Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Dyskusje o polskim rynku wydawniczym, wydawnictwach, konkursach literackich i innych powiązanych tematach. Jak tworzyć konspekt, do których wydawców wysyłać propozycję wydawniczą? Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6492
Zobacz teksty użytkownika:

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#1 » 3 maja 2019, o 15:55

Zauważyliście, że w ciągu ostatnich dekad książkom przybywa stron? Nie jest łatwo znaleźć beletrystykę do 300 stron, a w oczy najbardziej rzuca się ta, która jest wydana w większym formacie niż standardowy i ma ponad 600-700 stron. W zasadzie pisze się od dawna, że książki są coraz grubsze, ale mam wrażenie, że obecnie większość na półkach działów typu literatura obyczajowa czy fantastyka ma już grzbiety grube na dobre 6 centymetrów i więcej (nie brzmi to jakoś imponująco, ale wizualnie wyróżniają się) i ponad 500-600 stron, a pojawia się też dużo wydań dwuczęściowych. Według statystyk New York Times jeszcze w 1999 bestsellery miały średnio nieco ponad 300 stron, a już w 2014 już 400, więc coś w tym jest.  

I pytanie, czy chodzi tylko o to, że zauważalnie zwiększyła się czcionka i zmienił się papier, na jakim się drukuje, czy to coś więcej? 

Jest już o tym już coraz więcej artykułów, pisał o tym m.in. Rafał Kosik (http://rafalkosik.com/pompowanie-książek) jeszcze w 2010 roku, oraz różne portale (np. http://www.rzeczovnik.pl/2017/11/jak-powiesc-to-500/).


Poezjonauta
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 56
Zobacz teksty użytkownika:

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#2 » 3 maja 2019, o 16:54

Camenne pisze:obecnie większość na półkach działów typu literatura obyczajowa czy fantastyka ma już grzbiety grube na dobre 6 centymetrów i więcej (nie brzmi to jakoś imponująco, ale wizualnie wyróżniają się) i ponad 500-600 stron, a pojawia się też dużo wydań dwuczęściowych.
 

Ostatnio myślałem o tym w kontekście twórczości B. Sandersona, który potrafi zaskoczyć zarówno cegłą na 1000 stron ("Droga królów"), jak i mikroskopijnymi opowiadaniami, często sprzedawanymi w pakietach, liczącymi stron 80 ("Idealny stan"). Natomiast jedna z ostatnich dużych powieści tego autora ("Dawca przysięgi") ukazała się właśnie w dwóch częściach.  

Ciężko powiedzieć skąd to się wzięło, szczególnie te niewielkie utwory, oprawiane i sprzedawane jak oddzielne powieści. Zgodne z trendami byłoby zebranie ich w zbiór opowiadań i wydanie w takiej formie. Co ciekawe pan Sanderson ma na koncie taki właśnie zbiór ("Bezkres magii"). Nie jestem wtajemniczony w sekrety wydawnictwa, więc moje zaskoczenie może zdawać się nieuzasadnione. Może B. S. lubi różnorodność we wszelkiej dziedzinie, od pisania, po wypuszczanie swoich dzieł na rynek. Niewątpliwie prezentuje szerokie spektrum.

"Sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia"

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Posty: 3045
Zobacz teksty użytkownika:

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#3 » 3 maja 2019, o 17:05

Camenne pisze:I pytanie, czy chodzi tylko o to, że zauważalnie zwiększyła się czcionka i zmienił się papier, na jakim się drukuje, czy to coś więcej?
Kryteria oceny jakości i sam proces oceny, co lepsze, co gorsze, wymaga myślowej fatygi. Patrząc z przymrużeniem oka: klienci już od kilku dekad uważają, że "więcej" jest równoznaczne z "lepiej". Może nie jest to kryterium dobre, ale myślowej fatygi pozwala uniknąć, a przecież o to w życiu chodzi. Nieco bardziej serio rzecz ujmując, edytor i wszystkie mechanizmy usprawniające proces twórczy, pisanie długich tekstów bardzo usprawniają. Nie bez znaczenia wydaje mi się również potrzeba tworzenia własnych światów - skoro ten, co jest, mi się nie podoba, stworzę lepszy. Tworzenie światów jest tekstożerne. Nie każdy, na wzór Andrzeja Sapkowskiego, potrafi sprawę zamknąć w krótkiej, takiej jak wiedźmińska, sadze.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Posty: 1872
Zobacz teksty użytkownika:

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#4 » 3 maja 2019, o 18:13

W moim odczuciu, niestety, jeśli chodzi o popularne tytuły, to często przegadanie i przerost formy nad treścią. Grubsza książka wygląda bardziej hm... imponująco? Rzuca się w oczy, trudniej ją ominąć wzrokiem niż drukowanego chuderlaka. Oczywiście znam też książki grube i dobre, z których wcale nie karczowałabym znaków, więc nie można wszystkiego do jednego worka wrzucać. 

Chyba też w ostatnich latach wzrosła moda na opasłe sagi np. fantastyki? Ale to tylko moje odczucie z wizyt w Empiku, bo statystycznie tego nie sprawdzałam.

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Posty: 3045
Zobacz teksty użytkownika:

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#5 » 3 maja 2019, o 18:36

Dlatego tak sobie cenię te kilkudziesieciostronicowe opowiadania Pilipiuka. Wystarczająco krótkie, by łyknąć za jednym razem, wystarczająco długie, aby się poniespieszyć.

Awatar użytkownika
DuralT
Misiowy amator piwa
Misiowy amator piwa
Posty: 1890
Zobacz teksty użytkownika:

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#6 » 10 wrz 2019, o 20:10

Jak dla mnie mistrzem minimalizmu utworów był J.Zajdel, który potrafił opublikować dwu lub trzy stronicowe opowiadania. Dawno już się odeszło od kompresji i przedkłada się ilość nad jakość.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V


kresowa pani

Książki coraz dłuższe i coraz grubsze

Post#7 » 13 wrz 2019, o 18:18

DuralT pisze:Jak dla mnie mistrzem minimalizmu utworów był J.Zajdel, który potrafił opublikować dwu lub trzy stronicowe opowiadania. Dawno już się odeszło od kompresji i przedkłada się ilość nad jakość.
 

 

Przypomina mi się dawna historyjka z materiałów pomocniczych do nauki języka niemieckiego ["Westdeutsch", Hueber Verlag, 1964] pt. "Texten zum Lesen und Nacherzaehlen", w których znalazła się taka opowiastka: 

 

Początkujący literat co tydzień zgłaszał się ze swoim opowiadaniem do redaktora działu literackiego w jednej z ogólnokrajowych gazet. Szef rzucał okiem na tekst, po czym od razu wyrokował: "za długie"; "za krótkie"; "za smutne"; "za śmieszne"; "za kwieciste"; "za głupie"; "za mądre", "za frywolne" etc. 

 

Niczym niezrażony autor klecił dalej owe "Kurzgeschichten" i przynosił je Szefowi, żeby znów usłyszeć owo sakramentalne "zu..." 

 

Pewnego razu Redaktor dostał zawału i umarł; sprzątający po nim biurko jego następca odkrył plik karteluszków i się zachwycił. Natychmiast przywołał autora, po czym co tydzień zaczął drukować te niby gnioty oraz knoty aż do momentu wyczerpania się zapasu. Zamówił przeto u pisarza dalszy ich ciąg, lecz pisarzowi urwało się natchnienie. 

 

Wracając do naszej rzeczywistości, to przypominam sobie z dawnego "Życia Warszawy" opowiadania Tadeusza Łopalewskiego, Marka Nowakowskiego, Alberta Moravii; w innych magazynach opowiadanka enerdowskiego prozaika Erwina Strittmattera, na przełomie 2009 / 2010 prozę Amosa Oza. 

 

Do tej pory nie potrafię przetrawić tomiszcza Anny Brzezińskiej "Córki Wawelu" (2017, Wydawnictwo Literackie, około 840 stronic). Źle się to trzyma w ręce, kartki uciekają sprzed oczu, nie zawsze staranna korekta. Mimo wszystko postanowiłam, że dam temu radę. 

Panią Brzezińską porównał ktoś do Pawła Jasienicy; ja z taką paralelą bym nie ryzykowała.


Wróć do „Jak wydać książkę?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości