Trzy bułki i serek

Teksty wycofane bądź opublikowane przez użytkowników usuniętych oraz zbanowanych.
mirek13

Trzy bułki i serek

Post#1 » 7 lut 2015, o 11:15

Łachy mgły mieszały się leniwie w lekkich porywach chłodnego powiewu. Październik. Wczorajszy deszcz i dzisiejsza plusowa temperatura, wywołała to zjawisko, które zawsze kojarzę z klimatami Poego czy Conan Doyla. Tylko patrzeć jak wyłoni się zza rogu świecący pies Baskervillów. Tymczasem w kącie wiaty przystankowej siedziało jakieś trzęsące pisklę. Zwinięte na połamanej ławce, z podkulonymi nogami, które obejmowały brudne ramiona, twarz wciśnięta w kolana, a długie, tłuste włosy rozsypane były na siniakach i strupach suchych patyków. Bez rajstop! 

Sterczałem na tej pętli autobusowej od piętnastu minut. Jest szósta dwadzieścia, i do autobusu jeszcze prawie pół godziny. Wyszedłem wcześniej od Adama, bo nie miałem ochoty na poranne spotkanie śniadaniowe z jego żoną i dziećmi. Wczoraj wypiliśmy za dużo i przysnąłem. W zasadzie uciekłem od niego wczesnym rankiem z moralniakiem, a współczujący przyjaciel wcisnął mi na pożegnanie dwa żywce. Wiedeńska to odsiecz przeciw demonowi. I chwilowe zwycięstwo po pierwszym piwie. Cóż, jaki żołnierz, taka wiktoria. Zapasowa amunicja tkwiła w zewnętrznej kieszeni kurtki. 

Zbliżyłem się powoli do dziecka, wziąłem za brodę i delikatnie podniosłem głowę. Dziewczynka. Tak na oko dziesięć, dwanaście lat. Twarz zdeformowana opuchlizną, zabarwioną fioletowo-żółtym siniakiem, ale oczy... mój Boże, cały Wyspiański ze swoimi pastelowymi portretami! Wielkie, głębokie, z firanką podwiniętych rzęs. Jej buźka i całe ciało drgały spazmatycznie. Pewnie z zimna albo emocji. Chyba jedno i drugie. 

Odruchowo zdjąłem kurtkę i nakryłem nią trzęsące ciałko. Popatrzyła na mnie i znowu zwinęła się w kłębek. 

- Jesteś głodna? – W zasadzie nie wiedziałem co powiedzieć. Jakoś niezręcznie być dobrym i współczującym, tym bardziej, że przed chwilą na przystanek przyszło dwóch facetów i z zaciekawieniem nam się przyglądali. Stojąc odwrócony do nich plecami, czułem ich wzrok i słyszałem jakieś komentarze. 

Jeden z nich zbliżył się do mnie i poklepał po ramieniu. 

- Panie, uważaj pan... 

- Spadaj człowieku – nie dałem mu skończyć poirytowany. Wzruszył ramionami i odszedł. 

Dziewczynka pokiwała głową nie podnosząc jej z kolan. Cholera, skąd ja wezmę jedzenie na tym zadupiu? Przecież nie dam dziecku piwa tkwiącego w kieszeni. Rozejrzałem się bezradnie. 

Mgła unosiła się powoli i wyłoniły się budynki fabryki DSS SMITH. Kiedyś było to socjalistyczne ustrojstwo, produkujące tekturę i papier do twarzy (znaczy do dupy). Szorstki i szary jak ten ustrój. 

Zakład został wybudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na peryferiach miasta. Obok postawiono kilka bloków pracowniczych z obowiązkowym sklepem - w zasadzie monopolowym (w jednym z tych bloków mieszkał do dziś mój przyjaciel). Ponuro tu wtedy było. Cały kompleks przypominał rzucony w pola duży PGR. Gdyby zmienić tabliczkę nad wejściem z „Państwowe Zakłady...”, na „Państwowy Burdel...” istota sprawy nie uległa by zmianie. Ale klimat był. 

Teraz nie lubiłem tej firmy. Wykupiona przez Anglików, zamieniła się w kombinat mielący zarówno pulpę drzewną jak i ludzi. Wjechałem tam kiedyś jako kurier. Zakładowe FBI w osobach łysych emerytów, biedziło się dwadzieścia minut nad wypisaniem przepustki i zlokalizowaniem adresata przesyłki. Potem sprawdzono samochód pod kątem przemycania przeze mnie bomby atomowej. Odnalezienie wskazanej na kopercie osoby też okazało się problemem w tym zakładowym Pentagonie. Każde piętro z magnetycznymi kartami wejściowymi, a pytania o panią O., zbywane były tajemniczym uśmiechem. Tajne przez poufne itd. Utykający w bucie ortopedycznym, funkcjonariusz w/w agencji, zlokalizował wreszcie uciekinierkę.. Razem ponad godzina! W tym kraju ZUS swoimi haraczami, potrafi zniszczyć nawet tak potężną instytucję ochrony. 

Przypomniałem sobie o sklepiku zakładowym, funkcjonującym tuż za bramą. Wprawdzie jest sobota, ale częściowo pracują w wolne dni, więc może będzie otwarte. 

Na portierni czuwał skład o podobnym poziomie jaki wcześniej opisałem. 

- Macie czynny sklep? 

Podszedł do mnie wyrośnięty (ok.165 cm.) bodyguard. Pokręcił nosem. 

- Panie, jak masz pan kaca, to idź gdzie indziej. Sklep zresztą od siódmej. Ależ wali od ciebie, człowieku... 

- Ale sklepowa jest? Muszę szybko kupić jakieś bułki i coś do tego – pewnie w innych okolicznościach zjechałbym palanta, ale śpieszyłem się. Za dziesięć minut odjeżdżał autobus – niech pan uprzejmie pójdzie i kupi o co proszę. To nie dla mnie. Proszę. Ze trzy bułki i jakiś serek. 

Spojrzał spode łba. 

- Kasa – warknął. Kurwa mać, portfel zostawiłem w kurtce okrywającej tego dzieciaka. Nerwowo poklepałem się po kieszeniach spodni. Jest! Wyczułem drobne i dałem gościowi. 

Czekałem jak na szpilkach No, nareszcie. Teraz pędem na przystanek. Zostało dwie minuty. 

Autobus odpalił właśnie silnik i otworzył drzwi. Pobiegłem pod wiatę. Nie było nikogo. Stałem jak idiota z reklamówką w garści. 

Wsiadający do Solarisa facet stanął na stopniu i roześmiał się. 

- Przecież chciałem cię ostrzec człowieku. Ona tu często siedzi. Ojciec leje ją w piątki jak się ochla. Czasem sterczały tu z matką. Nikt za rękę nie złapał, ale chyba zdarzała jej się drobna złodziejka. Straciłeś kurtkę? To się mała obłowiła – znów się roześmiał. - Wsiadaj. Bilet ci postawimy, naiwniaku. 

Milczałem. Wzruszył ramionami i wszedł do środka. Drzwi zamknęły się i autobus ruszył. 

Stała po drugiej stronie ulicy. Wcześniej zasłaniał ją pojazd. 

- Proszę pana, pan zapomniał o kurtce – powiedziała, wyciągając ją w moją stronę – musiałam iść siusiu.

Tagi:

Awatar użytkownika
Zireael
Lewa ręka ciemności
Lewa ręka ciemności
Zobacz teksty użytkownika:

Trzy bułki i serek

Post#2 » 7 lut 2015, o 14:34

Bardzo życiowe. Podobało mi się. 

Osobiście nie przeszkadza mi opisowy barok, rzucający się w oczy od pierwszego akapitu - jest bardzo plastyczny i tak lubię ;) Wykrzyknik po rajstopach cudnie podkreślił emocje bohatera - tak prosty, a taki ładny zabieg. Jest świetnie! 

Mam kilka małych spostrzeżeń do Twojego przemyślenia - zrobisz z nimi, co zechcesz. Po pierwsze, bohater podchodzi i lekko podnosi dziewczynce w twarz (=dotyka). Moim zdaniem lekko nienaturalne - większość ludzi instynktownie wie, że potencjalnie skrzywdzone dziecko lub nawet dorosły (zgwałcony, pobity) na wszelkiego rodzaju dotyk zareaguje paniką, może nawet agresją i może się rzucić z wrzaskiem lub uciec. Raczej w takich sytuacjach osoba podchodzi, klęka, żeby znaleźć się twarzą w twarz i łagodnie mówi, ale ręce trzyma przy sobie. Kurtka jest już dobrym odruchem, dotyk twarzy - niekoniecznie :) 

Po drugie, porównanie ochroniarzy-emerytów do FBI. Troszeczkę niezgrabne, zważywszy na specyfikę tej agencji - federalnej, ponadstanowej... Raczej nikt z FBI nie broni niczego w tak ujętym sensie, ale rozumiem, o co Ci chodziło - chronieniem korporacji zajmują się prywatne armie, najemnicy, składający się zazwyczaj z żołnierzy rezygnujących ze służby w armii zawodowej danego państwa. Zwłaszcza, że później odnosisz się do Pentagonu, czyli instytucji militarnej (a więc niepowiązanej z FBI w bezpośredni sposób, jedynym aspektem łączącym obie formacje jest szeroko pojęta "obronność"). 

No i to wtrącenie w nawiasie "(ok. 165 cm.)" - rozumiem ironię w zderzeniu z wyrośniętym, aczkolwiek sama forma nawiasu dosyć dyskusyjna - może wtrącenie lepiej wyglądałoby od pauz? "Podszedł do mnie wyrośnięty - ok.165 cm - bodyguard." Nie wiem, pozostawiam Twojej decyzji. I po "cm" nie ma kropki ;) 

Właściwie to tyle, masz cudownie lekki język, a jednocześnie potrafisz dosadnie przekazać treść. Z przyjemnością poczytam kolejne Twoje teksty :)

Salve lux post tenebras! 

www.alternation.pl / www.alternation.eu

mirek13

Trzy bułki i serek

Post#3 » 7 lut 2015, o 15:12

Dzięki, Zireael. Z psychologią skrzywdzonego dziecka w zasadzie masz rację. Niemniej w swojej pracy pedagogicznej zetknąłem się z przypadkami dziecka tak zoranego przez życie, że nie reagowało w zasadzie na żaden bodziec. Może nie najlepiej sytuację opisałem, ale ja to piszę, wrzucam i koniec. Potem widzę ewentualne niedoróbki. Chodziło o sytuację, kiedy dziecko ma wciśniętą twarz w kolana i peel wkłada rękę i podnosi za brodę twarz dziewczynki. 

Co do tych agencji i Pentagonu. Wielokrotnie tu na łamach, deklarowałem swoją "filozofię" pisania. Przekaz ma być prosty i transparentny dla przeciętnego czytelnika. Taki czytelnik zna pojęcia FBI i Pentagon. Sens jest (choć oczywiście brak poprawności) bo kojarzy, że FBI zajmuje się jakąś tam ochroną obywateli, a Pentagon to po prostu pilnie strzeżony gmach. Moje zastosowania środków nie biorą się z sufitu, tylko z w/w idei. Mam zły zwyczaj napisania i porzucania. Ale jeśli coś z tym będę musiał zrobić, z pewnością przemyślę Twoje uwagi. Hejka.

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Trzy bułki i serek

Post#4 » 7 lut 2015, o 16:06

Mireczku, to jest bardzo dobre opko.  

W zasadzie uciekłem od niego wczesnym rankiem z moralniakiem, a współczujący przyjaciel wcisnął mi na pożegnanie dwa żywce. Wiedeńska to odsiecz przeciw demonowi. I chwilowe zwycięstwo po pierwszym piwie. Cóż, jaki żołnierz, taka wiktoria. Zapasowa amunicja tkwiła w zewnętrznej kieszeni kurtki.

Jasne, poleciałeś pogodowym baroczkiem z początku, ale te zdania wyleczyły mnie z barokowstrętu, bo są przepiękne. Kreatywne językowo, obrazkowe, jeśli wywaliłbym z tego kilka słów, mógłbym je nawet przygarnąć do swojego arsenału.  

Było kilka językowych niezręczności, np to: 

Stojąc odwrócony do nich plecami, czułem ich wzrok i słyszałem jakieś komentarze.

ale to kompletnie nie zaburza narracji, mieszasz barok z dosadnością trochę jak Pilch.  

Co do fabuły - i tak, i nie, ale końcówka wynagradza. Bardzo ludzka. Empatyczna. Niedzisiejsza. I ja to kupuję. 

PS: prześwietny tytuł.

The words of the prophets are written on the subway walls.

mirek13

Trzy bułki i serek

Post#5 » 7 lut 2015, o 16:31

Dzięki, Kostek. Tak to już jest ze mną, że nad ranem powinna budzić mnie prostata, a budzą takie pomysły.

Awatar użytkownika
Hanna Greń
Wydany pisarz

Trzy bułki i serek

Post#6 » 9 lut 2015, o 18:36

Radę na prostatę wynalazł mój siedmioletni przyjaciel - trzeba się często bawić przyrodzeniem. Rade na pomysły tez wynalazł - robić to, czego ci zabraniają. 

Tobie chyba strasznie zabraniają pisać, pomysł bowiem jest świetny, a realizacja jeszcze lepsza. Rozwaliło mnie przyrównanie ochrony do FBI - jakże często tak właśnie to wygląda i zazwyczaj forma przerasta treść. 

W jednym tylko mnie rozczarowałeś. Nie mogłeś, kurna, kupić dziecku kawałka kiełbasy?! (Nie cierpię serków)

Najwięcej zawsze mówią ci, którzy nie mają nic do powiedzenia.

Wróć do „Archiwa (krótkie formy prozatorskie)”