Gdzie publikować wiersze? Czasopisma i wydawnictwa

Dyskusje o polskim rynku wydawniczym, wydawnictwach, konkursach literackich i innych powiązanych tematach. Jak tworzyć konspekt, do których wydawców wysyłać propozycję wydawniczą? Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6693
Zobacz teksty użytkownika:

Gdzie publikować wiersze? Czasopisma i wydawnictwa

Post#1 » 15 paź 2019, o 08:53

Gdzie publikować wiersze? Gdzie wysyłać swoje tomiki poetyckie? Dobre pytanie! Na szczęście znam odpowiedź. 

Mało kto pewnie pamięta, ale gdy swego czasu Artefakty miały swój portal literacki, publikowałam na nim listy wydawnictw wydających fantastykę, literaturę obyczajową i poezję. Dwie pierwsze odświeżę wkrótce, a na pierwszy rzut postanowiłam zrobić ponowny research po wydawnictwach i czasopismach, które publikują poezję, i nie wydają w trybie vanity press, co jest istotne; wydawnictw vanity press jest mnóstwo i jak ktoś czuje potrzebę wydać w ten sposób, znajdzie je w pół minuty ;) 

Poniżej znajdziecie tylko wydawnictwa, które wydają w tak zwanym trybie tradycyjnym, czyli tylko to, co przejdzie ich selekcję, na koszt wydawnictwa, z promocją i dystrybucją. Oczywiście pewnie nie ma tutaj wszystkich możliwych wydawców i czasopism, więc jeżeli znacie - podawajcie poniżej namiar. Mam nadzieję, że komuś się przyda.  

 

Czasopisma 

  Gazeta literacka Migotania - kwartalnik literacki, który w papierze można znaleźć na przykład w empiku, a w formie elektronicznej ściągnąć ze strony. Publikują poezję, felietony, fotografię, prozę.  

   

  Odra - bardzo szanowany miesięcznik literacki istniejący od lat sześćdziesiątych, publikowali w nim Szymborska, Różewicz, Lem i wiele, wiele innych znanych i cenionych osób.  

   

  Kwartalnik literacki Wyspa - publikują poezję, ale też prozę i eseje (do 30 tys. znaków). 

   

  Dwumiesięcznik literacki TOPOS - publikują poezję i prozę. 

   

  Miesięcznik literacki AKANT - czasopismo w wieloletnią tradycją. Publikują poezję i krótkie formy prozatorskie (do 12 stron znormalizowanego maszynopisu). 

   

  Kwartalnik Akcent - czasopismo z wieloletnią tradycją.  

   

  Kwartalnik Artystyczny - jedno z najważniejszych czasopism literackich.  

   

  Dwumiesięcznik literacki Sofa - obecnie chyba zawieszony, ale warto obserwować, może znów zaczną wydawać.

 

Wydawnictwa 

  Noir sur Blanc 

   

  Oficyna wydawnicza Atut 

   

  Wydawnictwo a5 - publikuje przede wszystkim poezję, a także eseistykę, prozę i książki z pogranicza sztuk. Do ich autorów należą m.in.: Wisława Szymborska, Julia Hartwig, Hanna Krall, Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki i Marcin Świetlicki.  

   

  wydawnictwo Sic! - wydaje literaturę piękną, eseje, publicystykę społeczno-polityczną, literaturę faktu i literaturę naukową.


Wróć do „Jak wydać książkę?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości