Dziewczyna z czerwonym szalikiem [Arcypióra 2012]

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na poezję miesiąca oraz corocznych wyborach poezji roku.
burczymucha
lekki sztylet
lekki sztylet

Dziewczyna z czerwonym szalikiem

Post#11 » 5 kwie 2013, o 21:45

Nostalgia i czar namiętności wypływają z sylab tego wiersza, aż chciałoby się zanurzyć w tej aurze choć kroplą czułości, która jest i pragnie; czytać i chłonąć każdymi zmysłami taką poetycką chwilę uniesień; dziękuję.
Taką poezję chcę czytać i i myśleć takimi kategoriami; pozdrawiam.

C++
Użytkownik zbanowany

Post#12 » 13 lip 2013, o 16:07

Teraz sobie wyobraź, że to pierwszy wiersz na tym forum, jaki bodaj przeczytałem. Troszkę czasu minęło, żeby się podzielić spostrzeżeniem. Aczkolwiek nadszedł moment, żeby się wypowiedzieć :). Jedziemy od początku.

damakarro pisze:Na pustym placu zabaw
skrzypiały pod nogami
białe obłoki.

obłok - zjawisko atmosferyczne polegające na zagęszczeniu się nad ziemią skroplonej pary wodnej; chmurka. źródło: SJP
Powiedz mi teraz, skąd w tej sytuacji pod nogami znalazły się białe obłoki? Rzecz jasna, jest to metafora, ale że one są nie gdzieś w górze, wysoko, jak to obłoki, a na dole, tuż nad powierzchnią ziemi? Rozjaśnij damokarro.

W wełnianej dłoni szukałaś
oparcia
tuląc policzek
do mego ramienia.

Bardzo ładna metafora w pierwszych dwóch wersach. Już wnioskujemy, że jest to zima :). Teraz zaczynają się rozważania, czy to "dziewczyna z czerwonym szalikiem", czy być może "mała dziewczynka z czerwonym szalikiem"? Akcja by wskazywała, że widzimy relację na linii dorosły-dziecko.

W szalonym biegu
szalik twój czerwony goniłem
pod czarnymi piórami
na wietrze falujący.

Jest zima, pusty plac zabaw, prawdopodobnie rodzic i dziecko, a może dorosły facet, który widzi zagubioną małą istotę? Ale czy w tym drugim wypadku ta dawałaby mu się przytulić? Niekoniecznie. Teraz jeszcze pytanie, cóż oznacza szalik znajdujący się "pod czarnymi piórami"? Wytłumacz :D.

Gdy cię zamknąłem
w czułym objęciu
na koronie twych rzęs
niebo zawiesiło
lodowe kryształki.

Ponownie bardzo ładne pokreślenie, że sytuacja liryczna dzieje się w trakcie zimy.

Nim namiętność rozpłynęła się
w naszych ustach
poczułem smak czekolady
z pobliskiej kawiarni.

W tym momencie dowiadujemy się już na pewno, że nie o dziewczynce mowa, a dojrzałej osobie. Czy tak? :) Bardzo ładna metafora: "Nim namiętność rozpłynęła się w naszych ustach". Piękne zakończenie i poruszany motyw pobliskiej kawiarni.
Chciałaś, podejrzewam, uchwycić w wierszu ulotność, a do tego połączyć ją z nutką sentymentu i namiętności. I udało się bardzo dobrze. W moim uznaniu, poza jednym błędem logicznym (chyba że ja po prostu błędnie zrozumiałem "obłoki pod nogami" :mrgreen:), wszystko jak najbardziej cacy. Wiersz nie przypadkiem nagrodzony Artefaktem, który zdecydowanie się należał. Pozdrawiam!
Oh, should my people fall then
Surely I'll do the same

damakarro
Zdobywca Artefaktu 2012

Post#13 » 15 lip 2013, o 07:41

C++ pisze:Teraz sobie wyobraź, że to pierwszy wiersz na tym forum, jaki bodaj przeczytałem.

Pierwszy wiersz? :)

obłok - zjawisko atmosferyczne polegające na zagęszczeniu się nad ziemią skroplonej pary wodnej; chmurka. źródło: SJP
Powiedz mi teraz, skąd w tej sytuacji pod nogami znalazły się białe obłoki? Rzecz jasna, jest to metafora, ale że one są nie gdzieś w górze, wysoko, jak to obłoki, a na dole, tuż nad powierzchnią ziemi? Rozjaśnij damokarro.

Chodziło mi o śnieg. Taki świeżutki, puszysty, który nie spadł na ziemię ,,plackiem,, ale za pomocą wiatru, ułożył się na ziemi nieregularnie, czyli tworząc tak zwane przeze mnie obłoki.
Teraz jeszcze pytanie, cóż oznacza szalik znajdujący się "pod czarnymi piórami"? Wytłumacz

Już chyba gdzieś tutaj to tłumaczyłam.
Na długie włosy nie raz mówi się ,,pióra,,.
Wyobraź sobie dziewczynę, która biegnie przed Tobą. Ma długie, czarne, proste niczym nie skrępowane ( gumką, klamrą ) włosy. Włosy falują się w tym biegu, unoszą do góry, a pod nimi falują końcówki czerwonego szalika. :)
Czy taki obraz Ci odpowiada?

Cieszę się, że i Tobie wiersz się podoba. Dziękuję za uznanie. :)
,,Nie my, lecz nasza wrażliwość tu winna. Jesteśmy takimi, jakimi nas stworzono,,

C++
Użytkownik zbanowany

Post#14 » 15 lip 2013, o 10:22

damakarro pisze:
C++ pisze:Teraz sobie wyobraź, że to pierwszy wiersz na tym forum, jaki bodaj przeczytałem.

Pierwszy wiersz? :)

Oczywiście :D. To jeszcze było przed maturami, później do niego jakoś nie mogłem wrócić, aż w końcu nadszedł ten moment :).

Chodziło mi o śnieg. Taki świeżutki, puszysty, który nie spadł na ziemię ,,plackiem,, ale za pomocą wiatru, ułożył się na ziemi nieregularnie, czyli tworząc tak zwane przeze mnie obłoki.

Aa, w porządku.

Już chyba gdzieś tutaj to tłumaczyłam.
Na długie włosy nie raz mówi się ,,pióra,,.
Wyobraź sobie dziewczynę, która biegnie przed Tobą. Ma długie, czarne, proste niczym nie skrępowane ( gumką, klamrą ) włosy. Włosy falują się w tym biegu, unoszą do góry, a pod nimi falują końcówki czerwonego szalika. :)
Czy taki obraz Ci odpowiada?

Cieszę się, że i Tobie wiersz się podoba. Dziękuję za uznanie. :)

No i bardzo ładnie, w takim wypadku - jak najbardziej. Pozdrawiam.
Oh, should my people fall then
Surely I'll do the same

AngeSkye
scyzoryk
scyzoryk

Post#15 » 29 lip 2013, o 17:24

Nie przepadam za poezją, ale ten wiersz mnie ujął. Sama nie wiem, jest taki subtelny i sprawia, że mam ochotę chwycić za pędzel czy kredki, by coś namalować. Pobudził moją wyobraźnię, obudził zmysły - ja nie mam zastrzeżeń :)
[center]Artysta jest twórcą piękna.[/center]

paulinaq121

Post#16 » 28 paź 2013, o 22:39

Cudowny! Taki lekki, delikatny. Zostawia niedosyt. Czekam na więcej :)

anizali
scyzoryk
scyzoryk

Post#17 » 20 gru 2013, o 17:04

Wiersz ciekawy i fajnie się go czyta :)
Jednakże za dużo troszkę metafor... :|
Ale powodzenia i weny! :)

KAYA
scyzoryk
scyzoryk

Post#18 » 12 mar 2014, o 19:13

Bawisz się słowami ich lekkością, delikatnością.. Płyniesz z poezją <ok>
KAYA

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Post#19 » 7 gru 2014, o 17:04

Niezbyt mi sie podoba. Strasznie abstrakcyjne. I jakies takie.... wydumane. Nieprzekonujace. Np. to:

Na pustym placu zabaw
skrzypiały pod nogami
białe obłoki.

Snieg jako obloki? Dziwne.

W wełnianej dłoni szukałaś
oparcia
tuląc policzek
do mego ramienia.

"Welniana dlon". Bardzo niezreczne. A "szukanie oparcia w dloni", jeszcze bardziej. I co ma wspolnego "szukanie oparcia w dloni" z "tuleniem policzka do ramienia"?
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

bartoszgomola
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#20 » 8 gru 2014, o 01:40

Szczerze, przeglądam forum od już dobrych 10minut i wreszcie trafiłem na tekst który mnie oczarował, utożsamiam się z nim w dużym stopniu. Tak jak już koleżanka wyżej wyżej napisała, jest bardzo delikatny, bardzo miło się go czyta a przekaz dość uniwersalny <ok>

Wróć do „Wyróżniona poezja”