Kącik pytań do Hanny Greń

Dyskusje o polskim rynku wydawniczym, wydawnictwach, konkursach literackich i innych powiązanych tematach. Jak tworzyć konspekt, do których wydawców wysyłać propozycję wydawniczą? Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 15 maja 2019, o 08:44

Dzięki uprzejmości Hanny, zakładam ten temat, w którym możecie zadawać pytania do niej - odnośnie twórczości i inne. 

Krótki opis (za stroną Repliki): 

Ur. w 1959 roku w Wiśle, mieszkanka Bielska-Białej. 

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, całe życie zawodowe związała z ekonomią. Jak na autorkę mrocznych kryminałów i thrillerów jest osobą niezwykle pogodną, dowcipną, z dużym dystansem do siebie. 

Debiutowała w 2014 roku. Nakładem Wydawnictwa Replika ukazały się dotąd jej książki: Uśpione królowe, Cynamonowe dziewczyny, Otulone ciemnością, Wilcze kobiety oraz Popielate laleczki – należące do cyklu W Trójkącie Beskidzkim, a także dwutomowa powieść Polowanie na Pliszkę (Jak kamień w wodę i Światełko w tunelu). 

Pasjonuje się kryminalistyką. Jej mąż – emerytowany policjant – jest pierwszym recenzentem jej książek, stąd ich wiarygodność i dopracowanie merytoryczne.

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#2 » 25 maja 2019, o 11:01

Bardzo się cieszę, że powstał ten wątek. Jestem onieśmielona sukcesami Pani Hanny i jak większość nowicjuszów mam ogrom pytań. 

Zacznę może od tych prostych. 

Jak zaczynałam pisać, nieszczególną uwagę przykładałam do szaty graficznej. Akapity i interpunkcja bardzo kulały w moim tekście (ortografia to inny temat :-( ) Zawsze wydawało mi się, że takimi rzeczami zajmują się korektorzy. Nie wiem, czy widziałam to w jakimś filmie, czy zwyczajnie tak sobie to wmówiłam :-) 

Moje pytanie dotyczy właśnie tego. 

Czy jest to mit, czy fakt? 

Na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę wydawcy? 

Czy okładkę książki powinnam mieć już gotową? 

Nie myślę na razie o wydaniu książki. Na pewno chce ją dokończyć i oprawić, ale wiadomo, każdy ma jakieś marzenia... 

Mam nadzieje, że te pytania nie są banalne ;-)

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#3 » 3 wrz 2019, o 11:55

Tak z ciekawości, bo zawsze mnie to zastanawiało, choć nie jest to jakaś bardzo ważna sprawa - ile dostajesz egzemplarzy autorskich?  

Jak układa się współpraca z Repliką? ;) Jesteś zadowolona?

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Post#4 » 1 kwie 2020, o 22:25

zapachmaciejki pisze:Bardzo się cieszę, że powstał ten wątek. Jestem onieśmielona sukcesami Pani Hanny i jak większość nowicjuszów mam ogrom pytań. 

Zacznę może od tych prostych. 

Jak zaczynałam pisać, nieszczególną uwagę przykładałam do szaty graficznej. Akapity i interpunkcja bardzo kulały w moim tekście (ortografia to inny temat :-( ) Zawsze wydawało mi się, że takimi rzeczami zajmują się korektorzy. Nie wiem, czy widziałam to w jakimś filmie, czy zwyczajnie tak sobie to wmówiłam :-) 

Moje pytanie dotyczy właśnie tego. 

Czy jest to mit, czy fakt? 

Na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę wydawcy? 

Czy okładkę książki powinnam mieć już gotową?

Zacznę od przeprosin, że dopiero teraz odpowiadam. To był dla mnie bardzo trudny czas. Musiałam zmienić wydawcę, co kompletnie rozwaliło moje plany pisarskie (porzucenie rozpoczętej książki i szybkie pisanie dwóch innych), a do tego doszły poważne problemy ze zdrowiem. Nie wchodziłam na forum i umknęło mi, że powstał wątek z pytaniami do mnie. Zauważyłam go dopiero dzisiaj, więc odpowiadam, choć pewnie jest to musztarda po obiedzie.  

A teraz do rzeczy. Szata graficzna ma znaczenie. Tekst bez akapitów czyta się ciężko. Wszystko się zlewa i po kilku stronach oczy są zmęczone. A redaktorzy w wydawnictwach muszą przeczytać setki takich stron. Nic więc dziwnego, że niesformatowane teksty odrzucają bez czytania. 

Wydawcy oceniają nie tylko fabułę, ale i język. Pomijam już błędy ortograficzne czy gramatyczne, ale jeśli ktoś używa tylko najprostszych słów, tworząc z nich proste zdania, raczej wydany nie będzie. Narracja powinna być przeplatana dialogami, bo to głównie dialogi tworzą dynamikę tekstu. Gdy tej dynamiki brak, książka staję się męczliwa i nużąca. 

Miałam do czynienia z trzema wydawnictwami - Novae Res, Replika i obecnie Czwarta Strona. W każdej z nich wybór okładki leży w gestii wydawcy, a autorowi wysyła się jej projekt do akceptacji. Nie wiem, jak to wygląda, gdy autor nie zaakceptuje okładki, gdyż ani razu nie musiałam kwestionować wyboru. 

Pozdrawiam i życzę sukcesów wydawniczych. 

Dodano po 11 minutach 27 sekundach: 

Cam pisze:Tak z ciekawości, bo zawsze mnie to zastanawiało, choć nie jest to jakaś bardzo ważna sprawa - ile dostajesz egzemplarzy autorskich?  

Jak układa się współpraca z Repliką? ;) Jesteś zadowolona?

Przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz. Przez rok nie wchodziłam na forum. Sorry! 

W Replice dostawałam 12 egzemplarzy, ale zakończyłam z nimi współpracę. Obecnie wydaję w Czwartej Stronie i dostaję 10 egzemplarzy. 

Z Repliką jest tak - ludzie tam pracujący są bardzo mili i sympatyczni, wiec współpraca układa się idealnie do momentu, gdy mają wypłacić tantiemy. Wtedy dalej są mili i sympatyczni, ale stają się też niebywale kreatywni w wymyślaniu wymówek, dlaczego nie płacą. Ani razu nie otrzymałam tantiem w terminie, a od czerwca ubiegłego roku w ogóle nie płacą, a mowa tu o kwocie pięciocyfrowej i to nie z jedynką z przodu. Dlatego od nich odeszłam. Z tego co wiem, innym autorom też nie płacą, tak że na chwilę obecną nie polecam tego wydawnictwa. 

Pozdrawiam serdecznie

Najwięcej zawsze mówią ci, którzy nie mają nic do powiedzenia.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#5 » 7 kwie 2020, o 19:53

Bardzo chętnie poznajemy odpowiedzi tak czy siak! :D  

Hanna Greń pisze:Przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz. Przez rok nie wchodziłam na forum. Sorry! 

W Replice dostawałam 12 egzemplarzy, ale zakończyłam z nimi współpracę. Obecnie wydaję w Czwartej Stronie i dostaję 10 egzemplarzy. 

Z Repliką jest tak - ludzie tam pracujący są bardzo mili i sympatyczni, wiec współpraca układa się idealnie do momentu, gdy mają wypłacić tantiemy. Wtedy dalej są mili i sympatyczni, ale stają się też niebywale kreatywni w wymyślaniu wymówek, dlaczego nie płacą. Ani razu nie otrzymałam tantiem w terminie, a od czerwca ubiegłego roku w ogóle nie płacą, a mowa tu o kwocie pięciocyfrowej i to nie z jedynką z przodu. Dlatego od nich odeszłam. Z tego co wiem, innym autorom też nie płacą, tak że na chwilę obecną nie polecam tego wydawnictwa. 

Pozdrawiam serdecznie

Współczuję, naprawdę. Trochę się słyszy o wydawnictwach, z którymi się współpracuje świetnie, ale do momentu wypłaty, tylko nie spodziewałabym się, że problem dotyczy też Repliki.

Awatar użytkownika
interlokutorka
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#6 » 10 kwie 2020, o 19:35

Jak wygląda taka współpraca z wydawnictwem? Trzeba wysłać od razu całość, czy jest opcja że wysyła się fragmentami i wydawnictwo może doradzać, jak przedstawić dalsze wydarzenia, co poprawić? Mogłabyś się o tym rozpisać? Przepraszam, ale jestem zielona w tych sprawach...

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Post#7 » 10 kwie 2020, o 19:52

interlokutorka pisze:Jak wygląda taka współpraca z wydawnictwem? Trzeba wysłać od razu całość, czy jest opcja że wysyła się fragmentami i wydawnictwo może doradzać, jak przedstawić dalsze wydarzenia, co poprawić? Mogłabyś się o tym rozpisać? Przepraszam, ale jestem zielona w tych sprawach...

Mogę pisać tylko o moich doświadczeniach. W każdym przypadku wysyłałam gotowy, cały tekst, a po zawarciu umowy tekst ostateczny, na którym pracował redaktor. 

Podobno są wydawnictwa przyjmujące fragment, na którego podstawie zawierają umowę, ale znam sprawę tylko z opowiadań, więc nie mam pewności, czy tak jest faktycznie.

Awatar użytkownika
Memoria
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#8 » 15 kwie 2020, o 22:43

Gratuluje sukcesów i dzieki, ze dzielisz sie swoimi doswiadczeniami! :)  

Jakie masz rady do wyrabiania warsztatu przed wydaniem pierwszej ksiazki? Czy radzilabys cwiczyc na opowiadaniach czy tez pisac cale powiesci na forum/do szuflady przed proba wydania ktorejs z rzędu? Jak to wygladalo w twoim przypadku?

Voice is part of your body, it needs your presence. Writing, on the other hand, only needs a reader. I doesn't need you. - Elena Ferrante

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Post#9 » 16 kwie 2020, o 10:18

Dziękuję :) 

Mój przypadek był nietypowy. Nie napisałam ani linijki od dwudziestu lat, z wyjątkiem pism do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Potem napisałam powieść i wydałam ją w Novae Res. To nie była dobra droga. Dlatego przed wysłaniem do wydawnictw drugiej książki wstawiałam tutaj i na innych portalach fragmenty do oceny. Bardzo dużo na tym zyskałam i dużo się nauczyłam. To, że kolejna już redaktora twierdzi, że przy moich tekstach nie za bardzo ma co robić, zawdzięczam właśnie forumowiczom i ich krytyce.  

Pisanie wyłącznie do szuflady moim zdaniem nie ma sensu, jeśli nikt nie przeczyta tekstu i nie przedstawi swoich uwag. One niekiedy bolą, ale nie tylko pomogą w doskonaleniu warsztatu, lecz także pozwolą oswoić  

się z krytyką czy nawet hejtem.  

Opowiadanie czy powieść? Hm.  

Niektórzy twierdzą, że należy zaczynać od krótkich form, ale ja się z tym nie zgadzam. Nigdy nie byłam dobra w opowiadania, męczą mnie krótkie teksty. I nie jestem w tym odosobniona. Znam wiele pisarek, które nie potrafią pisać opowiadań, a powieści wychodzą im świetnie.  

Każdy z nas jest inny, a generalizowanie nikomu jeszcze nie nie przyniosło pożytku. Pisz to, w czym czujesz się dobrze i nie próbuj dogodzić wszystkim, bo to po prostu niemożliwe. Ja trzymam się zasady, którą wymyśliłam na potrzeby książki "Wilcze kobiety": "Pisarz nie kurwa, nie musi wszystkich zadowolić". 

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.  

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Awatar użytkownika
Memoria
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#10 » 16 kwie 2020, o 23:00

Pięknie dziekuje za odpowiedz i slowa zachety :)
Voice is part of your body, it needs your presence. Writing, on the other hand, only needs a reader. I doesn't need you. - Elena Ferrante

Awatar użytkownika
MostWanted
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#11 » 4 maja 2020, o 14:27

Hmm, to i ja mam pytanie, skoro Pani udziela nam tego honoru otrzymania odpowiedzi. 

Jak to jest właśnie z opowiadaniami? Czy wydawnictwa chętniej przyjmują powieści, czy zbiory opowiadań też są mile widziane? Jestem w trakcie rozmów z jednym z najbardziej znanych wydawnictw w Polsce.... Ale kompletnie nie mam doświadczenia, a mam wysłać im jakiś swój tekst i nie wiem, co wybrać. Wolałabym zbiór opowiadań - ale co ma większą szansę? 

Pozdrawiam,  

M.

Jesteśmy ludźmi tylko w takim stopniu, w jakim chcemy nimi być.

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Post#12 » 4 maja 2020, o 15:44

Z tego, co wiem (a wcale nie wiem wszystkiego), to trudniej jest wydać opowiadania. Co zresztą można zauważyć po rodzaju wydawanych książek. Zbiory opowiadań stanowią zaledwie kilka procentów i to niezależnie od ich tematyki. Chociaż kto wie? Od pewnego czasu modne są antologie tematyczne o być może udałoby Ci się wstrzelić. Ja właśnie napisałam opowiadanie do antologii kryminalnej dla Czwartej strony, wiem, że Otwarte też podobną planuje, z czego można wywnioskować, że boom na takie antologie jeszcze trwa.

Awatar użytkownika
MostWanted
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Post#13 » 4 maja 2020, o 16:37

Hanna Greń pisze:Z tego, co wiem (a wcale nie wiem wszystkiego), to trudniej jest wydać opowiadania. Co zresztą można zauważyć po rodzaju wydawanych książek. Zbiory opowiadań stanowią zaledwie kilka procentów i to niezależnie od ich tematyki. Chociaż kto wie? Od pewnego czasu modne są antologie tematyczne o być może udałoby Ci się wstrzelić. Ja właśnie napisałam opowiadanie do antologii kryminalnej dla Czwartej strony, wiem, że Otwarte też podobną planuje, z czego można wywnioskować, że boom na takie antologie jeszcze trwa.

Dziękuję za odpowiedź. Tego się spodziewałam. Szkoda, że kryminały to trochę nie moja działka... chociaż... (: 

Pozdrawiam,  

MostWanted

Jesteśmy ludźmi tylko w takim stopniu, w jakim chcemy nimi być.

Awatar użytkownika
MikeMG
scyzoryk
scyzoryk

Post#14 » 4 maja 2020, o 16:44

W takim razie i ja zapytam. :) W jakim stopniu tekst wysłany przez autora do wydawnictwa różni się od tego, który pojawia się w ostatecznie na półkach? Jak bardzo korektorzy oraz redaktorzy ingerują w treść zaprezentowaną przez twórcę? Czy jest to jedynie korekta interpunkcyjna, ortograficzna i przygotowanie do druku, czy bardziej redaktorzy służą także mentoringiem, pomocą merytoryczną oraz niewielkim przetasowaniem fabuły, jeśli zajdzie taka potrzeba? Na ile zmieniają dialogi i styl? (Załóżmy, po zwyczajnym, przyzwoitym przygotowaniu przez pisarza tekstu do druku) Pytanie trochę podobne do jednego z powyższych, ale tamto bardziej dotyczyło fragmentaryczności tekstu, a mi bardziej chodzi o ingerencję wydawnictwa i redaktorów. 

Pozdrawiam serdecznie.

OCCUPY MARS

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#15 » 4 maja 2020, o 19:05

Szczepan również ciekaw odpowiedzi na pytanie MikeMG.

Wróć do „Jak wydać książkę?”