odpowiada w tym wpisie?

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Fenix

Post#6 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 16:40)

Autor vanity press jako reklama czasopisma literackiego. Do tego jeszcze Nova Res, które wypuszcza książki bez korekty i redakcji. Obawiam się, że tylko desperaci się godzą na wydanie tam książki. Taka Bellona wśród literatury pięknej.

bart
scyzoryk
scyzoryk

Fenix

Post#7 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 17:01)

Ten "autor vanity press" ma dorobek w magazynach i dobrym wydawnictwie. Typowe malkontenctwo.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Fenix

Post#8 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 17:15)

Więc wina leży wyłącznie po stronie reklamującego publikację, gdyby o tym napisał w ten sposób jak Ty i do tego podając magazyny oraz wydawnictwo, w których ukazały się jego teksty, to znacznie lepiej by to wyglądało. SQN jest rozpoznawalny i moim zdaniem robi znacznie lepsze wrażenie niż NR.

Awatar użytkownika
Palmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Fenix

Post#9 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 17:34)

Dobrze pamiętam Feniksa. Mam nawet jeden mocno zniszczony numer. tak się składa, że najobrzydliwszy w historii, z opowiadaniami typu "splatter". Coś okropnego! :)

Awatar użytkownika
Camenne

Fenix

Post#10 » 8 miesiące temu (15 sty 2018, o 17:44)

DuralT pisze:Więc wina leży wyłącznie po stronie reklamującego publikację, gdyby o tym napisał w ten sposób jak Ty i do tego podając magazyny oraz wydawnictwo, w których ukazały się jego teksty, to znacznie lepiej by to wyglądało. SQN jest rozpoznawalny i moim zdaniem robi znacznie lepsze wrażenie niż NR.

Mam wrażenie, że osoba, która pisała ten artykuł, celowo chciała prowokować, bo raz, że NR, dwa, że wspomina jakąś gównoburzę, której autor był bohaterem. A trzy, że w innym akapicie wypomina poziom vanity press, więc i hipokryzja, biorąc pod uwagę pierwsze. Nie znam tematu tej awantury (ktoś przybliży?), ale autor średnio wypada właśnie przez to, jak go ktoś przedstawił. Chyba że to miało zrobić wrażenie?

Wróć do „Jak wydać książkę?”