Wydawnicze AMA

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Wydawnicze AMA

Post#1 » 7 miesiące temu (26 sty 2018, o 20:04)

*AMA - ask me anything
Tak się składa, że mamy na forum Fenrira, który kiedyś pełnił fukcję redaktora w Genius Creations, a obecnie jest redaktorem prowadzącym Fantazmatów.
Sam Fenrir zaoferował się, że jeśli macie jakieś pytania odnośnie rynku wydawniczego, działania wydawnictwa, samej pracy redaktora itp., to chętnie na nie odpowie.
A więc pytajcie śmiało!
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Wydawnicze AMA

Post#2 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 09:11)

Jak wygląda proces weryfikacji i oceny tekstu, po przesłaniu go na adres wydawnictwa przez autora?
Czy macie programy antyplagiatowe, podobne do tych używanych przy sprawdzaniu prac dyplomowych?
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Fenrir
redaktor prowadzący Fantazmatów

Wydawnicze AMA

Post#3 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 10:11)

Uniwersalnej drogi nie ma, co wydawca to inny proces. Najczęściej jest grono recenzentów, którzy opiniują tekst po wstępnym sicie (czyli osobie, która rzuci okiem i uzna, że powieść jest napisana przynajmniej po polsku, a nie po polskawemu).

Nie słyszałem, a i taki program nie miałby żadnego sensu, bo musiałaby istnieć elektroniczna baza opublikowanej beletrystyki. Autor odpowiada głową, a w umowie są odpowiednie zapisy, że tekst jest wyłącznie jego własnością.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Wydawnicze AMA

Post#4 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 11:20)

Jak mniej więcej wygląda już samo przygotowywanie tekstu przed drukiem? Podejrzewam, że najpierw jest redakcja, potem korekta, i to pewnie nie raz, tylko kilkukrotnie, ale to tylko moja gdybologia.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Fenrir

Wydawnicze AMA

Post#5 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 11:27)

Redakcja, potem w zależności od wydawcy skład i korekta albo korekta i skład (przy czym idealnie byłoby robić korektę przed i po składzie, ale wiadomo jak z cięciem kosztów jest).

blackmoon
scyzoryk
scyzoryk

Wydawnicze AMA

Post#6 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 17:27)

Czytałam kiedyś, że w Polsce bardzo ciężko jest wydać książkę. Wydawnictwa z reguły czekają na opowiadania osób znanych, nie tylko pisarzy, ale i medialnych osób ( aktorów, piosenkarzy itp, którzy wydają swoje biografie czy przemyślenia), dla zwykłych osób nie ma miejsca. trzeba mieć naprawdę szczęście żeby książka została wydana. Mam zatem pytanie, jeżeli istnieje cień szansy, (chociażby niewielki ) ażeby znaleść się w tej niewielkiej puli szczęśliwców, co można zrobić, żeby skupić na sobie uwagę? Czy możesz zdradzić nam tę tajemnicę? Z doświadczenia wiem, że nie wystarcza już książka napisana poprawną polszczyzną, z tą fabułą też różnie bywa (, bo książka z reguły nie jest czytana)
„Człowiek nie potrafi ocenić swoich błędów tak długo, jak opowiadanie leży w szufladzie biurka; trzeba je opublikować i zacząć wstydzić się za nie; to jest jedyna możliwość nauczenia się czegokolwiek na przyszłość.” – Marek Hłasko

Fenrir

Wydawnicze AMA

Post#7 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 18:09)

"bo książka z reguły nie jest czytana"

Książki są czytane (chyba że już pierwszy akapit mówi, jakiej jakości jest to tekst), a przepisu na sukces nie ma: trzeba pisać nie tylko dobrze, ale i tak, żeby zainteresować czytelnika.

blackmoon
scyzoryk
scyzoryk

Wydawnicze AMA

Post#8 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 18:25)

Mam nadzieję, że tak jest. Dużo czytałam na temat wydania książek i komentarzy autorów chcących wydać swoje dzieło i nie ukrywam można ręce załamać. No, ale cóż, trzeba wierzyć w siebie i swoje dzieło i się nie poddawać ;D
„Człowiek nie potrafi ocenić swoich błędów tak długo, jak opowiadanie leży w szufladzie biurka; trzeba je opublikować i zacząć wstydzić się za nie; to jest jedyna możliwość nauczenia się czegokolwiek na przyszłość.” – Marek Hłasko

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Wydawnicze AMA

Post#9 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 18:37)

Akurat to, że autor nie dostanie odpowiedzi, nie znaczy, że jego tekst nie został przeczytany. ;) Brak odpowiedzi to też jakaś odpowiedź.

Fenrir

Wydawnicze AMA

Post#10 » 7 miesiące temu (27 sty 2018, o 19:28)

Akurat żale autorów chcących wydać swoje dzieło (i odrzuconych) to w 90% płacz, że ktoś się nie poznał na ich wydumanej twórczości.

Wróć do „Jak wydać książkę?”